Facebook Google+ Twitter

Profesor UJ nie może się oczyścić, bo IPN nie ma jego teczki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-09 07:29

"Gazeta Wyborcza" pisze, że od trzech lat profesor Jan Stanek walczy o oczyszczenie się z zarzutu współpracy z SB. Uczelnia nie chce mu w tym pomóc, choć dowodów na jego agenturalność nie ma.

Dziennik pisze, że nazwisko Stanka znalazło się na opublikowanej przez "Gazetę Polską" w 2005 roku liście osób, pracowników UJ, którzy mieli współpracować z SB. Profesor figurował na niej jako TW "Lew".

Wyjaśnieniem sprawy miała się zająć uczelniana komisja powołana przez rektora Karola Musiała. Po kilku miesiącach odmówiła jednak oceny sprawy Stanka tłumacząc, że w IPN brak nie tylko teczki personalnej profesora, ale w ogóle jakichkolwiek notatek po spotkaniach esbeków z TW "Lew". Komisja zdecydowała, że do czasu wyjaśnienia sprawy Stanek nie może pełnić żadnych funkcji kierowniczych na UJ. On sam podkreśla, że odwrócili się od niego koledzy.

W końcu komisja zdecydowała, że profesor Stanek ma sprawę swojej współpracy z SB wyjaśniać sam - pisze "Gazeta Wyborcza". Choć sąd orzekł, że ona nie istniała, w IPN nie mógł uzyskać statusu pokrzywdzonego, bo w międzyczasie zmieniła się ustawa lustracyjna i taki status zniknął.

Stanek jest bezsilny - podkreśla gazeta. Zwraca się o pomoc do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która wzywa władze UJ, by znalazły metodę, która da oskarżonym pracownikom szansę obrony. Bez odzewu - pisze "Gazeta Wyborcza".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.