Facebook Google+ Twitter

Program Mieszkanie dla Młodych w ogniu krytyki. Nie realizuje celów społecznych, wspiera deweloperów

Narodowy Bank Polski przyjrzał się rządowemu programowi Mieszkanie dla Młodych. Eksperci krytykują wspieranie deweloperów i możliwość skorzystania z programu przez zamożnych kupujących.

https://flic.kr/p/7gyebw / Fot. Danny Fowler/CC BY-SA 2.0Analiza programu Mieszkanie dla Młodych zawarta została w raporcie dotyczącym rynku nieruchomości przygotowanym przez NBP. Zdaniem twórców dokumentu rząd nie realizuje celów społecznych, ale wspiera deweloperów - czytamy w serwisie Forsal.pl.

Eksperci NBP stawiają tezę, że należało wspierać zakupu również mieszkań z rynku wtórnego, bo wówczas dostępne byłyby tańsze lokale. Program nastawiony jest jednak rynek pierwotny i "wspiera wszystkich nabywców, niezależnie od dochodów". Problemem są limity cenowe nałożone w MdM.

Według Narodowego Banku Polskiego należałoby wprowadzić kontrolę dochodów lub limity powierzchni mieszkania, bo w obecnym kształcie mieszkania w ramach programu nabywane są przez zamożniejszych kupujących. Analizujący MdM optują również za inny wariantem: zwiększeniem dostępności mieszkań na wynajem.

Do końca sierpnia wnioski złożyło ponad 10 tys. osób. Średni metraż nabywanych w ten sposób mieszkań wynosi 53,40 metry kwadratowe. Średnia cena za metr kwadratowy to 4 293,55 zł - podaje Forsal.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Plan 7 letni został wykonany przez Załogę Tuska w 120%.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.