Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29998 miejsce

Profesor Jerzy Bralczyk życzliwie o języku

Współautorzy: Tomasz Kowalski

Na łamach Wiadomości24.pl często mówimy na temat poprawności językowej. O to, co najczęściej przytrafia się piszącym, zapytałem profesora Jerzego Bralczyka.

Panie profesorze - dzisiaj, czy dzień dzisiejszy? Jak pan profesor radzi?

A co z przysłowiami? Tak często mówimy i piszemy, że coś jest "przysłowiowe"...
W takim razie, co zrobić, aby lepiej i sprawniej posługiwać się językiem, jak nad nim pracować?


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

jw.

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajne. Ja tez jestem zdania, ze dopoki sie nawzajem rozumiemy, nie ma sensu przyczepiac sie do byle glupoty. Życzliwe podejscie, nie tylko do języka ale po prostu do bliżniego, to właśnie jest to, czego brakuje wielu osobom. Ciekawe, ze im mniej kogoś lubimy, tym bardziej czepiamy się błędów językowych, które taka osoba popełnia. Zdecydowany plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@lidia chyba, że zmagamy się z anaforą (gradatio?). pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@tomsal, do głowy mi nie przyszło podejrzewać, że chodzi w tym materiale o wytykanie konkretnym osobom błędów! A skąd Ty taki wniosek wysnułeś? Przepraszam, ale fragment komentarza o szkole i zmaganiach - chyba ze wzgledu na późną porę - jakoś do mnie nie dociera! :-)
Zasadne jest dla mnie przeprowadzanie wywiadu-instruktażu; wielu osobom by sie przyspieszony kurs polszczyzny przydał, tylko, że tu mi czegoś zabrakło. I życzliwa uwaga polonisty: raczej nie "zmagamy się o akceptację"! A tak poza tym to pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@lidia, nie jest to przypadek tylko statystyka wynikająca z nadsyłanych do redakcji tekstów. nie było moim celem czepiactwo, wytykanie błędów językowych konkretnym autorom. nie o to chodzi. mam wrażenie, że już w szkole, gdy zaczynamy zmagania z tekstem i gdy zaczyna towarzyszyć temu czerwony długopis nauczyciela zaczynamy traktować tę formę ekspresji jako zmaganie. zmaganie o akceptację, pozycję i status w grupie. a przecież nie to chodzi. chodzi o właśnie o życzliwe podejście :-) w końcu to granice mego języka wyznaczają granice mego świata.
5.6 tractatus logico-philosophicus Wittgenstein

stąd dwa pierwsze pytania dotyczyły błahych, ale częstych nadużyć językowych pojawiających sie w tekstach na w24. są to zresztą dość typowe" zabiegi" stosowane przez dziennikarzy zawodowych również. cóż decyduje uzus, ale warto słuchać, zastanawiać się... życzliwie rzecz jasna.

jeśli jest takie zapotrzebowanie chętnie temat pociągnę. wszystko w waszych rekach i klawiaturach ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

a ja namawiam do samodzielnych prób kręcenia materiałów wideo! wystarczy kamera i rozmówca, który - jak profesor - ma dar mówienia dość zwięźle i nader ciekawie :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przychylam sie do uwag Beaty, bo po wysłuchaniu wywiadu nadal nie bardzo wiem o czym on miał traktować. Zaledwie trzy pytania, ale każde "z innej parafii". Z tytułem dość logicznie łączy mi sie pytanie ostatnie i odpowiedź na nie, ale dwa pierwsze jakies takie przypadkowe. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę zatem o zestaw pytań dla prof. Bralczyka do powtórki materiału. Dziękuję za uwagi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bynajmniej, na dzień dzisiejszy to jest proste, jak słońce. Notabene a propos kwestia otwiera szereg ważkich dylematów. A to, czy poziom w24 spada w dół, czy raczej cofa się do tyłu? Jednakowoż dotyczy zasadniczych założeń, rzec by można, fundamętów wizji, która stoi u progu, niczym miecz Damoklesa.
( + )

Komentarz został ukrytyrozwiń

W zajawce jest: "Na łamach link częstomówimy na temat poprawności językowej..."
:D to jakiś nowy czasownik ? "częstomówić" ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.