Facebook Google+ Twitter

Prognoza pogody na marzec

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-03-19 07:56

Czeka nas suchy początek wiosny. Dla niektórych roślin to nawet i dobrze. Pytanie tylko – czy susza nie zawita do nas na dobre?

„Suchy kwiecień, mokry maj, będzie zboże niczym gaj”. Tak ujmuje to ludowe przysłowie. Susza zaczęła się już w marcu i na pewno potrwa do początku kwietnia. Czy jednak na tym się skończy?

Obecny typ cyrkulacji atmosferycznej, z potężnym wyżem z centrum nad południem Wielkiej Brytanii, skutecznie zatrzymuje transport wilgotnego powietrza znad Atlantyku nad Środkową Europę.

Suszą dotknięta jest południowa część Wielkiej Brytanii (tam już nie wolno podlewać ogrodów), oraz pas nizin od Belgii i Holandii, przez Niemcy – po Polskę.
U nas zima nie była zbyt śnieżna i brak opadów w dłuższym czasie, przyniesie nieuchronne straty w rolnictwie.

Na mapach pogody nie widać tymczasem większych zmian. Wspomniany Wyż Brytyjski wykonuje niewielkie oscylacje, ale się nie przemieszcza. Dodatkowo, ciągnąc powietrze aż znad Sahary poprzez Hiszpanię, pogłębia suszę również i w tym kraju.

Północ kontynentu zajmują wędrujące płytkie zatoki niskiego ciśnienia, od czasu, do czasu zahaczające również o Polskę. Nie niosą one jednak dużych ilości pary wodnej. Północny Atlantyk jest po zimie wychłodzony i nie dostarcza zbyt dużych ilości pary wodnej, a na dodatek większość jej zostawia na zachodnich stokach Gór Skandynawskich.
(Bohdan Mierzwiński)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.