Facebook Google+ Twitter

Prof. Jadwiga Staniszkis: "Nasz kraj ma olbrzymi problem"

W piątkowe popołudnie Fundacja „Projekt Łódź" zaprosiła na spotkanie Klubu Politycznego prof. Jadwigę Staniszkis, socjologa, politologa i publicystkę. Spotkanie odbyło się w Restauracji Kamea w Łodzi.

Jadwiga Staniszkis / Fot. Adam SęczkowskiProf. Jadwiga Staniszkis specjalizuje się głównie szeroko pojętą socjologią polityki, socjologią ekonomiczną i socjologią organizacji. W sferze jej zainteresowań znajdują się zagadnienia transformacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Polsce oraz Europie Środkowej i Wschodniej, teorii realnego socjalizmu i postkomunizmu, a także problemy globalizacji. Komentuje bieżące wydarzenia polityczne. Jest zapraszana do wygłaszania referatów, na wielu międzynarodowych konferencjach. Jej książki, tłumaczone na wiele języków, są wydawane w wielu krajach. Ostatnim dziełem, które wyszło spod jej pióra, była książka pod tytułem "Antropologia władzy".

Spotkanie zorganizowane w kameralnej restauracji przyciągnęło mnóstwo osób, w szczególności studentów. Profesor Staniszkis opowiadała o meandrach Traktatu Lizbońskiego, mówiąc m.in. że "żałuje, że losy Traktatu Lizbońskiego się tak potoczyły. Zapowiadał on integrację społeczeństw o różnych wartościach intelektualnych." Jej zdaniem państwa UE prezentują różne systemy wolności, które są równoprawne. Każdy kraj może budować optymalną kombinację norm prawnych przy minimalnych wspólnych standardach.

Poruszony został również temat globalnego kryzysu, w wyniku którego m.in. została spacyfikowana klasa średnia w USA. UE musi natomiast zastanowić się jakie podejmować dalsze działania celem poprawienia motoryki swego rozwoju. Polska nie odczuła kryzysu tak bardzo jak niektóre inne kraje m.in. dzięki uruchomieniu szarej strefy.

Nasz kraj ma jednak olbrzymi problem, gdyż przeżywamy "tąpnięcie" strukturalne, technologiczne, badawcze i intelektualne. W UE obserwujemy zmiany społeczne, wyhamowanie globalizacji, ale to się kiedyś skończy. Są państwa, które dalej "stawiają" na wiedzę, technikę i rozwój i one sobie poradzą w przyszłości w UE, a czy Polska do nich dołączy coraz mniej wspierając rozwój technologiczny i intelektualny obywateli? Na to pytanie spróbujmy sobie sami odpowiedzieć...

W trakcie pytań publiczności. / Fot. Adam SęczkowskiPodczas spotkania nie obeszło się bez osądu Władysława Bartoszewskiego. Po zacytowaniu jego słów Jadwiga Staniszkis powiedziała: "Bartoszewski, albo mówi głupoty, albo mówi jaki to on jest wspaniały".

Pani profesor podczas spotkania wielokrotnie odwoływała się do filozofii Kanta, Hobbesa, Jürgena Habermasa oraz teorii francuskiego ekonomisty i polityka Jacques Delors'a.

Ostatnia część spotkania to odpowiedzi gościa na pytania zadawane przez publiczność. Profesor Staniszkis, zapytana o to, co mogą młodzi ludzie zrobić dla Polski, wskazała na "punktowanie błędów rządzących (nieistotne jaką partię będą reprezentować), aktywność, dostrzeganie problemów i ich eliminowanie".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Barbara Maria
 • Barbara Maria
 • 21.01.2011 17:34

Mam ogromny szacunek do Pani Profesor Jadwigi Staniszkis. To jest bez wątpienia osoba dla, której
dobro naszego kraju jest bardzo ważne. Oprócz tego nie jest zakłamana w swoich poglądach.
To właśnie takie autorytety potrzebne są Polsce i nam Polakom.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bron Komo
 • Bron Komo
 • 06.12.2010 19:13

Michnikowszczyzna, zniszczyła dorobek kilku pokoleń Polaków. Obecnie expresowo zadłużają kraj, na kilka pokoleń.
Drenują budżet do prywatnych kieszeni. :(((

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maryś
 • Maryś
 • 26.11.2010 00:42

Prof. Jadwiga Staniszkis to mądra i odważna kobieta. Już dawno czytałem jej książkę o patologiach organizacji. Liczne artykuły i wypowiedzi, które są odważne, nawet wbrew opiniom dawnych uniwersyteckich kolegów z UW czy późniejszych liderów Unii Wolności./ Kuczyński, Blumsztejn, Michnik czy Bartoszewski - ten nigdy nie był profesorem, korzysta w nieuprawniony sposób z tego tytułu nie negując tytulowania go w ten sposób/. Pani Profesor
tak trzymać!!!. Wbrew klakierom. Wiemy,że środowiska nauki w dużej części są
dyspozycyjne dla sprawujących władzę. To jest niemal we krwi dużej części ludzi polskiej nauki. Wybaczyć można profesorom inżynierom, lekarzom, artystom,pedagogom, bo ci zwykle tylko intuicyjne, bez kompetentnej wiedzy wypowiadają się o problemach społeczno - ekonomicznych kraju, ale trudno wybaczyć brak obiektywizmu socjologom, ekonomistom ludziom nauk społecznych. To przykre jak są dyspozycyjni dla władzy, bycia na fali, w mediach. To żałosne. Żałosnym jest dzisiaj A.Wajda, Bartoszewski, Olbrychski,Blumsztajn,
Michnik,Kuczyński, Lis,Olejnik,M.Walter z jego TVN, K. Kuc - prawidłowe nazwisko K.Kutza itd i itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myśleć logicznie, z postępem i optymizmem i tak działać w społeczeństwie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 08.03.2010 18:56

Więc co robić by pozostać lub stać się normalnym?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, jeśli nienormalne trwa dostatecznie długo, staje się normalnym...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 03.03.2010 15:19

To wspaniale, że potrafisz publicznie przeprosić; błędy przestali popełniać tylko umarli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Janie Piotrze - dziękuję za zwrócenie uwagi, błąd naprawiony, przepraszam za mojego lapsusa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Adam:-)
5+

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 27.02.2010 12:24

Autor tego tekstu wielokrotnie punktował błędy rządzących z nadzieją, że przestaną je popełniać jednak uważa, że najważniejsze zadanie jakie młodzi ludzie w Polsce i na całym świecie mają do wykonania to zapewnienie sobie warunków do szczęśliwego życia. Szczęśliwie mogą żyć tylko osoby mające i umiejące korzystać z środków do doskonalenia siebie a takimi środkami są prawa będące umowami miedzy żyjącymi jak będą postępować. Jeśli prawa te zapewniają każdej osobie to co potrzebne jej do szczęśliwego życia a więc dają też nadzieję na zdrowe i długie życie każdej osobie to są to prawa sprawiedliwe dlatego najważniejszym zadaniem wszystkich osób jest dopilnowanie by takie prawa były Ustanowione, znane i przestrzegane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.