Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Jerzy Szaflik ofiarą nepotyzmu?

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Przełożony zawsze ma więcej do powiedzenia niż podwładny. Tę oczywistą prawdę mógł doświadczyć znany i ceniony w Polsce prof. Jerzy Szaflik, wybitny specjalista w okulistyce, odwołany przez ministra zdrowia z funkcji konsultanta krajowego.

Od kilkunastu dni rozgrywa się kampania podejrzeń i oskarżeń wobec wybitnego polskiego okulisty, prof. Jerzego Szaflika, byłego krajowego konsultanta w okulistyce i szefa Banku Tkanek Oka w Warszawie. Minister Zdrowia dwa tygodnie temu odwołał profesora z tych funkcji, opierając się na "nieprawdziwych zarzutach" - napisała "Rzeczpospolita" ("Rz"). Resort zdrowia poinformował o przyczynach decyzji, podając, że chodzi o "niejasności proceduralne w zakresie przeszczepu rogówki w Polsce". Gazeta bierze go w obronę, w artykule: "Po co zaszczuto okulistę".

Według ustaleń Gazety, lekarz prof. Szaflik padł "ofiarą polityczno-towarzyskiego porozumienia, którego celem było zastąpienie go na stanowisku krajowego konsultanta ds. okulistyki przez znajomego wiceministra zdrowia". Padł ofiarą nepotyzmu. Prof. Jerzy Szaflik mówi
- czytamy w serwisie rp.pl - że po nocach nie śpi, i zadaje sobie pytanie, "co jest powodem tej nagonki, której stał się obiektem". Czując się zaszczuty i niesłusznie odwołany ze stanowiska, odwołał się od decyzji Ministra Zdrowia do Sądu Pracy.

Jednocześnie profesor Jerzy Szaflik ujawnia mediom, że zwrócił się do ministra "o usunięcie naruszeń prawa, których się dopatruję w decyzjach o odwołaniu mnie z funkcji Konsultanta Krajowego w dziedzinie Okulistyki i członka Krajowej Rady Transplantacyjnej".

W przedstawionym wyjaśnieniu wybitny okulista poinformował, że w 2011 roku w Centrum Mikrochirurgii Oka (CMO) "Laser" w Warszawie, przeprowadzono 3 przeszczepy rogówki, z wykorzystaniem - jak pisze - oficjalnie uzyskanych "płatków rogówkowych, na które nie było zapotrzebowania ze strony ośrodków przeszczepowych". Ten fakt został udokumentowany w Banku Tkanek w Zabrzu. Tymczasem "w całej Polsce w 2011 r. przeprowadzono ponad 1000 przeszczepów rogówki. 3 przeszczepy to trzy promile (tych) przeszczepów" - zaznaczył prof. Szaflik.

W kilka dni po odwołaniu prof. Jerzego Szaflika ze stanowiska krajowego konsultanta w dziedzinie okulistyki, CBA - do którego zwrócił się resort - skierowało do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w CMO "Laser", którego prof. Szaflik jest właścicielem.

Zdaniem "Rz", która powołuje się na "źródła zbliżone do sprawy", w klinice okulistyki wykonywano przeszczepy rogówki "bez zgody ministra zdrowia". Według tych źródeł, o czym pisze gazeta - pacjenci profesora Szaflika, którym przeszczepiano rogówkę, "nie byli wpisywani do rejestru osób oczekujących na przeszczep".

W efekcie takich doniesień, ministerstwo zleciło kontrolę w czterech Bankach Tkanek Oka, które otrzymały pozwolenie Ministra Zdrowia na prowadzenie działalności: w Warszawie, Lublinie, Sosnowcu i Katowicach. Wcześniej prof. Szaflik informował, że CMO "Laser" nigdy nie otrzymywało rogówek "z Banku Tkanek Oka w Warszawie".

W ocenie Gazety kwestia odwołania prof. Jerzego Szaflika budzi "spore wątpliwości". Dziennikarze ustalili, że sprawę profesora "badali i opiniowali pracownicy resortu", którzy podlegają wiceministrowi zdrowia Igorowi Radziewiczowi-Winnickiemu. Dzięki ich opinii Minister Zdrowia, Bartosz Arłukowicz mógł podjąć decyzję i powołać na nowego konsultanta okulistyki, prof. Edwarda Wylęgałę.

Według Gazety, wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki oraz nowo powołany konsultant ds. okulistyki, prof. Edward Wylęgała - "dobrze się znają". W czasie, gdy młody lekarz Igor Radziewicz-Winnicki odbywał staż podyplomowy, w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach - ordynatorem oddziału okulistyki był prof. Edward Wylęgała. Obaj - młody lekarz i profesor - pracowali potem jako wykładowcy na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.
Były Minister Zdrowia, Marek Balicki nie kryje opinii, że przedstawione przez Gazetę fakty, "rzucają nowe światło na sprawę". Zdaniem byłego ministra należy postawić pytanie "o rzeczywisty powód działań resortu i oskarżeń prof. Jerzego Szalika". W rozmowie z dziennikarzem podkreślił, że - według niego - podjęte kroki w tej sprawie przez resort, "budzą wiele wątpliwości i są niezrozumiałe".

Do Ministra Zdrowia wysłali protest przeciwko odwołaniu prof. Jerzego Szaflika ze stanowiska krajowego konsultanta okulistyki - członkowie Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i pracownicy warszawskiego szpitala okulistycznego.

Z inicjatywy prof. Szaflika zbudowano Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny w Warszawie. Szpital został utworzony i zorganizowany na podstawie zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1998 roku; prof. Szaflik pełni tam funkcję dyrektora placówki.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto