Facebook Google+ Twitter

Program 500 plus - państwo i jego skuteczność

Rządowy program „Rodzina 500 Plus” ma pomóc w wychowaniu dzieci i zapewnieniu im przyszłości. Wypłacane pieniądze służą jako cząstkowe pokrycie wydatków związanych z zaspokojeniem potrzeb życiowych.

małe dziecko, parę dni po narodzinach / Fot. Klaudia KurczykDla kogo to świadczenie?
Program „Rodzina 500 plus” jest systemowym wsparciem dla polskich rodzin, który ma zapewnić lepsze wychowanie i edukację dzieciom. Zgodnie z inicjatywą, z pomocy mogą skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci, które nie osiągnęły pełnoletniości. Rodziny, które posiadają dwoje niepełnoletnich dzieci będą mogły uzyskać 500 zł na drugie i kolejne potomstwo niezależenie od dochodu obojga rodziców. Jeżeli rodzina osiąga dochód poniżej 800 zł netto na członka, wsparcie dostają również na pierwsze lub jedyne dziecko.
Program obejmuje również dzieci niepełnosprawne, dla których kryterium dochodowe wynosi 1200 zł netto. Na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, świadczenie pieniężne otrzymują również rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka.
Kontrola wydatków
Rodziny, które otrzymały świadczenie z programu, muszą się liczyć z możliwością kontroli. Osoby korzystające z opieki społecznej lub mające kontakt z ośrodkiem pomocy będą w pierwszej kolejności sprawdzane. Gminy od jakiegoś czasu obserwują je i przewidują, czy wydawane pieniądze będą tylko na potrzeby dzieci. Grupa rodzin bez społecznych dysfunkcji, niebędące w gminnym rejestrze socjalnym również będą kontrolowani.
Wiceminister rodziny Bartosz Marczuk stwierdził, że rygorystyczna kontrola rodzin z programu „500 plus” nie jest konieczna. „Żyjemy w kraju normalnych ludzi i nie uważam, by urzędnik miał decydować, w jaki sposób rodzina ma wydawać pieniądze”- wyjaśnia wiceminister. Kontrola będzie przeprowadzana w momencie, gdy do urzędu dotrą sygnały o używaniu środków pieniężnych na inne cele niż potrzeby dzieci.
Skuteczność programu
Premier Beata Szydło poinformowała, że program działa bez zarzutu, a do urzędów wpłynęło już ponad 2,5 mln wniosków o przyznanie środków. Zaczęły się już wypłaty z tego projektu. Pani Beata Szydło zapewniła, że program będzie kontynuowany, a z czasem będą dodawane kolejne rozdziały i elementy, które rozwiną koncepcję tego programu. Pomysłodawcy w niedługim czasie chcą wprowadzić kolejny projekt „Mieszkanie plus”, który zapewni rodzinom uzyskanie swojego mieszkania i zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania rodziny. „Nie da się ustawowo zapisać szczęścia rodzinnego, ale można w ustawie zapisać takie rozwiązania, które będą pomagały rodzinom, które będą zachęcały do tego, by młodzi ludzie zakładali rodziny, żeby chcieli mieć dzieci. Żeby te warunki mogły być spełnione muszą mieć pracę, muszą mieć gdzie mieszkać i muszą mieć poczucie tego, że państwo docenia trud bycia rodzicem, trud posiadania, trud wychowania dzieci” - stwierdziła pani premier.
Rodziny zasługują na wsparcie państwa. Dzieci są przyszłością nie tylko swoich rodziców, ale również całego kraju. Program „Rodzina 500 plus” pokazuje, że państwo angażuje się w wychowanie i zapewnienie dzieciom normalnych warunków do życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.