Facebook Google+ Twitter

Prof. Wolszczan straci honorowe obywatelstwo Szczecina?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-19 14:44

Profesor Aleksander Wolszczan, który według IPN współpracował w latach 70-tych z SB, powinien stracić honorowe obywatelstwo Szczecina - uważa Piotr Kęsik, radny SLD w szczecinskiej Radzie Miasta.

Urodzony w Szczecinie Aleksander Wolszczan otrzymał ten tytuł 10 lipca 2006 roku.

Zdaniem Piora Kęsika, odebranie profesorowi obywatelstwa miasta nie przyniesie ujmy Szczecinowi, a wręcz odwrotnie. Radny SLD tłumaczy, że podczas ubiegłej kadencji została podjęta uchwała, by uhonorować wybitnego człowieka obywatelstwem Szczecina. Teraz - jak dodał - decyzja o odebraniu tytułu zależy od przewodniczącego Rady Miasta.

Piotr Kęsik powiedział, że nie zgadza się na to, by honorowe obywatelstwo należało do kogoś, kto - jak zaznaczył radny SLD - "współpracował ze służbami PRL i donosił".

Przedwczoraj, "Gazeta Polska" podała, że profesor Aleksander Wolszczan współpracował z kontrwywiadem PRL od 1973 do 82 roku. W Instytucie Pamięci Narodowej znaleziono stosowne dokumenty.

Naukowiec tym informacjom nie zaprzecza. Wybitny polski astronom tłumaczy, że zrobił to nieopatrznie i że był to błąd młodości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.