Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11368 miejsce

Prof. Jadwiga Bińczycka z wizytą w Vancouver

Prof. Jadwiga Bińczycka, wybitna polska pedagog, wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, odwiedziła kanadyjskie Vancouver, niestrudzenie kontynuując swoją misję promowania korczakowskich metod postępowania z dziećmi

Na zaproszenie The Janusz Korczak Association of Canada gościła z serią wykładów w Vancouver pani prof. Jadwiga Bińczycka. Dzięki pełnej zaangażowania postawie na rzecz praw dzieci i niestrudzonego ukazywania osiągnięć Janusza Korczaka, zyskała ona miano "wdowy po Januszu Korczaku" (pamiętać należy jednak, iż dyrektor warszawskiego Domu Sierot dla dzieci żydowskich nigdy nie był żonaty).

Pani profesor Jadwiga Bińczycka zaprezentowała w Vancouver trzy wykłady: na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej (UBC), w Peretz Center for Secular Jewish Culture‏ „Dr Janusz Korczak – Champion of Children’s Rights” (dr Janusz Korczak - orędownik praw dzieci), w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów „Dziecko w Świecie Dorosłych” (spotkanie pod egidą Grupy "Epizod").

Na wykładzie w Peretz Center, 3 października, gościa z Polski powitał Jerzy Nusbaum, przewodniczący Stowarzyszenia Janusza Korczaka w Vancouver, natomiast Lilliana Boraks-Nemetz, sama ocalona z warszawskiego getta, dokonała wprowadzenia.

W czasach, gdy w wielu miejscach na świecie bezkarnie uchodzi bicie dzieci dla ich "korzyści", natomiast takie same "zabiegi" w stosunku do zwierząt są karalne, tematy związane z prawami dzieci są szczególnie aktualne. Zmuszanie dzieci do katorżniczej pracy oraz walki zbrojnej, jak również narzucanie przez rodziców życiowej drogi dzieciom, to powody, dla których ciągle należy ten temat odświeżać.

Orędownikiem i prekursorem naturalnego i nieskrępowanego rozwoju dziecka był dr Janusz Korczak. O traktowanie tych wartości jako nieograniczonego potencjału, który pozwoli dzieciom uratować świat, mówiła pani profesor. Również mówiła o prawie dzieci do swoich praw.
Życiowa pasja prof. Jadwigi Bińczyckiej doprowadziła ją do grona osób odznaczonych Orderem Uśmiechu.

Wykładowi towarzyszyła wystawa fotogramów ukazująca życie dr Janusza Korczaka. Stanowi ona własność Vancouver Holocaust Education Centre i zaprojektowana została, tak jak i strona internetowa stowarzyszenia, przez prof. Andrzeja Jana Wróblewskiego.

Kameralny charakter miało spotkanie prof. J. Bińczyckiej w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów. 7 października br. Irena Gostomska, szefowa Grupy "Epizod", zaprezentowała prelegentkę, która temat "Dzieci w świeci dorosłych" przedstawiła z perspektywy korczakowskiego systemu wartości - tolerancji, kultury dialogu oraz górującego ponad wszystkim dobra. Dobra, które "pozwala dzieciom błądzić, ale jednocześnie radośnie dążyć do naprawy swych postaw". Swymi metodami J. Korczak ordynował sposób leczenia niedoskonałości otaczającego nas świata.

W oparciu o zebrane w Polsce źródła o Januszu Korczaku (38 różnojęzycznych pozycji), jak również międzynarodowy zasięg ruchu korczakowskiego, można twierdzić, iż promowanie jego metod i wzorców postępowania z dziećmi ma charakter uniwersalny.

Zwieńczeniem pobytu prof. Jadwigi Bińczyckiej w Vancouver była wizyta w Konsulacie RP, gdzie Krzysztof Czapla, Konsul Generalny, w ciepłych słowach podziękował jej za promocję korczakowskich ideałów.

Zapraszam na fotoreportaż z tych spotkań.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No .. zza oceanu dobre wieści. Powód do dumy, gdy zagranica docenia naszych rodaków:) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.