Facebook Google+ Twitter

Prof. Janusz Czapiński: Polacy nie wierzą w państwo. Władza nie pomaga

Polacy przestają wierzyć w demokrację, nie liczą też na pomoc państwa. Za to są coraz częściej zadowoleni z pracy urzędów i swoich dochodów, którymi coraz efektywniej gospodarują. Tak wynika z ostatnich badań Diagnozy Społecznej, którymi kieruje prof. Janusz Czapiński.

Sonda

Czy demokracja to przereklamowany system?

 / Fot. Katarzyna BańborCzy można by się tego spodziewać 20 lat temu? Nasze największe osiągnięcie - demokracja - przestaje być dobrem, o które warto zabiegać. Jak pokazują badania Diagnozy Społecznej, demokracja traci przewagę nad innymi formami rządów. Polacy już w nią nie wierzą.

Szczególnie niepokojący jest fakt, że dla prawie 6 procent demokracja jest wręcz złą formą rządów, podczas gdy dwa lata temu taką deklarację składało ok. 3 procent badanych. Najwięcej przeciwników demokracji jest wśród zwolenników Solidarnej Polski i PJN, bo ok. 9 procent, podczas gdy w PO tylko ponad 2 proc. "Ta tendencja pokazuje że polska demokracja porusza się po niezbyt grubym i stopniowo topniejącym lodzie" - komentuje wyniki prof. Janusz Czapiński w wywiadzie dla Polityki.

Diagnoza Społeczna, którą kieruje Czapiński przynosi ciekawe informacje. W wymiarze indywidualnym jesteśmy wyjątkowymi optymistami: nasze dochody pozwalają na zaspokajanie bieżących potrzeb (tylko 25 proc. badanych twierdzi, że tak nie jest), przybywa osób mających oszczędności, efektywniej gospodarujemy swoimi pieniędzmi, coraz lepiej czujemy się w rodzinie, mniej narzekamy na stan zdrowia. Satysfakcjonuje nas nawet działalność urzędów.

Ten obraz krainy mlekiem i miodem płynącej ginie jednak, gdy ze sfery prywatnej przechodzimy w publiczną. Polacy nie wierzą, że władza może im w czymś pomoc. Większość wierzy liczy tylko na siebie. Zaledwie 3 proc. uważa, że osiągnięcia w ubiegłym roku były możliwe dzięki pomocy państwa!

Zadowolenie z sytuacji w kraju spada, podobnie jak ocena reform. Nieufność do państwa potęguje m. in. sprawa OFE, niejasne, sprzeczne informacje czy reforma refundacyjna leków, która miała przynieść pożytki pacjentom, a nierzadko spowodowała wzrost cen leków.

Zaskakujące wyniki przynoszą pytania o powody nieposiadania dzieci. Wśród nich wcale nie dominują względy finansowe, choć naturalnie o nich też jest mowa. Na plan pierwszy wysuwają się raczej względy kulturowe. Wyścig szczurów, walka o pozycję, głód życia, strach przed ograniczeniem wolności - to wg Czapińskiego zasadnicze przyczyny spadku dzietności.

Ostatnie badania Diagnozy Społecznej pokazują, że coraz bardziej "prywatyzujemy zasługi i uspołeczniamy winy". "Ten nasz charakterek może być groźny. Zwłaszcza w czasie kryzysu. [...] Im bardzie prywatyzujemy zasługi i uposłeczniamy winy, tym większa niechęć do obcych i władzy, nieufność wobec demokracji, skłonność do ksenofobii" - podsumowuje prof. Czapiński.

Jacek Żakowski, "Winny kto inny"
Polityka 26/2013

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

1. "<<Szczególnie niepokojący>> jest fakt, że dla prawie 6 procent demokracja jest wręcz złą formą rządów, podczas gdy dwa lata temu taką deklarację składało ok. 3 procent badanych."

Faktycznie, to niepokojące, że tylko tyle.

2. "Diagnoza Społeczna, którą kieruje Czapiński przynosi ciekawe informacje. W wymiarze indywidualnym jesteśmy wyjątkowymi optymistami: nasze dochody pozwalają na zaspokajanie bieżących potrzeb (tylko 25 proc. badanych twierdzi, że tak nie jest)"

To "tylko" w nawiasie to kpina, czy na poważnie? Bo jeśli ćwierci ankietowanych dochody nie starczają na zaspokajanie "bieżących potrzeb" (cokolwiek to enigmatycznie brzmiące hasełko miało znaczyć), to na co im starcza? Co kwalifikuje się jako bieżąca potrzeba? Obiad, czy podwieczorek?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaczynam nabierać przekonania że w PL profesor to jest synonim dla 'oderwany od rzeczywistości' :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.