Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5053 miejsce

Profilaktyka a Ty, czyli PaT w Ostrowcu Świętokrzyskim

Od stycznia 2014 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim realizowany jest program profilaktyczny "Profilaktyka a Ty. Co Ty zrobiłeś dla profilaktyki uzależnień?". Oficjalna jego inauguracja w powiecie ostrowieckim odbyła się 28 kwietnia.

Magdalena Kalista - Jasiak, koordynator programu PaT w powiecie ostrowieckim. / Fot. Krzysztof KrzakAutorem programu, zwanego w skrócie "PaT" jest inspektor policji, Grzegorz Jach, pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego, a realizuje go Zespół Edukacji na Rzecz Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu Komendanta Głównego Policji poprzez Impresariat "PaT" w Warszawie. Celem programu jest zmniejszenie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej, inspirowanie rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień, zachęcanie ich do częstszych rozmów z dziećmi oraz tworzenie ogólnopolskiej społeczności promującej wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień. - Program „PaT” to program zaproszeń, nie wykluczeń. Może do niego przystąpić każdy. Istniej tylko jedno kryterium:każdy uczestnik, członek społeczności "PaT" nie posiada i nie zażywaZdzisław Klusek, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim, głównego realizatora programu PaT. / Fot. Krzysztof Krzak narkotyków, alkoholu i nie stosuje przemocy - mówiła podczas poniedziałkowej inauguracji w sali kina "Etiuda" Magdalena Kalista - Jasiak, ekspert i koordynator programu "Profilaktyka a Ty" w powiecie ostrowieckim, która wraz ze Zdzisławem Kluskiem, dyrektorem Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim, głównego realizatora programu, pełniła obowiązki gospodarza spotkania. - To program promujący modę na życie bez uzależnień, profilaktykę rówieśniczą; program dobrych wiadomości, a nie protestów; program destygmatyzacji młodzieży wykluczonej lub środowiskowo marginalizowanej; program bez nagród i działania za coś; promowanie odpowiedzialności za siebie i innych.

Zadania wynikające z programu "PaT" realizowane mogą być za pomocą różnych form sztuki, takie jak taniec, film, muzyka, poezja czy teatr. I właśnie tę ostatnią dziedzinę wybrali uczestnicy programu skupieni wokół Młodzieżowego OśrodkaDominika Zasada, Jakub Pobiega i Marek Biernacki w scenie ze spektaklu Tylko jeden raz. / Fot. Krzysztof Krzak Socjoterapii, a pochodzący także z innych ostrowieckich placówek oświatowych: Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Władysława Broniewskiego, Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza, Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, Zespołu Szkół Nr 2, Zespołu Szkół Nr 3 i Katolickiego Liceum i Gimnazjum. Przez kilka tygodni uczniowie tych szkół, wybrani w drodze castingu, pracowali nad spektaklem edukacyjno - profilaktycznym "Tylko jeden raz" według scenariusza Oliwii Włoch. Główną bohaterką przedstawionej historii jest Ania (w tej roli wystąpiła utalentowana aktorsko Karolina Głazek), która znalazła się w trudnej sytuacji osobisto - rodzinnej. Jej rodzice, grani przez Dominikę Zasadę i Jakuba Pobiegę, rozwodzą się, w domu panuje napięta atmosfera, tym bardziej, że w życiu matki pojawił się nowy mężczyzna, Roman (Bartosz Orłow), którego dziewczyna nie akceptuje. Ania odrzuca pomoc nauczycielki chemii (Natalia Soboń) Od lewej: Aleksandra Rozkrut (Kaśka) i Karolina Głazek (Ania) w jednej ze scen spektaklu. / Fot. Krzysztof Krzakoraz przyjaciółki, Kaśki (w tej roli wystąpiła Aleksandra Rozkrut), natomiast ulega namowom swojego chłopaka, Miecia (grał go Paweł Bella), dilera narkotyków. Proponuje je również swojej dziewczynie. To miało być tylko jednorazowe użycie środków odurzających. Niestety, na tym jednym razie się nie skończyło. Na szczęście w najtrudniejszym momencie Ani przychodzi z pomocą jej brat Wojtek (dobra rola Marka Biernackiego). Mniej szczęścia ma inna koleżanka Ani, Becia (Natalia Soboń), która popełnia samobójstwo. W tym przejmującym i mądrym przedstawieniu wyreżyserowanym przez Magdalenę Kalistę - Jasiak, Honoratę Krawczyk i Edytę Bielkę z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii wystąpili także: Mateusz Malon (Czesiek), Mateusz Jankowski (Łysy), Kamila Kargul (Joanna), Dominika Walczyk (Kobieta, Postać w czerni), Aleksandra Grela (Postać w bieli, Mama Kasi), Artur Ziółkowski (Policjant) i Rafał Kosmala (Lekarz). Autorkami scenografii były: Justyna Płaza i Monika Ziółkowska, a muzykę opracowała Ewa Bukała.

Finał przedstawienia Tylko jeden raz. / Fot. Krzysztof KrzakSpektakl "Tylko jeden raz" został nagrodzony rzęsistymi brawami przez młodzież, która szczelnie wypełniła salę ostrowieckiego kina; spodobało się rodzicom, nauczycielom, dyrektorom szkół współuczestniczących w programie "Profilaktyka a Ty" i przedstawicielom Komendy Powiatowej Policji, władz samorządowych i oświatowych z Eligiuszem Michem, wicestarostą powiatu ostrowieckiego, Pawłem Górniakiem, wiceprezydentem miasta i Antonim Maciejką, wicenaczelnikiem Wydziału Edukacji Starostwa w Ostrowcu Świętokrzyskim na czele. Młodzi aktorzy przez jakiś czas po zakończeniu przedstawienia przyjmowali zasłużone gratulacje i słowa uznania na spotkaniu w Klubie Muzycznym Perspektywy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nazwa programu jest rewelacyjna: PaT

Dosłownie określa sytuację w temacie uzależnień.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.