Facebook Google+ Twitter

Prof. Marek Safjan odwiedził Trójmiasto

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-02-28 17:34

Uznany przez wielu za symbol walki o przestrzeganie zasady państwa prawa, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, obecnie wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, Marek Safjan przyjechał do Gdańska na spotkanie zorganizowane przez Koło Naukowe "Rhetoricus".

We wtorek, 27 lutego prof. Marek Safjan przyjechał na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Tematem spotkania brzmiał: "Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego - imposybilizm czy ochrona demokratycznego państwa prawa?". Spotkanie odbyło się w wypełnionej po brzegi przez studentów oraz pracowników naukowych Auli Wydziału Prawa UG.

Prof. Safjan w auli WPiA Uniwersytetu Gdańskiego
Podczas wykładu profesor bronił linii orzeczniczej Trybunału oraz przedstawiał argumenty na odparcie ostatnich ataków ze strony ekipy rządzącej, oskarżających trzecią władzę o oportunizm. Obalił mity dotyczące funkcjonowania Trybunału, zwłaszcza dotyczące rozliczenia z przeszłością i oskarżeń, iż ramy prawne III RP nie sprzyjają takowej oraz opowiedział o stanie, jaki Trybunał zastał po 1989 r. wraz z odziedziczeniem dorobku prawnego PRL. Na potwierdzenie przedstawił wybrane orzeczenia TK.

Kilka godzin później prof. Safjan spotkał się z mieszkańcami Sopotu, w organizowanym cyklicznie w urzędzie miasta "Salonie Polityki". Wydarzenie tradycyjnie poprowadził red. Daniel Passent, który podkreślił symboliczną datę spotkania, 50-lecie ukazania się pierwszego numeru tygodnika "Polityka". W dyskusji dotyczącej obecnej sytuacji politycznej aktywnie uczestniczyli goście.

prof. Safjan oraz red Passent w salonie polityki w Sopocie.Marek Safian, uznawany za symbol konstytucyjnej zasady państwa prawa, wyjaśnił rolę, jaką powinien pełnić w państwie sąd konstytucyjny, którego istotą powinno być pozostawanie w opozycji do władzy, bycie swoistego rodzaju hamulcem, cenzorem. Za niebezpieczną uznał sytuację, w której władza oskarża niezidentyfikowany i bliżej nieokreślony "układ" o hamowanie reform.

 

 

Jedna z uczestniczek spotkania porównała obecną sytuację do zasad panujących w PRL-u, gdzie im bardziej władza mówiła o walce z układem i środowiskami reakcyjnymi, tym bardziej układ ten rósł w siłę. Profesor podkreślił znaczącą rolę, jaką powinna spełniać służba cywilna, jak również oddolne inicjatywy obywatelskie w rozwoju polskiej demokracji. Za niepokojący uznał projekt wprowadzenia sądów 24-godzinnych, autorstwa PiS-u, w którym trudno będzie zapewnić wystarczającą ochronę podstawowych praw procesowych oskarżonych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.