Facebook Google+ Twitter

Progi zwalniające jedynym lekarstwem na piratów drogowych?

Najczęściej stosowanym sposobem na kierowców jeżdżących zbyt szybko, nieprzestrzegających ograniczeń prędkości, są progi zwalniające. Także w Chojnicach.

Rozporządzenia ministra infrastruktury z 3 lipca 2003 r. w sprawie warunków technicznych dla urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach regulują zasady ich stosowania. Zgodnie z nimi, progi mogą być montowane wyłącznie w tych miejscach i na tych odcinkach dróg, na których konieczne jest skuteczne ograniczenie prędkości ruchu pojazdów, jeśli inne metody nie mogą być stosowane lub ich skuteczność jest niewystarczająca. W Chojnicach nie znają innego sposobu na walkę z piratami, jak montaż, wszędzie gdzie się da, progów zwalniających.Ul. Wiśniowa w Chojnicach. Znak drogowy informuje o progu i dopuszczalnej prędkości. / Fot. Jerzy Erdman

Jeden z pierwszych progów w Chojnicach powstał na ul. Wiśniowej w pobliżu kościoła. Gdy powstawała koncepcja budowy tej ulicy, ówczesny burmistrz mówił, że będzie drogą dojazdową do pobliskiego szpitala. Dziś raczej trudno spotkać na niej karetki pogotowia, gdyż bardziej przyjazne dla nich są inne ulice. Przed progiem jest znak ograniczenia prędkości do 30 km/h. Szerokość tzw. najazdu wynosi ok. 80 cm. Przy tej konstrukcji, powinien mieć 100 cm. Wysokość progu, jak widać na zdjęciu, wynosi ok. 15 cm, czyli norma została przekroczona o 5 cm i 50 proc. Nie zauważyłem odważnego, który pokonywałby ten próg z prędkością 30 km/h.Próg na ul. Wiśniowej ma 15 cm wysokości!!! / Fot. Jerzy Erdman

Jedną z najbardziej „zaprogowanych” ulic jest Jarzębinowa. Wraz z przyległymi drogami wykonana jest z polbruku. Przepisy mówią, że jeśli nie można zastosować poziomego oznakowania, czyli poprzecznych względem progu, namalowanych naprzemiennie pasów o dwóch długościach, nie mogą być wykonane na takiej ulicy progi zwalniające. Na całej długości, włącznie z ul. Dębową, nie ma prawidłowego poziomego oznakowania progów. Jedyną informacją są pasy z kolorowego polbruku oraz znaki pionowe. Na skrzyżowaniu ul. Dębowej i Jarzębinowej są dwa przejścia dla pieszych, które zarazem są progami zwalniającymi. Ostrzega o tym znak drogowy. Ewidentnie są one bliżej skrzyżowania, niż 40 m. Nie są to jedyne takie sytuacje na Jarzębinowej. Podobnie jest przy skrzyżowaniach z ul. Leśną i Modrzewiową. Ten ostatni przypadek jest niezłą ciekawostką, gdyż próg jest szerokości… całego skrzyżowania! Wysokość progów na tej ulicy jest w okolicach 12-13 cm. Trochę za wysoko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Antek
  • Antek
  • 03.11.2011 07:05

Jak zwykle u nas wszystko postawione na głowie, ze skrajności w skrajność, żadnego umiaru i zdrowego rozsądku. Najlepszym systemem zwalniającym, dla Chojnic, były by dziury w niewyasfaltowanych drogach. Jakie by były oszczędności dla władz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.