Facebook Google+ Twitter

Prof. Hartman: trzymają się marzenia, że to zamach, nie wypadek

Nie milkną komentarze, opinie i oceny zdarzeń wynikających z wtorkowej publikacji "Rzeczpospolitej" o wykryciu materiałów wybuchowych w szczątkach rozbitego samolotu pod Smoleńskiem. Oto co mówił w radiu prof. Jan Hartman.

Sonda

Zgadzasz się z prof. Hartmanem?

 / Fot. RzeczpospolitaNie milkną komentarze, opinie i oceny zdarzeń wynikających z wtorkowej publikacji "Rzeczpospolitej" o wykryciu śladowych materiałów wybuchowych w szczątkach rozbitego samolotu pod Smoleńskiem. Według prof. Jana Hartmana, "uparte trzymanie się marzenia, że był zamach, morderstwo", a nie był to zwykły wypadek lotniczy, "jest dla życia społecznego destrukcyjne". "Jarosław Kaczyński i PiS nie odpuszczają, są w tej manii i to się będzie powtarzać" - komentował w TOK FM, prof. Jan Hartman, wrzawę "trotylową" wywołaną artykułem "Rzeczpospolitej".

W ocenie profesora filozofii i etyki, redaktor naczelny Tomasz Wróblewski zaliczył dużą wpadkę, kiedy pozwolił na publikację tekstu Cezarego Gmyza o trotylu i glicerynie. "Jak redaktor naczelny ma dużą wpadkę, to się go wyrzuca, by dobre imię gazety zachować. Nie wiem, czy uda się wrócić "Rzeczpospolitej" na drogę "quality newspaper" - mówił w radiowym Poranku Radia http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,12783900,Hartman_w_TOK_FM__Po_minach__po_truchcie_serwantow.html, prof. Jan Hartman.

Etyk wspomina i opisuje swoją pierwszą reakcję po wtorkowej informacji gazety "Rzeczpospolita" o śladach trotylu we wraku Tu-154M. Podkreśla, że widział, jak Jarosław Kaczyński "ze swoją ekipą pretorianów wychodzi na konferencję prasową". Po ich kolejnych minach na konferencji, "po truchcie jego serwantów widziałem, że coś bardzo niedobrego będzie się działo". "I stało się" - ocenił profesor.

Jego zdaniem, w sposób twardy i otwarty "ta partia ujawniła swoje paranoiczne marzenie", czego nie ukrywa, że koniecznie chce, aby jednak okazało się, że "w Smoleńsku był zamach". Gazeta zaś chciała mieć newsa i miała. Logika działania dziennikarzy w tym przypadku, w skomercjalizowanym i nerwowym świecie medialnym jest taka, że cokolwiek nadarzy się – bierzemy to i robimy z tego newsa, nie myślimy o konsekwencjach.

Redakcja jest pod presją ekonomiczną i działania konkurencyjnej. A Jarosław Kaczyński jest zakładnikiem emocji swojego elektoratu i porozumiewa się z nim na płaszczyźnie paranoidalnej - stwierdził profesor filozofii w TOK FM.

W sondażu, który pyta Polaków, czy biorą pod uwagę zamach - ludzi, którzy snują marzenia, że to nie było nic banalnego, tylko teatr historii, w którym mają oni udział jako świadkowie - jest znacznie mniej – zauważa redaktor Jacek Żakowski. Przeciętny Polak jest rozgarnięty, racjonalny i wykształcony i wstydzi się tych emocji. Marzenie o zamachu nie jest etyczne i dla wielu ludzi to krępujące, że takie rojenie w nich się pojawia - interpretuje profesor Jan Hartman.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Z tym trotylem jest tak jak ze stopniałym plastikiem - pod wpływem ciepła powstają takie same reakcje chemiczne , albo wybuch pojemników kosmetycznych w aerozolu .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro przeprowadzili tę analizę 26 kwietnia 2012, to czemu siedzieli tyle czasu cicho? Co ci eksperci mają do ukrycia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

I to właśnie dlatego ci naukowcy mieszkają w USA. Żeby w Polsce żyło się lepiej. :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie z PiS niestety sami stworzyli tę sytuację.
Jarek uparł się, że jego brat musi być prezydentem, a potem że musi startować jeszcze raz.
Przetarg na nowe samoloty w ostatniej chwili anulowali jak stracili władzę. Pilotów przestali szkolić w Moskwie, bo to było "politycznie niepoprawne". Jak trafił się odpowiedzialny pilot w Gruzji co nie chciał lądować w strefie niebezpiecznej, to go podmienili na spolegliwego. Prezydent przyjechał dużo za późno na lotnisko, a z powodu nadwrażliwych reakcji na normalne sytuacje obu panów K Rosjanie nie zamknęli lotniska żeby nie było afery...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uparte trzymanie się marzenia ,że był zamach to cel pana Kaczyńskiego . Św pamięci Lech Kaczyński nie był dobrym prezydentem a teoria zamachu ma dowartościować obu panów ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.