Facebook Google+ Twitter

Program Młody Obywatel, czyli wiedza o społeczeństwie w praktyce

Już po raz drugi miasto Lublin zaprasza nauczycieli i uczniów do udziału w programie „Młody Obywatel”. Organizatorzy postawili sobie ambitny cel: namówić gimnazjalistów i licealistów do działań społecznych.

Wielu z tych, którzy uczestniczyli w lekcjach wiedzy o społeczeństwie, nie zapamiętało ich jako inspirujących do inicjatyw społecznych. Zajęcia, które teoretycznie mają na celu przygotowanie młodych do życia we wspólnocie i wpojenie im zasad panujących w demokratycznym państwie, często zamieniają się w nudny wykład o trójpodziale władzy. Jest to tym bardziej niepokojące, że dotyczy przedmiotu, który powinien wychowywać młodych działaczy, świadomych wyborców i odpowiedzialnych ludzi, którzy w przyszłości zmienią kraj na lepsze. Tymczasem, zamiast budzić zapał do działania na rzecz kraju i współobywateli, lekcje WOS-u stają się kolejnym pretekstem do gry w kółko i krzyżyk.

Dostrzegając ten problem, ministerstwo edukacji narodowej 23 grudnia 2008 roku wydało rozporządzenie, na mocy którego około 20 proc. treści nauczania określonych w podstawie programowej wiedzy o społeczeństwie powinno być realizowanych w formie tzw. uczniowskiego projektu edukacyjnego. Według tego dokumentu, szkoła musi zapewnić młodzieży możliwość „brania udziału w życiu społeczności lokalnej”, „nawiązywania kontaktów i współpracowania z organizacjami społecznymi i instytucjami publicznymi”, a także „uczestniczenia w obywatelskich kampaniach i działaniach oraz korzystania z różnych form komunikowania się w sprawach publicznych”. Tym samym pani Minister Krall zobowiązała każdego z nauczycieli tego przedmiotu do zaktywizowania uczniów w taki sposób, by mogli poznać smak działalności publicznej z własnego doświadczenia.

Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, Centrum Edukacji Obywatelskiej, we współpracy z Fundacją Banku Gospodarstwa Krajowego im. Jana Kantego Steczkowskiego, stworzyło specjalny program, „Młody Obywatel”, którego celem jest umożliwienie uczniom prowadzenia działań społecznych w obrębie ich własnej miejscowości. Projekt ten, wyposażając zarówno uczniów, jak i nauczycieli w wiedzę i narzędzia pozwalające badać relacje międzyludzkie w społeczności lokalnej, uczy młodych ludzi zasad życia w społeczeństwie i działania na jego rzecz. Organizatorzy na oficjalnej stronie programu wymieniają trzy ścieżki, w ramach których są prowadzone działania uczniów: lokalne sieci informacyjne, tożsamość lokalna i wolontariat

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.