Facebook Google+ Twitter

Profesor Jan Miodek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Od soboty do poniedziałku w Ostrowcu Świętokrzyskim i jego okolicach przebywał znany językoznawca, autor popularnego programu telewizyjnego "Ojczyzna polszczyzna", wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, Jan Miodek.

Profesor Jan Miodek z autorem korespondencji, Krzysztofem Krzakiem. / Fot. Izabela KrzakGłównym celem przybycia prof. Miodka do grodu nad Kamienną był II Konkurs Ortograficzny "Dyktando 2008 o tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Ostrowieckiej" organizowany przez Stowarzyszenie Młodych Ostrowczan pod patronatem wiceministra sportu, Zbigniewa Pacelta. Profesor Jan Miodek będzie w poniedziałek honorowym gościem konkursu oraz wygłosi wykład monograficzny na temat "Najważniejsze zjawiska współczesnej polszczyzny".

Gawędziarski talent Jana Miodka mocno ograniczył rolę prowadzącego spotkanie redaktora. / Fot. Krzysztof KrzakJuż w niedzielę znany językoznawca spotkał się z mieszkańcami Ostrowca Świętokrzyskiego w Galerii Fotografii. Ze zwykłą sobie swadą opowiadał o swoich związkach z Kielecczyzną (jego żona pochodzi ze Skarżyska-Kamiennej), rozstrzygał problem, jak powinno się mówić: ostrowiak czy ostrowczanin (był za tą pierwszą formą), mówił o stosunkach panujących w TVP, która zaprzestała produkcji jego programu "Ojczyzna polszczyzna" bez poinformowania go o tym, o podziękowaniu za 21 lat pracy nie wspominając... Jan Miodek opowiedział też dowcip o swoim liberalizmie językowym:" Spotykają się dwie blondynki. Jedna pyta drugiej, jak się powinno mówić - Irak czy Iran? Zapytajmy Miodka, proponuje koleżanka. Miodka? On pewnie powie, że można i tak i tak". Zaprzeczył też, że jakoby między nim, a profesorem Jerzym Bralczykiem istniała wzajemna niechęć - zapewnił, że jest wprost przeciwnie.

W programie pobytu Jan Miodka na ziemi ostrowieckiej znalazła się też wizyta na Świętym Krzyżu, w Muzeum Archeologicznym "Krzemionki" i w fabryce porcelany w Ćmielowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+

Wreszcie nie tylko ja piszę o naszym mieście :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.