Facebook Google+ Twitter

Prof. Władysław Bartoszewski kończy 85 lat

  • Źródło: Echo Miasta
  • Data dodania: 2007-02-19 07:50

Profesor Władysław Bartoszewski kończy dziś 85 lat. Profesor Bartoszewski przyciąga na swoje wykłady tłumy podejmując w ich czasie wiele istotnych tematów. Wraca też na nich do rzeczy dla siebie najważniejszych.

Polityk, działacz społeczny, historyk, dziennikarz, pisarz, więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, kawaler Orderu Orła Białego.

Po 89 roku profesor Bartoszewski dwukrotnie zajmował stanowisko ministra spraw zagranicznych i jak przypomina jego dewizą było zachowanie spokoju i dobrych kontaktów.

Najważniejszym dziełem w polityce zagranicznej Władysława Bartoszewskiego było doprowadzenie do unormowania stosunków z Niemcami. Przekonany o tym jest Krzysztof Kozłowski publicysta "Tygodnika Powszechnego" współpracujący z profesorem Bartoszewskim od 1957 roku.

Profesor zawsze zaangażowany społecznie, podejmował się rzeczy trudnych i o trudnych rzeczach pisał - mówi krytyk literacki, profesor Jerzy Jarzębski, członek kolegium Polskiego Penclubu.

Trudną sprawą było podjęcie tematu, co dalej z Auschwitz. Józefa Hennelowa zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" przypomina, że to właśnie Władysław Bartoszewski jako pierwszy już pod koniec lat 50-tych zajął się tą sprawą.

Profesor Bartoszewski zawsze podejmował wyzwania i nigdy nie schodził z obranej drogi, stąd swój autorytet zawdzięcza - zadniem księdza Adama Bonieckiego redaktora naczelnego Tygodnika Powszechnego - tylko sobie.
Profesor Bartoszewski napisał kilkanaście książek, opublikował kilkaset artykułów. Do dziś piastuje wiele honorowych funkcji między innymi jest prezesem polskiego Penclubu czy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.