Facebook Google+ Twitter

Profesor Leszek Kołakowski zostanie pochowany w Polsce

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-20 07:15

Zmarły w piątek w Oxfordzie profesor Leszek Kołakowski zostanie pochowany w Polsce. Donosi o tym Gazeta Wyborcza.

Znany filozof urodził się w Radomiu, tam spędził dzieciństwo i chętnie do tego miasta powracał. Od 1993 roku był jego honorowym obywatelem.

Profesor Leszek Kołakowski był najwybitniejszym współczesnym, polskim filozofem, pisarzem, eseistą i publicystą. Opublikował ponad 400 prac, w tym ok. 30 książek wydanych w językach polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, włoskim, holenderskim, hebrajskim, w językach słowiańskich i skandynawskich.

Był laureatem wielu nagród. Między innymi jako drugi - po Zbigniewie Herbercie - Polak, został laureatem Wielkiej Nagrody Jerozolimskiej (2007 r.). Nagroda przyznawana jest co dwa lata podczas Międzynarodowych Targów Książki w Jerozolimie pisarzowi, którego dzieła dotykają problemów ludzkiej wolności, społeczeństwa, polityki czy sprawowania władzy.

W listopadzie 2003 roku profesor Kołakowski został pierwszym laureatem nagrody im. Johna Klugego, przyznawanej przez Bibliotekę Kongresu Stanów Zjednoczonych. Nagroda, w wysokości miliona dolarów, nazywana amerykańskim Noblem, jest przyznawana za osiągnięcia w naukach humanistycznych.

23 października profesor skończyłby 82 lata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.