Facebook Google+ Twitter

Program komputerowy Eugene Goostman przeszedł test Turinga

Po raz pierwszy w historii superkomputer oszukał ludzi i z powodzeniem przeszedł test Turinga. Eksperyment został przeprowadzony 7 czerwca w siedzibie Towarzystwa Królewskiego w Londynie. Organizatorem wydarzenia był Uniwersytet w Reading.

 / Fot. By Jon Callas from San Jose, USA (Alan Turing) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia CommonsW minioną sobotę odbył się konkurs Turing Test 2014 zorganizowany w 60. rocznicę samobójczej śmierci Alana Turinga, matematyka uznawanego za jednego z twórców informatyki. Do rywalizacji stanęło 5 programów. Zwyciężył program o nazwie Eugene Goostman, który "udawał" 13 -letniego chłopca z Odessy. Już po kilkuminutowej rozmowie przekonał 33 proc. oceniających, że jest człowiekiem - podaje tvn24.

Na czym polega badanie?

Test polega na tym, by w ciągu trwającej pięć minut rozmowy przynajmniej 30% sędziów rozmawiających z maszyną nie zorientowała się, że nie rozmawia z człowiekiem.

Twórcami programu są Władmir Weslow, który obecnie mieszka w USA i Jewgienij Demeczko, mieszkaniec Rosji, którzy celowo wybrali osobowość 13 - letniego chłopca. Ze względu na młody wiek, chłopiec pewnych wiadomości nie może jeszcze posiadać w związku z czym nie będzie mógł rozmawiał na niektóre tematy.

Test Turinga powstał w latach 50. XX wieku, gdy zaczęto stawiać pierwsze kroki, mające na celu stworzenie sztucznej inteligencji. Miał on określić, czy maszyna opanowała język naturalny, oraz podobną do ludzkiej zdolność myślenia.

Pojawiły się zarzuty, że nie po raz pierwszy komputer zdał test Turinga. Wszelkie wątpliwości rozwiał jednak prof. Kevin Warwick z Uniwersytetu w Reading, który stwierdził, że "w prawdziwym teście Turinga nie ustala się pytań ani tematów rozmów". Jak podkreślił, w poprzednim zdanym teście, pytania i tematy rozmów były z góry ustalone.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

BOTy do roboty! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.