Facebook Google+ Twitter

Profesor Wolszczan kandydatem do nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-01 15:13

Polski profesor Aleksander Wolszczan wymieniany jest jako jeden z głównych kandydatów do nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Jego nazwisko znajduje się na liście faworytów już od dłuższego czasu.

Decyzja Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk w Sztokholmie zostanie ogłoszona szóstego października. Aleksander Wolszczan oraz Kanadyjczyk Dale Frail, nominowani są za odkrycie planet pozasystemowych. W wyścigu do tej prestiżowej nagrody znajduje się także Seiji Ogawa z Japonii, za stworzenie nowej metody badania aktywności mózgu z użyciem rezonansu magnetycznego.

Za zasługi z dziedziny fizyki kwantowej nagrodę mogą otrzymać Jakir Aharonov z Izraela za odkrycie tak zwanego Efektu Aharonova-Boma oraz Brytyjczyk -sir Michael Berry za Fazę Berry'ego.

Nobel w dziedzinie fizyki może także trafić do amerykańskiej astronom Very Rubin, za badania potwierdzające istnienie w kosmosie ciemnej materii. Na liście faworytów znajduje się także Mildred Dresselhaus, również ze Stanów Zjednoczonych i Sumio Iijima z Japonii, za przełomowe odkrycia z dziedziny nanotechnologii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.