Facebook Google+ Twitter

PROFESJONALIŚCI RYNKU NIERUCHOMOŚCI PO DEREGULACJI ZAWODÓW

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-12-16 22:21

Obradujące w Warszawie w grudniu 2013 r. I FORUM PROFESJONALISÓW RYNKU NIERUCHOMOSCI dokonało oceny sytuacji prawnej związanej z obowiązującą od 1 stycznia deregulacją zawodu zarządcy i pośrednika w obrocie nieruchomościami.

dr Krystyna Krzskotowska

PROFESJONALIŚCI RYNKU NIERUCHOMOŚCI PO DEREGULACJI ZAWODÓW OD 1 STYCZNIA 2014 r.

Obradujące w Warszawie w grudnia 2013 r. I FORUM PROFESJONALISÓW RYNKU NIERUCHOMOSCI dokonało oceny sytuacji prawnej związanej z obowiązującą od 1 stycznia deregulacją zawodu zarządcy nieruchomości i pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz ułatwieniami w dostępie do zawodu rzeczoznawcy majątkowego.

WYKŁAD HONOROWY wygłosił PIOTR STYCZEŃ, PODSEKRATARZ STANU W MINISTERSTWIE TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ, przedstawiając dokonane i przygotowywane zmiany prawa mieszkaniowego, budowlanego oraz spółdzielczego
Następnie zmiany na rynku nieruchomości po wejściu w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. przepisów de regulacyjnych i nowe zasady odpowiedzialności zawodowej, cywilnej i karnej oraz prawne podstawy wykonywanie usług pośrednictwa, zarządzania nieruchomościami i wyceny nieruchomości przedstawił Jerzy Krzekotowski Prezydent Fundacji Międzynarodowy Instytut Prawa i Mieszkalnictwa, wykładowca Uczelni Łazarskiego i dr Krystyna Krzekotowska Kierownik Studiów Podyplomowych Zarządzania, Pośrednictwa i Wyceny Nieruchomości, Przewodnicząca Rady Naukowej Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Mieszkalnictwa, Rozwoju Miast I Ekologii
Z kolei nowy status rzeczoznawcy majątkowego przedstawił prof. dr hab. Wojciech Wilkowski, wykładowca Politechniki Warszawskiej, członek Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej, Sekcja Rzeczoznawców Majątkowych

Środowisko zawodowe zarządców, pośredników i rzeczoznawców majątkowych (Federacje, Stowarzyszenia, uczelnie i instytuty naukowe) oraz nowe zasady potwierdzania zawodowych kompetencji na rynku nieruchomości, procedury wykonywania zawodu pośrednika, zarządcy nieruchomości i rzeczoznawcy majątkowego, a także zasady zawierania umów zarządzania i pośrednictwa w obrocie nieruchomościami przedstawiła Elżbieta Baczyńska, Prezes Stowarzyszenia Profesjonalnych Uczestników Rynku Nieruchomości, członek Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej (Sekcja Pośredników), Wykładowca na Studiach Podyplomowych Zarządzania, Pośrednictwa i Wyceny Nieruchomości Uczelni Łazarskiego i Politechniki Warszawskiej.

Minister Piotr Styczeń poinformował, iż zawarte w znowelizowanej ustawie o gospodarce nieruchomościami przepisy de regulacyjne dotyczyć będą kilkudziesięciu tysięcy licencjonowanych zarządców nieruchomości i pośredników w obrocie nieruchomościami, którzy funkcjonują na rynku nieruchomości. Obecnie forma kontroli stanie się obowiązek ubezpieczeniowy przewidziany dla tych grup zawodowych.

W ustawie nie udało się nawet utrzymać definicji zarządzania lub pośrednictwa, pozostawiając te kwestie do sprecyzowania na podstawie poglądów doktryny.
definicji.
Minister podkreślił, że w ciągu 8 lat pełnienia przez niego tej funkcji prawo w interesującej nas tu dziedzinie było tworzone pod katem dostosowaniu do standardów europejskich, co wymagało wprowadzenia wielu poprawek do ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Za szczególnie istotny dorobek minister styczeń uznał wprowadzenie instytucji najmu okazjonalnego o rozszerzenie zastosowania tej instytucji na osoby prawne.
Sprawdziły się również przepisy ustawy o własności lokali. Uregulowanie w tej ustawie skutecznego zarządzania stwarza szansę na rewitalizacje osiedli mieszkaniowych.

Natomiast błędem jest oddanie tak ważnej sfery jak jest prawo spółdzielcze w gestię inicjatyw poselskiej, podczas gdy projekty zmiany przepisów w tej dziedzinie powinny być przygotowywane przez rząd. W dyskusji podniesiono, że posłowie nie są w stanie wykorzystać i przeanalizować np. bogatego dorobku wysłuchania publicznego zorganizowanego w b.r. przez Podkomisję sejmową ds. nowelizacji spółdzielczego prawa mieszkaniowego.

Potrzebna jest także reforma przepisów o ochronie lokatorów i zastąpienie instytucji lokali socjalnych instytucją umowy najmu socjalnego, który mógłby być zawierany w odniesieniu do każdego z lokali mieszkaniowego zasobu gminy.

Zwrócono uwagę na zwiększające się zainteresowanie studiami podyplomowymi, przygotowującym do zawodów zarządzania i pośrednictwa na rynku nieruchomości, które powinny uwzględniać trendy , jakie występują w tej dziedzinie na rynku globalnym, a zwłaszcza na rynku europejskim.

(Krystyna Krzekotowska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.