Facebook Google+ Twitter

Program atomowy. Ruszyły konsultacje społeczne

Do 20 stycznia 2011 r. potrwają konsultacje społeczne w sprawie programu budowy elektrowni atomowych w Polsce.

 / Fot. Stefan Kühn, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4e/Nuclear_Power_Plant_Cattenom.jpg, licencja GNU Creative CommonsNa stronie MG widnieje komunikat, który informuje o rozpoczęciu tzw. konsultacji społecznych w sprawie budowy elektrowni atomowych.

"Ministerstwo Gospodarki rozpoczyna z dniem 30 grudnia 2010 r. proces sporządzania Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko projektu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

Działając zgodnie z przepisami ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (DzU Nr 199, poz.1227 ze zm.), Ministerstwo Gospodarki rozpoczyna proces udziału społeczeństwa w sporządzaniu Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko projektu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

Prognoza Oddziaływania na Środowisko projektu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej MG. Uwagi i wnioski jej dotyczące można nadsyłać na adres: ocenappej@mg.gov.pl w terminie 21 dni od dnia publikacji".

Konsultacje społeczne to proces, w którym przedstawiciele władz każdego szczebla, od lokalnych po centralne, przedstawiają obywateli swoje plany dotyczące zmian lub tworzenia nowych aktów prawnych, inwestycji i innych przedsięwzięć, które będą miały wpływ na życie społeczeństwa.

Konsultacje nie ograniczają się jednak do ogłoszenia planów - obejmują także zasięganie opinii obywateli, wprowadzanie w tych projektach modyfikacji i informowanie o ostatecznej decyzji. Każda osoba i każda instytucja może wyrazić swoje stanowiska oraz zgłaszać uwagi.
Każdy prawy obywatel ma tym samym możliwość przekonania się o swoim wpływie na rzeczywistość.
www.cire.pl
http://bip.mg.gov.pl/files/upload/12331/PROGNOZA_PPEJ.pdf
http://bip.mg.gov.pl/files/upload/12331/Zalacznik_analiza_lokalizacyjna.pdf

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

@przeczytałem! Wczoraj
To prawda, że rząd nie zadał sobie trudu konsultacji samego faktu budowy elektrowni atomowej. Ale powołał stosowny urząd, który się tym zaczął zajmować. A pomijając ten pierwszy i zasadniczy etap konsultacji przeszedł od razu do konsultacji w zakresie lokalizacji samych elektrowni atomowych. Rozumiem, że logika "@przeczytałem! Wczoraj" pozwala mu/jej stwierdzić, że konsultacje w sprawie lokalizacji elektrowni atomowych nie mają nic wspólnego z ich budową? I wiedza autorów na których się powołuje w jakiś sposób przeszkadza. To co by było, gdybym przedstawiał to wszystko pod swoim prywatnym imieniem? Czy dziennikarz lub jakikolwiek człowiek pragnący zabrać głos w sprawie nie może się powoływać na ludzi znających się na rzeczy? Czy czyniłby lepiej jeśli przytaczałby tylko i wyłącznie swoje opinie i jeszcze te zaczerpnięte z magla?

Komentarz został ukrytyrozwiń
przeczytałem!
  • przeczytałem!
  • 10.01.2011 21:37

@Autor
Wystarczyłoby postarać się przeczytać dokumenty o których Pan Autor pisze. Niestety wymaga to pewnej wiedzy, owszem edukacja państwowa jest ułomna od wielu lat, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby tą wiedzę uzupełniać. Czasem umieć czytać to za mało, co doskonale widać po Pana opiniach. Z całym szacunkiem, przyznaje się Pan Autor w opiniach o braku wystarczającej wiedzy, i dlatego szuka Pan i przytacza opinie różnych ekspertów, niestety w ten sposób dał się Pan Autor zagonić w ślepy zaułek. Jak się z tego wycofać? Z tego co czytam, pragnie Pan Autor zostać dziennikarzem, a czy kiedykolwiek czytał Pan stosowne akty prawa regulujące działalność dziennikarzy?
Gdzie, kiedykolwiek, gdziekolwiek napisano że EJ zostanie wybudowana? Nigdzie!
Napisano tylko, jeśli zostaną spełnione określone kryteria to budowa jest możliwa, i tyle!
Pozdrawiam
Czytający ze Zrozumieniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Autor
Oczywiście mam swoje zdanie na temat elektrowni atomowej, jednoznacznie negatywne. Lecz przedstawiam argumenty - najczęściej nie moje, lecz osób które nie są laikami. Akurat na tej stronie, w tekście nie ma opinii, a są suche odnośniki do dokumentów sprokurowanych w Ministerstwie Gospodarki. A komentarze to już zupełnie inna inszość. Choć przecież nie zawsze :). Zamiast epitetów, zdecydowanie lepsze byłyby w odbiorze fakty. Czekam więc @Autorze :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
przeczytałem!
  • przeczytałem!
  • 05.01.2011 19:00

@Autor
Ja dokument przeczytałem, i to co Pan wypisuje nie tylko w tym poście ale i w całości Pana wypowiedzi na temat energetyki jądrowej to są "wierutne bzdury"!
Pozdrawiam
Czytający ze Zrozumieniem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam kłopot z oceną artykułu, bo za krytykę hipokryzji rządu dałbym piątkę, ale za Twoją hipokryzję w pseudo-ekologii minus pięć, choć może i Twoja hipokryzja nieświadoma.

Wstrzymam się więc od oceny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Robert Grzeszczyk - "To jest "niby konsultacja" bo rząd podjął decyzję już dawno temu."

Allle żeś się, chłopie, obudził - od zarania dziejów tak się gra, jak przeciwnik pozwala.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Stefanio, jeśli jeszcze uwzględnimy to co proponuje rząd w Prawie atomowym: link
to ma ten obywatel wielkie możliwości ...
Ja jednak spróbuję.
Zachęcam i innych. Przekonajmy się ile znaczy nasz głos.
Elektrownia atomowa oddziaływa na cały kraj a nie wyłącznie na jakiś jego fragment. Sama elektrownia atomowa bez połączenia jej z infrastrukturą przesyłową to będzie bezużyteczny bunkier z betonowym kominem, więc już założenie tematu konsultacji jest błędne i niedowartościowane.
Dość mocno ingeruje w zasoby wodne; a skażenia, nawet te minimalne, z którymi mieszkańcy istniejących w świecie elektrowni się stykają na co dzień nie pozostają bez wpływu ma ich zdrowie, choćby tylko psychiczne. Warto wspominać o największej katastrofie, która wydarzyła się kilkaset kilometrów od naszej granicy. Nie można o tym zapominać i traktować faktu jak starą baśń.
To jest "niby konsultacja" bo rząd podjął decyzję już dawno temu. Autobus za kilkadziesiąt milionów jeździ po kraju i wskazuje: na konieczność i małą szkodliwość.
Lecz to jest duża szkodliwość - przed rozpoczęciem społecznych konsultacji rozpocząć proces budowy: powołać pełnomocnika wraz z całym urzędem, zaangażować ogromne środki budżetowe na promocje i urzędnicze pensje.
Wciąż słyszymy jaki budżet jest biedny. Zwiększa się podatki, kradnie emerytury i ogranicza renty. Na specjalistę czkają niektórzy latami a do lekarza problem się dodzwonić.
A teraz wysupłujmy kolejne 60 miliardów złotych. 60 OOO OOO OOO złotych!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do dzisiaj wstydzę się, że w referendum z 1990 roku dorzuciłem swój głos na "nie dla elektrowni Żarnowiec", choć największy dyskomfort mam z tego powodu, iż dałem sobie namieszać w głowie przez pseudo-ekologów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Każdy prawy obywatel ma tym samym możliwość przekonania się o swoim wpływie na rzeczywistość."
Ma jeszcze ktoś takie złudzenia? :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapraszam również tu: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.