Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4081 miejsce

Prof. Jerzy Szaflik ofiarą nepotyzmu?

Przełożony zawsze ma więcej do powiedzenia niż podwładny. Tę oczywistą prawdę mógł doświadczyć znany i ceniony w Polsce prof. Jerzy Szaflik, wybitny specjalista w okulistyce, odwołany przez ministra zdrowia z funkcji konsultanta krajowego.

 / Fot. PAP/Paweł KulaOd kilkunastu dni rozgrywa się kampania podejrzeń i oskarżeń wobec wybitnego polskiego okulisty, prof. Jerzego Szaflika, byłego krajowego konsultanta w okulistyce i szefa Banku Tkanek Oka w Warszawie. Minister Zdrowia dwa tygodnie temu odwołał profesora z tych funkcji, opierając się na "nieprawdziwych zarzutach" - napisała "Rzeczpospolita" ("Rz"). Resort zdrowia poinformował o przyczynach decyzji, podając, że chodzi o "niejasności proceduralne w zakresie przeszczepu rogówki w Polsce". Gazeta bierze go w obronę, w artykule: "Po co zaszczuto okulistę".

Według ustaleń Gazety, lekarz prof. Szaflik padł "ofiarą polityczno-towarzyskiego porozumienia, którego celem było zastąpienie go na stanowisku krajowego konsultanta ds. okulistyki przez znajomego wiceministra zdrowia". Padł ofiarą nepotyzmu. Prof. Jerzy Szaflik mówi
- czytamy w serwisie rp.pl - że po nocach nie śpi, i zadaje sobie pytanie, "co jest powodem tej nagonki, której stał się obiektem". Czując się zaszczuty i niesłusznie odwołany ze stanowiska, odwołał się od decyzji Ministra Zdrowia do Sądu Pracy.

Jednocześnie profesor Jerzy Szaflik ujawnia mediom, że zwrócił się do ministra "o usunięcie naruszeń prawa, których się dopatruję w decyzjach o odwołaniu mnie z funkcji Konsultanta Krajowego w dziedzinie Okulistyki i członka Krajowej Rady Transplantacyjnej".

W przedstawionym wyjaśnieniu wybitny okulista poinformował, że w 2011 roku w Centrum Mikrochirurgii Oka (CMO) "Laser" w Warszawie, przeprowadzono 3 przeszczepy rogówki, z wykorzystaniem - jak pisze - oficjalnie uzyskanych "płatków rogówkowych, na które nie było zapotrzebowania ze strony ośrodków przeszczepowych". Ten fakt został udokumentowany w Banku Tkanek w Zabrzu. Tymczasem "w całej Polsce w 2011 r. przeprowadzono ponad 1000 przeszczepów rogówki. 3 przeszczepy to trzy promile (tych) przeszczepów" - zaznaczył prof. Szaflik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Piotr
 • Piotr
 • 29.08.2012 23:15

Marcinie K., a skąd te liczby? Profesor mówił, że w prywatnej klinice wykonano kilka, a nie 68 zabiegów.
Inna sprawa: jak chcesz wyleczyć zęby, to możesz się w NFZ zapisać na przyszły rok. ALbo leczysz się prywatnie. Trochę szybciej. Tak to działa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcin K
 • Marcin K
 • 29.08.2012 21:20

Cały artykuł to gloryfikacja prof.Szaflika ,a jest to -jak go już nazwali -Dyzma polskiej okulistyki.
On nie jest ofiarą nepotyzmu,on nepotyzm stosował na co dzień.
Przeprowadzając bez wymaganego zezwolenia przeszczepy grozi mu 3lata pozbawienia wolności,a że uczynił z tego stały dochód/z popełnienia tego przestępstwa/ grozi kara więzienia do lat 10-u.
Jego prywatna klinika dokonała 68 przeszczepów,wszystkie bez zezwolenia,poza listą osób oczekujących na przeszczep.
Są to cięższe przestępstwa aniżeli te popełnione w Niemczech ,o których od kilku tygodni huczy niemiecka prasa.

We wszystkich demokratycznych państwach ściśle przestrzega się kolejności do przeszczepu.

Nawet wiceprezydent USA Dick Chenney oraz niedawno zmarły Steve Jobs musieli odczekać swoje,zanim doczekali się przeszczepu.

U Szaflika bez kolejki po 10 tys za rogówkę!

Podoba się? Mnie też!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
marina K
 • marina K
 • 29.08.2012 13:25

Co za bzdury piszecie, bardzo dobrze że zgłosił to do sądu pracy, w końcu zobaczymy kto chciał namieszać.... biedny profesor ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 29.08.2012 09:52

Prof. Szaflik nie pasował do tego gangsterskiego układu ,więc postanowiono go wykończyć ,by zrobić miejsce komuś z układu - czyli swojakowi .....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek
 • Mirek
 • 29.08.2012 09:52

Prof. Edward Wylęgała był uczniem prof. Szaflika, więc również "dobrze się znają".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
 • Jolka
 • 28.08.2012 14:47

Nie wchodząc w szczegóły profesor Szaflik w wywiadzie TV PRZYZNAŁ ,że wielu formalności z przeszczepami nie dopilnował .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.