Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3562 miejsce

Program Bellur - jogini pomagają najuboższym

W tym tygodniu w trzynastu szkołach jogi w Polsce odbyły się specjalne sesje ćwiczeń mające na celu uczczenie 90. urodzin B.K.S. Iyengara i propagujące program pomocy dla najuboższych.

Sesja asan - Joga Foksal, na zdjęciu instruktorka Joanna Jedynak / Fot. Magdalena PudłoMetoda Iyengara, mistrza hatha-jogi, jest najpowszechniejsza na świecie. Wyróżnia się wyjątkową precyzją, dzięki której poprzez ciało możemy wyciszyć umysł i dążyć do poszerzania świadomości. Gromadzi rosnące rzesze ludzi w szkołach jogi w Polsce i na całym świecie.Sesja asan w szkole Joga Foksal / Fot. Magdalena Pudło

To właśnie mistrz Iyengar zainicjował piętnaście lat temu projekt Bellur z wdzięczności za dar jogi oraz z chęci pomocy dla swojej rodzinnej wsi w południowych Indiach o tej właśnie nazwie. Fundacja Bellur Project na początku miała na celu budowę szkoły i szpitala oraz punkt uzdatniania wody dla społeczności, w której dorastał B.K.S. Iyengar. W ten projekt pomocy dla Indii stopniowo zaczęła się angażować się cała społeczność joginów.

Sesja asan / Fot. Magdalena PudłoIndie to kraj kontrastów, w którym głód cierpią 204 mln ludzi i to tam mieszka 40 proc. najuboższej ludności świata. Takie problemy jak brak wody pitnej, dostępu do edukacji czy podstawowej opieki medycznej to dla wielu milionów mieszkańców Indii po prostu smutna codzienność. Oprócz zaspokojenia podstawowych potrzeb tych ludzi, najważniejszą rolę w poprawieniu ich losu odgrywa edukacja. Wykształcenie jest dla nich najczęściej jedyną szansą na odmianę życia, dostęp do „lepszego świata”. W szkołach jogi można kupić różne akcesoria i ozdoby. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na projekt Bellur / Fot. Magdalena Pudło

Środowisko jogi zmobilizowało swoje siły w pomocy dla tego projektu. W szkołach jogi w całej Polsce odbyły się uroczyste sesje asan (ćwiczeń jogi) połączone z medytacją przy gongach, pokazach filmów i slajdów o życiu Iyengara oraz różnych dodatkowych atrakcji.

W szkole jogi przy ulicy Foksal w Warszawie panowała niepowtarzalna atmosfera. Oprócz specjalnej długiej sesji asan odbyła się medytacja przy dźwięku gongów i mis tybetańskich. Na koniec sesji organizatorzy przygotowali poczęstunek ze słodyczami indyjskimi i aromatyczną herbatą oraz cudowną niespodziankę dla wszystkich wielbicieli tańca indyjskiego. To wszystko w miłej atmosferze przyjaźni, radości i pasji życia, którą dla założycieli i nauczycieli tej szkoły jest joga.

Projekt Bellur można cały czas wspierać wpłacając pieniądze na konto fundacji (link poniżej).

Tutaj znajdziecie numer konta, na które można wpłacać pieniądze dla najuboższych oraz
więcej informacji o projekcie Bellur: http://www.jogafoksal.pl/jogaaktualnosci/bellur.htm

Medytacja przy dźwiękach gongów / Fot. Magdalena Pudło
Strona fundacji „Szkoły dla Pokoju” wspieranej przez projekt Bellur:
www.szkolydlapokoju.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobra robota! plus+. Oby tak dalej ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.