Facebook Google+ Twitter

Program Inclusiv w Teatrze Studio

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-03-02 16:51

W marcu w Teatrze Studio w ramach programu studyjnego INCLUSIV zostaną zaprezentowane trzy spektakle: Portret (13 marca) Teatru 21, Izba Pamięci a Rebours (12 marca, wstęp wolny!) oraz premiera Uwaga, Purim! (21, 22, 23 marca) Teatru 21.

INCLUSIV. PROGRAM STUDYJNY to
interdyscyplinarny projekt edukacyjno-artystyczny Teatru STUDIO
, którego celem jest odzyskanie dla teatru marginalizowanych jednostek i całych grup środowiskowych tzw. inkluzja teatralna. Za pomocą medium teatru chcemy zwrócić uwagę na grupy marginalizowane w dyskursie publicznym (osoby z zespołem Downa, schizofrenicy, blokersi, ludzie otyli) i poprzez ich sztukę uwrażliwić na nie. Służyć temu będą nowoczesne formuły warsztatów oraz pokazy spektakli realizowanych w ramach programu. Kuratorem projektu jest Paweł Dobrowolski.

W marcu w ramach programu zostaną zaprezentowane trzy spektakle: "Portret", "Izba Pamięci" a Rebours oraz premiera "Uwaga, Purim!"

"IZBA PAMIĘCI A REBOURS"

- pamięć zbiorowa zderza się tu z wyobraźnią 11 aktorów - osób cierpiących na schizofrenię. Spektakl oparty jest na relacji powstańca. Ciężko ranny dostaje się do szpitala psychiatrycznego. W spotkaniu szaleństwa wojny z szaleństwem wewnętrznym, odkrywa wartość człowieczeństwa chorych psychicznie. Zespół Opery Buffa rekonstruuje sceny z "teatru wojny".

Izba pamięci / Fot. Mat.prasowe Teatru Studioscenariusz i reżyseria Katarzyna Wińska
lektorzy Jakub Kamieński i Weronika Nuckowska
tłumacz i lektor w j.niemieckim Erdmute Sobaszek
re-aktorzy Maciej Czerwiński, Piotr Glikson, Tadeusz Grelewski, Renata Luciak, Zofia Marczak, Andrzej Pawlik, Antoni Talko-Porzecki, Mariola Przybyłowska, Janusz O., Tadeusz Strumiłło, Zygmunt Wiktor
odkrywca i strażnik relacji Magdalena Dubrowska
dźwięk Andrzej Rewak Studio Nagrań, Paweł Kęska Radio Plus
materiał filmowy Tomasz Wiński

Spektakl powstał we współpracy ze Studiem Filmowym "Autograf" i Goethe Instytut w ramach programu edukacyjno-artystycznego INKLUSIV realizowanego w Teatrze Studio.

"Uwaga, PURIM!"


premiera: 21 marca 2011, godz. 19.00
kolejne spektakle: 22, 23 marca, godz. 19.00

Punktem wyjścia akcji Uwaga, Purim! jest jedno z najradośniejszych świąt żydowskich. Artyści Teatru 21 przedstawią bliblijną historię Estery używając języka cyrku - wykonają skok w wiarę, taniec na linii życia, podniosą wewnętrzne ciężary i pokonają strach.

Uwaga, Purim! to okolicznościowa akcja performatywna Muzeum Historii Żydów Polskich i Teatru 21 - działającego przy Zespole Społecznych Szkół Specjalnych Dać Szansę w Warszawie. Teatr 21 tworzą osoby z zespołem Downa i autyzmem.scenariusz i reżyseria Katarzyna Wińska
lektorzy Jakub Kamieński i Weronika Nuckowska

tłumacz i lektor w j.niemieckim Erdmute Sobaszek
re-aktorzy Maciej Czerwiński, Piotr Glikson, Tadeusz Grelewski, Renata Luciak, Zofia Marczak, Andrzej Pawlik, Antoni Talko-Porzecki, Mariola Przybyłowska, Janusz O. , Tadeusz Strumiłło, Zygmunt Wiktor
odkrywca i strażnik relacji Magdalena Dubrowska
dźwięk Andrzej Rewak Studio Nagrań, Paweł Kęska Radio Plus
materiał filmowy Tomasz Wiński

„PORTRET”


Teatru 21, na podstawie książki Michéle Lemieux
„Burzowa noc”

Portret / Fot. Mat.prasowe Teatru Studio13 marca 2011r., godz. 19.00
Teatr Studio, PKiN, Plac Defilad 1

„Portret”
to spektakl Teatru 21, który tworzą osoby z zespołem Downa i autyzmem. Spektakl jest prezentowany w ramach interdyscyplinarnego projektu edukacyjno-artystycznego Inclusiv.

„Portret” zainspirowany jest książką Michéle Lemieux Burzowa noc. Książka Lemieux zbudowana z abstrakcyjnych ilustracji i prostych, ale nieoczywistych pytań stała się pretekstem do budowy autorskich kolekcji obrazów wyobraźni aktorów z Teatru 21. Co znajduje się w głowie? Jaki portret siebie noszę? Jaki portret mojej osoby tworzą inni? Co kryje się pod hasłami: Down, autystyk? Ukryte myśli, kłamstwa, sny, marzenia, słowa i zdania wydobyte z głów aktorów podczas prób - połączone z tekstem Lemieux - budują treść spektaklu.

Chcę WEJŚĆ do środka mojej głowy!!! Mijam pomysły i myśli... Złości mokre wiszą na sznurkach, sny leżą na łóżku i na podłodze. Wspomnienia pochowane w drzewach, roi się od głupot... pytania poukładane jak stogi siana. Grzechy pochowane w pamięci i w długopisach. Lenistwo leży na leżaku. Przekleństwa pochowane z tyłu głowy obok planów na przyszłość. Głowa mi puchnie. Potrzebuję pomocy! Potrzebuję pomocy...
Michéle Lemieux.

reżyseria Justyna Sobczyk
scenografia / kostiumy Agata Skwarczyńska
muzyka Paweł Andryszczyk
wideo animacje Szymon Celej
ruch Bożena Gawerska-Panfil
występują Grzegorz Brandt, Anna Drózd, Teresa Foks, Maja Kowalczyk, Piotr Czempiński, Daniel Krajewski, Anna Łuczak, Aleksander Orliński, Michał Pęszyński, Aleksandra Skotarek, Marta Stańczyk, Piotr Swend

Premiera miała miejsce 14 listopada 2010.
Projekt został zrealizowany ze środków Biura Kultury Urzędu Miast Stołecznego Warszawy.

bilety: 20 zł


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.