Facebook Google+ Twitter

Program CIP szansą dla rozpoczynających działalność firm

Bank Pekao S.A, jako pierwsza instytucja finansowa w Polsce otrzymała poręczenie Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) w ramach "Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji 2007-2013(CIP)'' dla nowo powstałych firm.

Powszechnie wiadomym jest fakt, iż firmy dopiero rozpoczynające działalność traktowane są przez banki z dużą nieufnością . Mają niewielką szansę na uzyskanie kredytu, który pozwoliłby im na zwiększenie zakresu świadczonych usług i głębszą penetrację rynku.

Z myślą o takich instytucjach w dniu 28 października 2010 w hotelu Intercontinental
w Warszawie, podczas konferencji Związku Banków Polskich zostały podpisane dwie umowy między między Bankiem Pekao S.A. i Europejskim Funduszem Inwestycyjnym. Pierwsza z nich dotyczy poręczeń kredytów inwestycyjnych dla firm o rocznych przychodach do 10 mln zł (o wartości 1 mld 33mln zł), druga poręczeń kredytów obrotowych dla firm rozpoczynających działalność (200 mln zł). Dzięki połączeniu obejmującymi kapitał i odsetki kredytów, przedsiębiorcy będą mieli ułatwiony dostęp do środków finansowych na rozpoczynanie lub rozwijanie działalności.

Wg Alicji Kornasiewicz-prezes Pekao S.A., dzięki umowie bank będzie mógł udzielić kredytów
o wartości 1,2 mld zł dla małych i mikrofirm. Od klienta będzie się wymagać jedynie podpisania umowy bez dodatkowych obciążeń związanych ze wsparciem publicznym. Dodatkowo, dzięki unijnej gwarancji złagodzone zostaną wymogi dotyczące wkładu własnego, maksymalnej kwoty kredytu, okresu kredytowania i wymaganych zabezpieczeń. Przewiduje się, że z tych udogodnień skorzystać może nawet 25 tysięcy podmiotów gospodarczych.

Grzegorz Piwowar-wiceprezes Pekao S.A odpowiedzialny za bankowość detaliczną stwierdził, że przedsiębiorcy działający na rynku nie dłużej niż 2 lata, którzy wystawili co najmniej jedną, opłaconą przez klienta fakturę, będą mogli skorzystać z kredytu obrotowego o wartości do 20 tys. zł z bezpłatnym poręczeniem EFI. Dzięki tym środkom młode firmy nie tylko uzyskają możliwość szybkiego rozwoju, ale także już na wczesnym etapie rozpoczną budowę swojej historii kredytowej, co z punktu widzenia banku jest kluczowe przy ubieganiu się o większe kredyty.

Zadaniem Programu CIP, realizowanego w Polsce, przy wsparciu Krajowego Punktu Kontaktowego przy Związku Banków Polskich (ul.Kruczkowskiego 8, 00-380 Warszawa; tel/fax
22 696 64 95) jest zwiększanie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, w szczególności małych i średnich, promowanie wszelkich form innowacji, przyspieszenie tworzenia społeczeństwa informacyjnego, oraz promowanie rozwoju efektywności energetycznej
i odnawialnych źródeł energii. Budżet programu wynosi ponad 3,6 mld euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.