Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25342 miejsce

Prof. Mariusz Orion Jędrysek: Wybierzmy nasze bogactwo

Gaz łupkowy może przeistoczyć Polskę z importera, w głównego europejskiego eksportera tego surowca energetycznego - mówi prof. zw. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek.

Profesor Mariusz Orion Jędrysek / Fot. Jan PoniatowskiDolny Śląsk posiada największe złoża węgla brunatnego, miedzi, srebra, rzadkich metali i soli w Europie, oraz ponad 60 proc. polskich złóż kruszywa, niezbędnego do budowy dróg w Polsce. Mamy zasoby geotermalne i najwydatniejsze technologie wydobycia gazu.

Profesor Mariusz Orion Jędrysek jest światowym ekspertem w dziedzinie najważniejszych problemów energetycznych, decydujących o przyszłości naszej planety: ochrony klimatu, kontroli bezpieczeństwa wydobycia i składowania kopalin, odpadów i CO2.

Będąc w 2006 r. wiceministrem środowiska i głównym geologiem kraju opracował strategię poszukiwania gazu łupkowego. Jest geologiem i pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzi prace naukowo-badawcze m.in. w Japonii, Niemczech, Kanadzie, USA i Wielkiej Brytanii.

W zbliżających się wyborach, kandyduje z 3 okręgu wyborczego (lista nr 1, pozycja 14) do Semu RP aby zająć się zapewnieniem dostaw taniej, czystej energii z gazu łupkowego i z węgla, rozwojem geotermii i eksploatacją polskich złóż na Pacyfiku oraz obroną Polski i Dolnego Śląska przed szkodliwymi elementami polityki klimatycznej UE, która uniemożliwia nam eksploatację własnych, tańszych źródeł energii.

Na spotkaniu we wrocławskim Klubie Nauczyciela przy NSZZ "SOLIDARNOŚĆ", 5.października, mówił o swoich odkryciach oraz perspektywach związanych z gazem łupkowym i energią odnawialną oraz zachęcał do udziału w wyborach.

Spotkanie z nauczycielami / Fot. Jan PoniatowskiProf.Mariusz Orion Jędrysek na spotkaniu we wrocławskim lubie nauczycielskim / Fot. Jan Poniatowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Nie twierdzę, że prof Szyszko ma plantacje orzecha włoskiego. Utożsamiam natomiast opcję z którą jest związany z brakiem reakcji na tego typu malwersacje. Podobnie rzecz się ma z Naturą 2000 oraz wprowadzeniem opinii środowiskowych na wszystko: na modernizację torów i dróg, wiaduktów w centrach miast, etc. W dużej mierze wiąże się to z ograniczeniem praw do własności. Ograniczanie energetyki naturalnej też ma związek w decyzjach i działaniach tej opcji. A później poszło już jak "z płatka" i z górki. Teraz mamy V kolumnę - ekologistów niszczących gospodarkę i pasożytujących na państwie.
A propos prywatyzacji LP - to należy się zastanowić wpierw co ona oznacza. Mamy od dawna zawłaszczone (i popierane a właściwie manipulowane przez polityków grupy zawodowe) bogactwa naturalne: miedź, węgiel gaz, lasy. Czy przywrócenie ich ogólnospołecznego znaczenia i wycofanie się z dotychczasowego zawłaszczania bogactw przez polikliki mamiące poszczególne grupy zawodowe ich wyjątkową rolą, będzie się zwać prywatyzacją, Panie Robercie Kamiński? Na tych funkcjonujących dobrze w naszym PRL-u zasadach bazuje też ekologistyczna V kolumna. Żaden PiS i żaden Szyszko, ba nawet nasz tytułowy bohater nie podjęli i nie podejmą z tym walki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zz
  • zz
  • 07.10.2011 23:08

`
WYNIKI WYBORÓW: PIS-55%, PO-18%, PSL-5,0%, SLD-4,5%, PNJ-0,5% , POligłup -0,3%.- J.KACZYŃSKI PREMIEREM.TYLKO J. KACZYŃSKI i PIS - Ludzie mówią i piszą : DZIĘKUJEMY POboszewi-czerwoną kartką -piroman traci nerwy, tupie,wykazuje agresję,destabilizuje,lekceważy,skandalicznie się zachowuje, grozi...? Zagłosujmy TYLKO na J.KACZYŃSKIEGO i PIS,aby mógł SAMODZIELNIE rządzić UCZCIWIE POLSKĄ -skończmy z tym (NIE)rządem . Nie dajmy się OTUMANIANIU,MATACZENIU,KŁAMSTWOM,DEZINFORMOWANIU,DESTRUKCJI,HIPOKRYZJI, ... pseudo : partiom,mediom, zapraszanym do TV klakierom POligłupów,... - POligłupowali? Dalsze rządy PO,PSL to DALSZE SZYBKIE ZADŁUŻANIE POLSKI - tylko w ciągu 4 lat rządów Tuska DŁUG WZRÓSŁ o KOLEJNE 400 mld. ZŁ(wielu prof. ekonomi mówi,że może być ZNACZNIE większy) ,a jak przetrwonią : WSZYSTKIE pieniądze z OFE (przeznaczone na przyszłe emerytury) i pieniądze z UE to OKAŻE SIĘ,że jesteśmy WIĘKSZYM BANKRUTEM niż GRECJA.Kosztem ZANIŻANIA BUDZETU ZWIĘKSZAJĄ DŁUG POLSKI. Trzeba zmiany rządu na PIS, aby SPOŁECZEŃSTWO dowiedziało się jaka jest naprawdę WIELKOŚĆ zadłużenia BUDZETU i DŁUGU PUBLICZNEGO. Czemu dziennikarze nie pytają premiera i prezydenta o UZASADNIENIE SĄDU w sprawie OFE? oraz zmiast dyskutować o gospodarce to SZUKAJĄ TEMATY ZASTĘPCZE -jak tylko ZDYSKREDYTOWAĆ, PONIŻYĆ,OPLUĆ premiera J.KACZYŃSKIEGO i wyborców PIS.studenci plotkują- insynuacje,kłamstwa,cynizm,hipokryzja,destrukcja,agresja,mataczenie,naditerp retacja, ... -słów przez :Tuska,Sikorskiego ... totalna głupota podpisania i wysłania listu do Merkel przez : byłych ministrów :Bartoszewskiego,Olechowskiego,Cimoszewicza,... -czy postradali rozum?,chcą WOJENKI z Niemcami?, ... , - szkodzą POLSKIEJ RACJI STANU.Piromani?,POligłupy?, ...???? -dość mamy dzielenia POLAKÓW,wojenek,hipokryzji, ... -PObolszewi?Chcemy dobrych i mądrych stosunków z NIEMCAMI i ROSJĄ - nie głosujmy na nich.Tózkobus pod nadzorem policji-zatrzymania,... -przypomina to trochę STAN WOJENNY jaruzela.

"Sytuacja jaka powstała w mediach, jest łudząco podobna do tej sprzed kilkudziesięciu lat. Oficjalna propaganda działała święcie przekonana, że to co powtarza utrwali się i nastawi przekonania odbiorców.Jak taki szereg nazwisk szanowanych publicystów dał się uwikłać przez brudny aparat przemocy na słowa i obrazy uczestnicząc w nagonkach, propagandowych akademiach, jednostronnych dyskusjach bez poważnych adwersarzy? Czy są to beneficjenci "systemu"? Nie jest to signum temporis?"

Oddajmy głos na PIS i to zawsze na 1 miejsce na liście PIS-u,aby Tusk nie pełnił 2 kadencji-nowy wymysł POligłupów-"oddajcie głos nieważny" -tak jak kiedyś PObolszewia głosiła hasło-"zabierz babci dowód ".
Intelektualiści w liście do Niemców bronią Jarosława Kaczyńskiego.
Ok. 150 intelektualistów podpisało się pod listem do niemieckiej opinii publicznej, do którego dotarła w piątek PAP. Jak podkreślają, w mediach w Niemczech i Polsce pojawiły się manipulacje dotyczące słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
"Ubolewamy z powodu takiego nieodpowiedzialnego działania niektórych polityków i mediów w Polsce i Niemczech. Jest nam przykro, że podobne insynuacje, znajdujące poparcie w części mediów w obu krajach, nie tylko fałszują nasze głębokie przekonanie o potrzebie budowania trwałych i partnerskich więzi pomiędzy naszymi krajami, ale także prowadzą do powielania personalnych stereotypów i uprzedzeń, które nigdy nie stanowią solidnej podstawy do równoprawnej współpracy" - napisano w liście.
.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie, polskojęzyczne media nie mają interesu żeby propagować osiągnięcia Polaków. Lepiej pisać bzdety i pokazywać wstecznictwo niż propagować wielkość polskiej nauki czy gospodarki.
Naród Polski nie ma się czego wstydzić. Jest mądry i pracowity. Niestety ci co trzymają nas w "łapach" wmawiają ciągle, że jesteśmy słabi, nie wydajni, nie zasługujący na godziwe nagradzanie, itd,itd. Tymczasem ci sami Polacy, z tą samą energią (niestety za mniejsze pieniądze) są chętnie zatrudniani wszędzie tam gdzie brakuje rąk do pracy i o dziwo są chwaleni za pracowitość i fachowość. Polscy przedsiębiorcy zrzeszeni w lożach biznesowych ciągle wmawiają,że Polacy nie mogą zarabiać więcej bo są nie wydajni czyli,że za słabo jeszcze tyrają. Ot takie wyświechtane slogany,a tak na prawdę to winę ponoszą właśnie ci przedsiębiorcy którzy zamiast inwestować zarabiane pieniądze w rozwój przedsiębiorstw i modernizację warsztatów pracy, wolą przeznaczać do swojej kieszeni. Ręce ludzkie bez nowoczesnych technologii niestety mają ograniczone możliwości więc zamiast ciągle narzekać na robotników warto spojrzeć krytycznie również na siebie samego i zapytać:czy stworzyłem odpowiednie warunki dla wspólnego interesu.
Prof. Jędrysek swym uporem i pracowitością dokonał czegoś czego nie udało się nikomu wcześniej. Nie dość,że odnalazł miejsca gdzie skupiają się mineralne bogactwa to jeszcze zdobył pieniądze na rozpoczęcie inwestycji. Dziś nie chętnie wymienia się jego nazwisko i jeszcze pomniejsza wartość tego skarbu. Dziwne tylko,że jest takie wielkie zainteresowanie koncesjami które póki co rozdaje się za bezcen (i o dziwo już podstawianym, obcym inwestorom).
Widać jasno,że mamy dwie Polski i dlatego koniecznie trzeba iść na wybory.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znam Jędryska , gdybym mieszkał we Wrocławiu zagłosował bym na niego .

O miejscu na liście decyduje układ partyjny w wykonaniu wrocławskim jest to układ nawet ponadpartyjny - specyficzny wrocławski.

Będę bacznie obserwował wyniki , czy jest udowodnione, że z 14 miejsca brak szans. Jędrysek ma bardzo duże szanse.


Co do gazu łupkowego, to przeciwko wydobywaniu najmocniej lobbuje Gazprom.Protestuje atomowa Francja , której zależy na sprzedaży technologii nuklearnych, Niemcy w pakcie gazowym z Rosją na Nort Stremie.

Co do filmu z którego wydobywa się gaz – metan po odkręceniu kurka z wodą , to też chciałbym mieć taki czarodziejski kurek .
Wodę kupował bym w sklepie - bardzo opłacalne.


Co do profesora Szyszki, to na łapu-capu w necie nie znalazłem nic na temat jego plantacji orzecha włoskiego.
Wymieniany jest natomiast konserwator przyrody z północnozachodniej Polski jacyś inni politycy.

Jan Szyszko znany jest natomiast z tego że jako jedyny głosował przeciw budowie elektrowni atomowej w Polsce oraz z organizacji protestów przeciw prywatyzacji Lasów Państwowych. Zebrano ponad 800 tyś podpisów przeciwników

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oglądałem na TVP Info przerażający film o wydobyciu gazu łupkowego w USA. Chciałbym zobaczyc równie rzetelny film o zaletach wydobycia. Bo to co widziałem to dramat dla środowiska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PiS równie czynnie gmerał w Ministerstwie Środowiska (prof Szyszko) które trzyma nici odnawialnej energetyki w garści, zajmował się plantacjami orzecha włoskiego ,Naturą 2000 i nie potrafił odciąć od ekologistów będących swego rodzaju piątą kolumną w kraju. Dlatego związek profesora z tym ugrupowaniem nie przekonuje mnie w pełni do chęci niezależnych działań. Wybory niezależne są jedynie do Senatu. Wybory do Sejmu to głosowanie na polikliki a nie na ludzi - chyba że weźmiemy pod uwagę nowe ugrupowania walczące o JOW.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ss
  • ss
  • 07.10.2011 04:19

-
WYNIKI WYBORÓW: PIS-55%, PO-18%, PSL-5,0%, SLD-4,5%, PNJ-0,5% , POligłup -0,3%.- J.KACZYŃSKI PREMIEREM.TYLKO J. KACZYŃSKI i PIS - Ludzie mówią i piszą : DZIĘKUJEMY POboszewi-czerwoną kartką -piroman traci nerwy, tupie,wykazuje agresję,destabilizuje,lekceważy,skandalicznie się zachowuje, grozi...? Zagłosujmy TYLKO na J.KACZYŃSKIEGO i PIS,aby mógł SAMODZIELNIE rządzić UCZCIWIE POLSKĄ -skończmy z tym (NIE)rządem . Nie dajmy się OTUMANIANIU,MATACZENIU,KŁAMSTWOM,DEZINFORMOWANIU,DESTRUKCJI,HIPOKRYZJI, ... pseudo : partiom,mediom, zapraszanym do TV klakierom POligłupów,... - POligłupowali? Dalsze rządy PO,PSL to DALSZE SZYBKIE ZADŁUŻANIE POLSKI - tylko w ciągu 4 lat rządów Tuska DŁUG WZRÓSŁ o KOLEJNE 400 mld. ZŁ(wielu prof. ekonomi mówi,że może być ZNACZNIE większy) ,a jak przetrwonią : WSZYSTKIE pieniądze z OFE (przeznaczone na przyszłe emerytury) i pieniądze z UE to OKAŻE SIĘ,że jesteśmy WIĘKSZYM BANKRUTEM niż GRECJA.Kosztem ZANIŻANIA BUDZETU ZWIĘKSZAJĄ DŁUG POLSKI. Trzeba zmiany rządu na PIS, aby SPOŁECZEŃSTWO dowiedziało się jaka jest naprawdę WIELKOŚĆ zadłużenia BUDZETU i DŁUGU PUBLICZNEGO. Czemu dziennikarze nie pytają premiera i prezydenta o UZASADNIENIE SĄDU w sprawie OFE? oraz zmiast dyskutować o gospodarce to SZUKAJĄ TEMATY ZASTĘPCZE -jak tylko ZDYSKREDYTOWAĆ, PONIŻYĆ,OPLUĆ premiera J.KACZYŃSKIEGO i wyborców PIS.studenci plotkują- insynuacje,kłamstwa,cynizm,hipokryzja,destrukcja,agresja,mataczenie,naditerp retacja, ... -słów przez :Tuska,Sikorskiego ... totalna głupota podpisania i wysłania listu do Merkel przez : byłych ministrów :Bartoszewskiego,Olechowskiego,Cimoszewicza,... -czy postradali rozum?,chcą WOJENKI z Niemcami?, ... , - szkodzą POLSKIEJ RACJI STANU.Piromani?,POligłupy?, ...???? -dość mamy dzielenia POLAKÓW,wojenek,hipokryzji, ... -PObolszewi?Chcemy dobrych i mądrych stosunków z NIEMCAMI i ROSJĄ - nie głosujmy na nich.Tózkobus pod nadzorem policji-zatrzymania,... -przypomina to trochę STAN WOJENNY jaruzela.

"Sytuacja jaka powstała w mediach, jest łudząco podobna do tej sprzed kilkudziesięciu lat. Oficjalna propaganda działała święcie przekonana, że to co powtarza utrwali się i nastawi przekonania odbiorców.Jak taki szereg nazwisk szanowanych publicystów dał się uwikłać przez brudny aparat przemocy na słowa i obrazy uczestnicząc w nagonkach, propagandowych akademiach, jednostronnych dyskusjach bez poważnych adwersarzy? Czy są to beneficjenci "systemu"? Nie jest to signum temporis?"

.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Leszek Małkowski
  • Leszek Małkowski
  • 07.10.2011 02:29

Widać, sam PiS nie wierzy w świetlane perspektywy przedstawiane przez prof.Orion Jędryska przydzielając mu 14 miejsce. Słyszałem już 17 tys. "dowodów" na to, że Tusk zrujnował Polskę i niechybnie doprowadzi do całkowitego jej upadku. Mam kilka luźnych uwag: Na Moje Trzy Grosze jest bardzo niechlujnie napisany artykuł na ten sam temat. Dlaczego profesor, swój ogląd sytuacji, przedstawia gospodyniom domowym? Porównywanie cen koncesji w Polsce i Norwegii jest nieadekwatne. Tam są złoża rozpoznane - "zwykłe" - nie łupkowe, a co za tym idzie niższe i mniej ryzykowne koszty wstępne. Na bogactwach naturalnych, w zauważalnym stopniu, wzbogacają się kraje mało zaludnione jak Norwegia (plus wysoko rozwinięta gospodarka przed odkryciem ropy i gazu), Brunei, Kuwejt, ale nie Rosja, Meksyk, Polska. Całość wygląda mi na jeszcze jedną propagandową zagrywkę PiS-u.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ss
  • ss
  • 07.10.2011 00:37

WYNIKI WYBORÓW: PIS-55%, PO-18%, PSL-5,0%, SLD-4,5%, PNJ-0,5% , POligłup -0,3%.- J.KACZYŃSKI PREMIEREM.TYLKO J. KACZYŃSKI i PIS - Ludzie mówią i piszą : DZIĘKUJEMY POboszewi-czerwoną kartką -piroman traci nerwy, tupie,wykazuje agresję,destabilizuje,lekceważy,skandalicznie się zachowuje, grozi...? Zagłosujmy TYLKO na J.KACZYŃSKIEGO i PIS,aby mógł SAMODZIELNIE rządzić UCZCIWIE POLSKĄ -skończmy z tym (NIE)rządem . Nie dajmy się OTUMANIANIU,MATACZENIU,KŁAMSTWOM,DEZINFORMOWANIU,DESTRUKCJI,HIPOKRYZJI, ... pseudo : partiom,mediom, zapraszanym do TV klakierom POligłupów,... - POligłupowali? Dalsze rządy PO,PSL to DALSZE SZYBKIE ZADŁUŻANIE POLSKI - tylko w ciągu 4 lat rządów Tuska DŁUG WZRÓSŁ o KOLEJNE 400 mld. ZŁ(wielu prof. ekonomi mówi,że może być ZNACZNIE większy) ,a jak przetrwonią : WSZYSTKIE pieniądze z OFE (przeznaczone na przyszłe emerytury) i pieniądze z UE to OKAŻE SIĘ,że jesteśmy WIĘKSZYM BANKRUTEM niż GRECJA.Kosztem ZANIŻANIA BUDZETU ZWIĘKSZAJĄ DŁUG POLSKI. Trzeba zmiany rządu na PIS, aby SPOŁECZEŃSTWO dowiedziało się jaka jest naprawdę WIELKOŚĆ zadłużenia BUDZETU i DŁUGU PUBLICZNEGO. Czemu dziennikarze nie pytają premiera i prezydenta o UZASADNIENIE SĄDU w sprawie OFE? oraz zmiast dyskutować o gospodarce to SZUKAJĄ TEMATY ZASTĘPCZE -jak tylko ZDYSKREDYTOWAĆ, PONIŻYĆ,OPLUĆ premiera J.KACZYŃSKIEGO i wyborców PIS.studenci plotkują- insynuacje,kłamstwa,cynizm,hipokryzja,destrukcja,agresja,mataczenie,naditerp retacja, ... -słów przez :Tuska,Sikorskiego ... totalna głupota podpisania i wysłania listu do Merkel przez : byłych ministrów :Bartoszewskiego,Olechowskiego,Cimoszewicza,... -czy postradali rozum?,chcą WOJENKI z Niemcami?, ... , - szkodzą POLSKIEJ RACJI STANU.Piromani?,POligłupy?, ...???? -dość mamy dzielenia POLAKÓW,wojenek,hipokryzji, ... -PObolszewi?Chcemy dobrych i mądrych stosunków z NIEMCAMI i ROSJĄ - nie głosujmy na nich.Tózkobus pod nadzorem policji-zatrzymania,... -przypomina to trochę STAN WOJENNY jaruzela.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam taką nadzieję, Panie Janie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.