Facebook Google+ Twitter

Profesor Szewach Weiss: Niemcy szukają wspólników do winy

BBC chce wykupić licencję i wyemitować na kanale BBC Two serial „Nasze matki, nasi ojcowie“. Angielska Polonia szykuje we wtorek protest w Londynie.

 / Fot. Scrim printNiemiecki serial „Nasze matki, nasi ojcowie“ wywołał sporo zamieszania. W Polsce środowiska kombatanckie protestowały przeciwko haniebnemu wypaczaniu historii w publicznej telewizji. Grupa młodych rekonstruktorów nakręciła nawet własny filmik pokazujący niemiecką produkcję w krzywym zwierciadle. Pomimo tych doświadczeń niemiecka telewizja ZDF nie ma oporów przed dalszym lansowaniem swojej produkcji.

Ostatnio filmem zainteresowała się angielska telewizja BBC. Serial „Unsere Mütter, unsere Väter” w reżyserii Philippa Kadelbacha chciałaby wyemitować na kanale BBC Two. Informacja ta poruszyła środowiska polonijne w Wielkiej Brytanii. Patriae Fidelis (Stowarzyszenie Młodzieży Patriotycznej) wraz z polonijnymi stowarzyszeniami przygotowało już protest. W piśmie do szefów BBC powołano się na wypowiedzi wybitnych autorytetów. Przywołano słowa niemieckiego historyka prof. Klausa Ziemera, że serial pomimo zalety ukazania różnorodności postaw Niemców podczas II wojny światowej, znacząco zakłamuje historię Armii Krajowej.

Inny niemiecki historyk prof. Bogdan Musiał przyznał, że Polacy w tym filmie pokazani są w sposób jednoznaczn jako urodzeni antysemici. Ten film jest wynikiem niemieckiej polityki historycznej – przekonuje historyk. Prof. Weiss wyjaśnia, że jest to efekt tego, iż Niemcy jako naród nie dają sobie rady z ciężarem hańby. „Ten film powtarza pewne schematy znane już wcześniej z podobnych prób współdzielenia się winą” – przytoczono słowa profesora w piśmie do BBC. Film „zniesławia nie tylko żołnierzy Armii Krajowej walczących o niepodległość Polski, ukazując ich jako okrutnych antysemitów, ale pośrednio cały naród polski, będący od 1 września 1939 ofiarą ludobójczej polityki państwa niemieckiego, rządzonego przez NSDAP zrzeszającej u szczytów swojej „świetności” 8 milionów członków –napisali patrioci z Patriae Fidelis.

Jak krótka jest angielska pamięć przekonamy się niebawem. Przed 74. laty Anglia wypowiedziała III Rzeszy wojnę. Dzisiaj angielska stacja telewizyjna chce Niemców za to przeprosić?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Tak mi się jednak zdaje, że na ogół widzimy w tej sprawie tylko wierzchołek góry lodowej. Nie wyciągamy też właściwych wniosków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, jeśli już o odsłonach, w rankingu odsłon na dziś 30 pozycja przy 9 tysiącach czytanych artykułów, 67 pozycja w tygodniu na 22 tysiące czytane teksty. Mało?
A teksty o tematyce współczesnej umieszczone w podobnym czasie: o miłości PiS i Solidarności 188 odsłon, targi górnicze 65 odsłon, Katarzyna W i wyrok [to przecież hit sezonu] 288 odsłon, akcja ratunkowa 185 odsłon, motocykliści 185 i 67 odsłon, no i sport: żużel 199 odsłon, liga piłk. 39 odsłon, znowu liga 177 odsłon.
I pan uważasz że temat nikogo nie interesuje? Patrz pan jak to wygląda na tle innych tekstów.
Inny wskaźnik: 18 czytelników poleciło ten tekst na Fb, dla porównania dzisiejszy rekordzista o forum ekonomicznym przy 5 tysiącach odsłon poleciło aż 22 czytelników, sondaż wyborczy przy 991 odsłonach aż 5 czytelników poleciło znajomym na Fb.
I nadal możesz pan ostawać przy swoim, że to nikogo nie interesuje. Albo wprowadź pan cenzurę, aby tylko materiały godne pana uwagi były zamieszczane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, wykazuje pan mentalność typowego mochera: "większość uważa jak ja", może więcej szacunku dla zainteresowań innych?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niemcy od lat prowadzą taką politykę. Całkiem inaczej wygląda sprawa, gdy za zbrodnie podczas II wojny światowej odpowiada kilka narodów, a całkiem inaczej gdy tylko jedna nacja, gdy wszystko skupia się na jednym państwie.

Niemcy organizują konferencje o antysemityzmie w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. I to jest skandal. Nie samo to, że takie konferencje są, ale przede wszystkim to, że organizują i finansują je Niemcy. To ostatnie państwo, które powinno się w to angażować. Wyrządzili tyle zła w tamtym okresie, że przez długie lata powinni się zająć tylko swoimi błędami.

Inną sprawą jest wybielanie komunistycznych zbrodni, o których mówi się niewiele, a które przynajmniej liczebnie przerastały te niemieckie. Sam głód na Ukrainie pochłonął od 7 do 11 milionów ludzkich istnień... ale cóż... skoro większość czołowych polityków UE ma skrajnie lewicową przyszłość, to nie ma się co dziwić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.