Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Kleiber o Tu-154M: Bez dalszych badań będą dekady niepokoju

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Nie ma końca spekulacjom o zamachu smoleńskim i nie będzie. Potrzeba dalszych badań, aby dokładnie wyjaśnić problemy sporne – mówi prof. Michał Kleiber, szef Polskiej Akademii Nauk.

Zdaniem prof. Michała Kleibera, szefa PAN, bez dalszych badań katastrofy Tu-154, skazujemy się na dekady niepokoju. Na pytanie czy był zamach w Smoleńsku, profesor odpowiada, że dziś nie ma żadnych przesłanek do takiego twierdzenia. Ale też istnieje ileś faktów, które nakazują rozszerzyć myślenie o całej sprawie. Prof. Kleiber podkreśla jednak: "Chciałbym uspokoić nastroje."

Michał Kleiber, w programie Kontrwywiad RMF FM, wskazuje na możliwość podjęcia badań katastrofy smoleńskiej, przez powołany przez prokuraturę zespół ekspertów z PAN, akademii technicznych i politechnik. Mogliby w nim brać udział także specjaliści zagraniczni. Przy odpowiednio umocowanym w polskim prawie takiej instytucji, złożonej z zespołu ekspertów, nikt nie powinien uchylać się od takiego obowiązku. "Ja na pewno bym się od tego nie uchylał" – powiedział szef PAN.

Pytany, czy hipoteza i wypowiedzi, a nawet rzekome dowody modeli matematycznych, przedstawiane przez niektórych naukowców, głównie z komisji Macierewicza, dowodzą, że brzoza to mit, ale za to istnieją różne fakty wskazujące na wybuch – są przekonujące – profesor Kleiber odpowiedział, że nie widzi takich faktów dzisiaj. Podobnie również, nie ma twardych dowodów, że "hipoteza zamachu jest w jakimś sensie potwierdzona".

Michał Kleiber ma – jak podkreśla - wrażenie, że niektóre osoby, które wypowiadają się w takim tonie (o zamachu), są poważne. I też profesor nie odbiera chęci mówienia uczciwie o swoich odkryciach badawczych. Ale, jeśli nie zna szczegółów badań metodologicznych, trudno mu jest popierać ich wyniki. Pewne elementy z tych kwestii, będące przedmiotem ich wypowiedzi, na których akurat – jak zastrzega - zna się dosyć dobrze, uważa, że "można by zrobić szerzej i lepiej".

W odniesieniu do twierdzeń amerykańskiego profesora Biniendy, który tworzy modele matematyczne, i stanowczo twierdzi, że "skrzydło w starciu z brzozą nie mogło odpaść", profesor Michał Kleiber, który jest w tej dziedzinie specjalistą, wyjaśnia, iż jak się dokonuje modelowania matematycznego, a potem symulacji komputerowych, to "trzeba pamiętać cały czas, że działa się w przestrzeni wirtualnej, że nie analizujemy rzeczywistości, tylko analizujemy pewne modele".

I to właśnie – podkreśla szef PAN - powoduje, że weryfikacja prawdziwości tych modeli, to jest bardzo skomplikowane zadanie. Nie wystarczy przeprowadzić jednej, drugiej czy piątej analizy. To nie tylko za mało, to też powoduje, że należy zastanowić się, jaka jest m.in. wrażliwość poszczególnych parametrów na ostateczny wynik badania oraz czy jakiś drobny błąd w danych wyjściowych, nie powoduje całkowitej zmiany końcowego wyniku.

Profesor Kleiber dodaje – to trudna i złożona analiza, która potrzebuje dużo więcej czasu i środków. Trudno wymagać, żeby przeprowadziła ją jedna osoba, ale jest ona możliwa do wykonania przez "odpowiednio kompetentny zespół".

My nie mówimy o ostatecznych rezultatach – akcentuje profesor. Bo tego nie da się zrobić. "Mówimy tylko o prawdopodobieństwie". Wyniki ankietyzowania Polaków, wskazują na to, że tylko 4 procent badanych wierzy, że tragedia smoleńska jest już bliska wyjaśnienia. Ten wynik wskazuje jednoznacznie, że badania dalej trzeba robić i, jak stwierdza prof. Kleiber, "można to w sposób kompetentny przeprowadzać".

Jego zdaniem, co wielokrotnie podkreśla, dla uspokojenia nastrojów - sprawa wypadku Tu-154M powinna być dalej analizowana. Ale – jak mówi - jedna sprawa to dokonanie naukowych analiz, a druga - to uzyskanie wiarygodności. Tę wiarygodność można uzyskać wyłącznie wtedy, kiedy jakikolwiek zespół ekspertów "będzie wmontowany w nasz system prawny", związany z prawną i naukową analizą przebiegu wydarzeń.

Na pytanie, czy bez wybuchu samolot prezydencki nie rozpadłby się na tak wiele elementów – rozmówca Kontrwywiadu RMF FM, odpowiedział: "Nie przypuszczam żeby to była prawdziwa teza." Na pewno jest to jeden z elementów, który można by przebadać po to, żeby uzyskać wiarygodność dla takiego sądu – dodał profesor. I, jak zaznaczył, najróżniejsze rozpatrywane warianty są obarczone wielką niepewnością, dlatego "nie odważę się wyrazić żadnego mocnego sądu bez przeprowadzenia dalszych badań, które są możliwe" – powiedział profesor Michał Kleiber.

Stanisław Cybruch

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź Autora na Google+

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto