Facebook Google+ Twitter

Prof. Bauman na debacie "O brunatnej Polsce". Policja zatrzymała członków NOP

- Radykalnie prawicowe partie zdobyły popularność, ponieważ duża cześć społeczeństwa podliczyła koszty wolności i doszła do wniosku, że przydałoby się więcej bezpieczeństwa - mówił podczas debaty we Wrocławiu prof. Bauman.

 / Fot. PolskapresseW debacie zorganizowanej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław wzięli udział: socjolog prof. Zygmunt Bauman, filozof prof. Magdalena Środa, publicysta Jacek Żakowski oraz pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Pełnomocnik rządu zwróciła uwagę na potrzebę dialogu ze środowiskami skrajnej prawicy. Brak dialogu spowoduje nasilenie radykalizmów - podkreśliła Kozłowska-Rajewicz.

Jej opinia korespondowała z wypowiedzią prof. Baumana, który zwrócił uwagę, że radykalizacja nastrojów społecznych nie jest zjawiskiem nasilającym się wyłącznie w Polsce. Ruchy faszyzujące pojawiają się w całej Europie, ponieważ część społeczeństwa "podliczyła koszty wolności i doszła do wniosku, że przydałoby się więcej bezpieczeństwa" - mówił profesor Bauman. Profesor wspominał o dwóch wartościach, które niezbędne są zawsze każdemu człowiekowi: poczucie bezpieczeństwa i wolności. I zawsze muszą wystąpić obok siebie, bo w innym przypadku "bezpieczeństwo bez wolności to niewola, wolność bez bezpieczeństwa to poczucie chaosu". To w takich sytuacjach, zdaniem profesora Baumana, ludzie gotowi są zrezygnować nawet z krwawo wywalczonej wolności. Tymczasem za wolność, jak za każdą inną wartość, trzeba zapłacić, a ceną jest życie w niepewności. Dla jednych jest to sytuacja, która sprzyja szansie, inni, słabsi, czują się odrzuceni poza nawias społeczeństwa.

Publicysta Jacek Żakowski stwierdził nawet, że zwolennicy radykalnych, prawicowych poglądów, są ofiarami egoizmu reszty społeczeństwa. "Oni zaś nie chcą być odpadami społecznymi i tworzą alternatywne społeczeństwo" - mówił we Wrocławiu.
Żakowski nie zgodził się z tezą prof. Środy, która sceptycznie podchodziła do zasady wolności dla przeciwników wolności.

Podczas debaty, przed budynkiem przeciwko udziałowi w niej prof. Baumana protestowało kilkadziesiąt osób. Policja zatrzymała kilkunastu członków NOP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Jasne, że "niegdysiejszy". Ale chyba tego nie żałuje. "Aktywny" tutaj w sensie, że nie wspierał komuny jak np. Szymborska, ale przecież był nawet w NKWD.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bauman, to zbrodniarz komunistyczny o żydowskim pochodzeniu.
Jednak jest prawdą opinia, że po wojnie większość oficerów służb komunistycznych posiadała żydowskie pochodzenie.
Wszystkie osoby, które współpracują z Baumanem stawiają się w tym samym szeregu z komunistycznym zwyrodnialcem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W dodatku, komunizm i religia, jest jedynie tylko słusznym widzeniem świata! Cechują się ogromną zaborczością, obowiązkowym ględzeniem takich frazesów jak: o wolności, o wyjątkowości i ważności jednostki, sprawiedliwości, miłości do drugiego człowieka, altruizmie i takich tam podobnych miłych dla ucha rzeczy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bandyci powinni siedzieć w ławach sądowych a nie w ławach uczelni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z komunizmem jest tak, jak z religią - dla każdego coś miłego... Każdy wyciąga z tych ludzkich wymysłów to, co mu akurat pasuje do jego wizji świata. Miliony ludzi dają się wciągnąć, w jedno lub drugie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie chichot historii, tylko historia w Polsce zatacza koło, czego dowodem jest fakt, że utrwalacz władzy ludowej tow. mjr. Bauman kreowany jest na autorytet!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Łukasz Wolski 11:38.
Historia zawsze chichocze. J. Kuroń w latach 50-tych zakładał "czerwone harcerstwo", w 70-tych był, wraz z A. Michnikiem, symbolem walki z "komuną". Wielu ludzi wrażliwych społecznie, którzy pamiętali przedwojenną nędzę i bezsilność Polski wobec agresji hitlerowskich Niemiec i zdradę państw zachodnich, poparło socjalizm (w rzeczywistości, system totalitarny, jak to Pan napisał). Wisława Szymborska pisała panegiryki na cześć Stalina. Bernard Shaw również był nim zauroczony. Rodzina Kaczyńskich także żyła w przyjaznej symbiozie z systemem totalitarnym. Jeden z braci Kaczyńskich (Lech) nawet pracę doktorską napisał z marksizmu-leninizmu.
Łatwo jest po latach, w zależności od koniunktury i własnego widzimisię, być "niezależnym" recenzentem postępowania innych ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Precyzyjniej by było, gdyby zgodnie z prawdą prawdziwą napisał Pan niegdysiejszy "aktywny działacz jednego systemu totalitarnego"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy to nie chichot historii, że aktywny działacz jednego systemu totalitarnego bierze udział w takiej debacie, na temat innego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.