Facebook Google+ Twitter

Prof. Kleiber o Tu-154M: Bez dalszych badań będą dekady niepokoju

Nie ma końca spekulacjom o zamachu smoleńskim i nie będzie. Potrzeba dalszych badań, aby dokładnie wyjaśnić problemy sporne – mówi prof. Michał Kleiber, szef Polskiej Akademii Nauk.

Sonda

Ktoś w końcu wyjaśni przebieg tej katastrofy?

Stanisław Zagrodzki (L), kuzyn Ewy Bąkowskiej, która zginęła w katastrofie oraz przewodniczący zespołu parlamentarnego ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, poseł Antoni Macierewicz (P) podczas konferencji prasowej, 31 X. / Fot. PAP/Jacek TurczykZdaniem prof. Michała Kleibera, szefa PAN, bez dalszych badań katastrofy Tu-154, skazujemy się na dekady niepokoju. Na pytanie czy był zamach w Smoleńsku, profesor odpowiada, że dziś nie ma żadnych przesłanek do takiego twierdzenia. Ale też istnieje ileś faktów, które nakazują rozszerzyć myślenie o całej sprawie. Prof. Kleiber podkreśla jednak: "Chciałbym uspokoić nastroje."

Michał Kleiber, w programie Kontrwywiad RMF FM, wskazuje na możliwość podjęcia badań katastrofy smoleńskiej, przez powołany przez prokuraturę zespół ekspertów z PAN, akademii technicznych i politechnik. Mogliby w nim brać udział także specjaliści zagraniczni. Przy odpowiednio umocowanym w polskim prawie takiej instytucji, złożonej z zespołu ekspertów, nikt nie powinien uchylać się od takiego obowiązku. "Ja na pewno bym się od tego nie uchylał" – powiedział szef PAN.

Pytany, czy hipoteza i wypowiedzi, a nawet rzekome dowody modeli matematycznych, przedstawiane przez niektórych naukowców, głównie z komisji Macierewicza, dowodzą, że brzoza to mit, ale za to istnieją różne fakty wskazujące na wybuch – są przekonujące – profesor Kleiber odpowiedział, że nie widzi takich faktów dzisiaj. Podobnie również, nie ma twardych dowodów, że "hipoteza zamachu jest w jakimś sensie potwierdzona".

Michał Kleiber ma – jak podkreśla - wrażenie, że niektóre osoby, które wypowiadają się w takim tonie (o zamachu), są poważne. I też profesor nie odbiera chęci mówienia uczciwie o swoich odkryciach badawczych. Ale, jeśli nie zna szczegółów badań metodologicznych, trudno mu jest popierać ich wyniki. Pewne elementy z tych kwestii, będące przedmiotem ich wypowiedzi, na których akurat – jak zastrzega - zna się dosyć dobrze, uważa, że "można by zrobić szerzej i lepiej".

W odniesieniu do twierdzeń amerykańskiego profesora Biniendy, który tworzy modele matematyczne, i stanowczo twierdzi, że "skrzydło w starciu z brzozą nie mogło odpaść", profesor Michał Kleiber, który jest w tej dziedzinie specjalistą, wyjaśnia, iż jak się dokonuje modelowania matematycznego, a potem symulacji komputerowych, to "trzeba pamiętać cały czas, że działa się w przestrzeni wirtualnej, że nie analizujemy rzeczywistości, tylko analizujemy pewne modele".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 05.11.2012 15:57

A kim jest prof. Kleiber?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.