Facebook Google+ Twitter

Prof. Wiesław Godzic: Dziennikarstwo obywatelskie wymaga zapaleńców

- Jeśli dziennikarz obywatelski będzie się starać zobaczyć świat w barwach obiektywnych, rozumieć i przyjmować racje innych i wtedy określać swoje stanowisko, wówczas wartość nazwana umownie dziennikarstwem obywatelskim będzie zauważona i rozwijana. Trzeba nam zapaleńców, nawet zakręconych - mówi w wywiadzie dla Wiadomości24, medioznawca, profesor Wiesław Godzic.

Prof. Wiesław Godzic / Fot. mat. z arch. prywatnegoLidia Raś: Panie Profesorze, wyobraża Pan sobie taki scenariusz rozwoju mediów: papierowa gazeta staje się towarem ekskluzywnym, informacji dostarcza nam przede wszystkim Internet, za szczególnie wartościową treść trzeba zapłacić, miejsce zawodowców zajmują blogerzy i dziennikarze obywatelscy. Jak Pan, medioznawca, ocenia taką wizję przyszłości na rynku dziennikarskim?
Profesor Wiesław Godzic: To, co Pani powiedziała jest słuszne, ale na szczęście nie zdarzy się tak szybko. Nie pożegnamy się z gazetą papierową, bo nadal jest spora grupa czytelników, którzy potrzebują kontaktu z nią i z zespołem, który tę gazetę redaguje. Faktycznie, w przypadku młodszych, ta potrzeba jest osłabiona, wystarczy im informacja z serwisu internetowego. Tym samym upada coś bardzo ważnego: dziennikarstwo jako zespół, który ma czytelnika prowadzić po świecie, dziennikarstwo jako pewna struktura myślowa.

W tę rzeczywistość wchodzą dziennikarze obywatelscy, którzy próbują jakoś opisać świat, powiedzieć coś od siebie, bo taka jest potrzeba ekspresji. Mają jednak mniejszy zakres oddziaływania, mimo że korzystają z Internetu. Kilka milionów otwarć oczywiście robi wrażenie, ale większość z nich jest, powiedziałbym, nierefleksyjna. Nie ma miejsca na dyskusję, nie ma takiego myślenia kaskadowego, w którym myśl się rozszerza. Pytanie, które się tu rodzi, dotyczy tego, czy DO ma być harcownikiem, freelancerem czy też takim medioznawcą, który będzie patrzeć na ręce i sprawdzać, czy zawodowcy trzymają się reguł. Tylko że wtedy profesjonalni dziennikarze nie będą go szanować i nie będą słuchać. W każdym z tych przypadków jest stracony i w każdym z tych przypadków źle widzę jego przyszłość.

Profesor Maciej Mrozowski: Znaczenie dziennikarstwa obywatelskiego będzie rosnąć

Nie widzi Pan miejsca dla dziennikarzy obywatelskich jako dostarczycieli informacji?
Informacja informacji nie jest równa. W przypadku informacji lokalnych tak, jest szansa, że będą ją tworzyć. Przy czym to co będzie ekscentryczne i ciekawe, to i tak główne media podadzą. Co wtedy pozostanie dziennikarzowi obywatelskiemu? Dziennikarstwo obywatelskie, jeśli miałoby istnieć, powinno być alternatywą dla dziennikarstwa profesjonalnego. Tam, gdzie mieszkam, wychodzi gazetka lokalna, taka inicjatywa społeczna. Jej autorzy tworzą teksty interwencyjne, chcą coś załatwić, występują przeciwko władzy lokalnej itp. I to w części jest dziennikarstwo obywatelskie, bo oni tworzą jakąś informację i nie są zawodowo związani z żadną gazetą.

Skąd taki sceptycyzm w ocenie możliwości dziennikarza obywatelskiego?
Rzecz już w samym terminie„dziennikarstwo obywatelskie”. Ja bym to zjawisko nazwał na 150 innych sposobów: obywatelska forma kontaktu, obywatel pisze… Natomiast jeśli to się nazywa dziennikarstwem, to czuję w tym pewną pretensjonalność. Człon „dziennikarstwo” niesie za sobą pewne konotacje (redakcyjne, profesjonalne), a człon „obywatelskie” rodzi skojarzenie: nieredakcyjne i nieprofesjonalne.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

myNaród
  • myNaród
  • 11.04.2011 16:39

dlaczego wycięto mój komentarz
do Tadeusz Wojewódzki Wczoraj 10:19?

NIE WYTRZYMAŁ, MIMO, ŻE NIE PRZYWYKŁ, TO NA KONIEC POPUŚCIŁ.

DZIĘKI BOGU TO OSTATNI RAZ.

dlaczego to wycięto? to są wasze metody dyskusji?

Komentarz został ukrytyrozwiń
did
  • did
  • 10.04.2011 14:27

Zgadzam się z tym, ze dziennikarstwo obywatelskie bardziej ukierunkowywuje sie na przekaz
informaci i odaturoskich refleksji, tracac na tym iz nie jest rzeczywiscie praca zespolu,
ktory w okreslony sposob kreuje gusta i zapatrywania okreslonej rzeszy odbiorcow. Sama od
lat namietnie czytam Twoj styl, szczegolnie tam gdzie nie mam dostepu do internetu, w podrozy,
w pociagu, na uczelni. Dziennikarstwo obywatelskie grosi chaosem swojej struktury, trzeba
umiec oddzilic inforamcja wazne od mniej waznych, te dobre od tych zlych, niestety
dziennikarstwu obywatelskiemu potrzeba jakosci - warsztatu, informacji, nie sztuka jest
chwycic za pioro sztuka jest miec lekkie pioro i otwarty umysl, po prostu umiec dobrze pisac

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wy_Naród

właśnie o to mi chodziło. Tak się wypuszcza szydło z worka.
Pierwsza naukę Pan już pobrał.
Ale dla innych może to być nudny temat. Skoro osiągnąłem swoje - pozwoli Pan, że na tym zakończę.
Bez odbioru
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 10.04.2011 09:49

tonację pan narzucił, zatem nie wybaczam.
moje zdanie - Gadać każdy dzisiaj może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
przeciwko pana zdaniu - ble,ble,ble.
i co z tego wynika? merytorycznie nie odniósł się pan do żadnego mojego sformułowania. gdzie mój błąd?
a więc
1. pana ble ble to "Pan wybaczy. Nie przywykłem rozmawiać w tonacji przyjętej przez Pana." to takie bułkę przez bibułkę i do tego kłamstwo, już trzeci raz gada pan do mnie - nieproszony.
2. następne ble, ble - "A prawdziwe dylematy każdego dziennikarstwa są chyba takie, że ciągle trzeba wybierać ..." jak to się ma do dylematu kucharki która obierając ziemniaki ma "co ziemniak to decyzja", a takich przypadków ma wiele, znacznie więcej niż dziennikarz.
3. pan stara się mnie obrazić pisząc Wy Naród. nic z tego. ale to bardzo żle świadczy o panu, pseudointelektualiście. ja o panu nie piszę Tadeusz Powiatowy, Tadeusz Gminny, czy Tadeusz Wsiowy.
swój nick wybrałem Subiektywnie, a kto się pod nim kryje wiedzą ci którzy powinni. pan nie musi tego wiedzieć.
4. Rzygać się chce, gdy słyszy się dzisiaj (10 KWIETNIA) tych "DZIENNIKARZY Z PRAWDZIWYMI DYLEMATAMI", JAK WYBIELAJĄ SWOJE ÓWCZESNE ATAKI NA PREZYDENTA KACZYŃSKIEGO I JEGO MAŁŻONKĘ.

NIC TYLKO - O B R Z Y D Z E N I E
zatem
JAK NAJMNIEJ "OBIEKTYWIZMU" KTÓRY JEST DZIENNIKARZOM NIEZNANY
JAK NAJWIĘCEJ SUMIENIA I CZŁOWIECZEŃSTWA.

PANIE WOJEWÓDZKI - dotrzymaj pan słowa i nie miej przyjemności dyskutować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

WyNaród cd

Pan wybaczy. Nie przywykłem rozmawiać w tonacji przyjętej przez Pana. Zwróciłem Anonimowi uwagę na kontekst logiki niezbyt trafnie przez Niego dobrany, gdyż mający z logika tyle wspólnego, co Falski z poezją, a Tatarkiewicz z ignorancją intelektualną.
Skąd się wziąłem - pyta Anonim. "Tadeusz Wojewódzki" - to nie jest pseudonim, jak MyNaród. Łatwo wyszukują mnie Google, więc one powiedzą Panu skąd się wziąłem.

A wracając do tekstu, Pana tekstu:
"jak człowiek(dziennikarz) przez naturę zaprogramowany jako subiektywny, może być obiektywny? ma wyjść z siebie i stanąć obok?" -dalsza część Pana wypowiedzi wskazuje na dziewiczy stan Pana edukacji filozoficznej i stąd pojawił się Tatarkiewicz.
Wszystko ok.
Gadać każdy dzisiaj może, trochę lepiej lub trochę gorzej...

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 09.04.2011 23:11

Tadeusz Wojewódzki Dzisiaj 21:05
nie rozumiemy się, a myślałem, że wszystko jasne. zatem jeszcze raz, krótko.
zamiast zalecanego obiektywizmu(pierwsze zdanie pana prof.) ja zalecam szacunek dla drugiego człowieka.
powód - obiektywizm człowieka nie istnieje, zatem niemożliwy do uzyskania;
szacunek dla drugiego człowieka istnieje i jest możliwy do uzyskania.
ZATEM SZACUNEK ZAMIAST OBIEKTYWIZMU i tylko tyle.
jeżeli to jest dla ciebie intelektualnie dziwaczne, to masz problem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 09.04.2011 21:58

spokojnie "Tadeusz Wojewódzki Dzisiaj 18:58", nie podniecaj się.
nie wiem co tu robią Tatarkiewicz i Falski (chwalisz się znajomością takich nazwisk?), co tu robi metodologia? i filozofia nauki? skąd ty się wziąłeś z taką mieszanką? może nie zrozumiałeś moich wywodów, choć starałem się prosto i jasno je wyrazić.
logika (w skrócie) jako nauka o poprawności rozumowania, poprawności wyciągania wniosków ma zastosowanie również w przypadku zalecania bycia obiektywnym dla podmiotu będącego z natury subiektywnym. to tak jakby osobie z upośledzeniem rozróżniania barw zalecić widzenie i opisywanie kolorów, osobie z jednym sprawnym okiem kupić telewizor 3D a osobie niesłyszącej na jedno ucho kupić wysokiej klasy sprzęt RTV stereo. ten brak logiki (praktycznej) można nazwać głupotą, ale po co tak ostre słowa.
ZATEM KOLEGO WYLUZUJ.

Komentarz został ukrytyrozwiń

WyNaród -cd

Uczciwość nie wyklucza mądrości. Wprost przeciwnie. Umiłowanie mądrości było zajęciem filozofów. Prawdziwych. Greckich. W tym kontekście to przeciwstawienie spontaniczności, autentyzmu- szacunkowi dla człowieka - profesjonalizmowi - jest dla mnie intelektualnie dość dziwaczne.

A prawdziwe dylematy każdego dziennikarstwa są chyba takie, że ciągle trzeba wybierać między tym, co ludzie uważają za prawdę, a co jest prawdą.
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że rzeczywiście , jak pisze MyNaród, wystarczy być uczciwym wobec siebie i innych. Obiektywność jest niebywale trudna i nie zawsze możliwa przy " zakręceniu".
Sprawozdawca obywatelski piszący o wydarzeniach i problemach publicznych, ma poczucie naprawiania i poprawiania świata i ludzi, pisze by osiągnąć skutek z konkretnym przesłaniem, które ma temu celowi służyć. Dlatego ważne by odnosił się z szacunkiem do świata i ludzi i wszystkiego co go otacza. To "zakręcenie" zaangażowanie, to nic innego jak chęć podzielenia się informacją, podzielenia się świadomością, aby polepszyć świat i ludzi i poszerzyć tę świadomość.... Cholera,;) ale wyszło mi jak kazanie na niedzielę....ale niech już zostanie...;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

myNaród _ prośba osobista

mów co chcesz - takie czasy, ale nie powołuj się na logikę. Ani na metodologię. Ani na filozofie nauki. Nawet na Tatarkiewicza się nie powołuj. Wybiórczo - na Falskiego. Ale tylko fragmentarycznie...
I pisz dalej. Bo pisać każdy może...
ok?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.