Facebook Google+ Twitter

Program obchodów 20. rocznicy obalenia muru berlińskiego gotowy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-21 18:53

Lech Wałęsa przewróci pierwszą z ponad tysiąca ogromnych kostek domina, które symbolizować będą upadek muru berlińskiego. W stolicy Niemiec organizatorzy przedstawili dziennikarzom program obchodów 20. rocznicy upadku muru, które odbędą się 9 listopada.

Ich najbardziej spektakularnym punktem będzie obalenie ponad tysiąca kolorowo pomalowanych bloków, które staną na półtorakilometrowym odcinku w centrum Berlina - od Reichstagu do Placu Poczdamskiego - w miejscu, gdzie kiedyś przebiegł mur dzielący obie części miasta.

Pierwszą z kostek pod Reichstagiem symbolicznie przewróci Lech Wałęsa. Jak powiedział burmistrz Berlina Klaus Wowereit, w ten sposób organizatorzy uroczystości chcą podkreślić rolę „Solidarności" w obaleniu komunizmu.

„Nie zapominamy o tym, jak ważna była „Solidarność", jak polscy stoczniowcy walczyli o swoje prawa, jak naród polski powstał przeciwko dyktaturze i zniewoleniu. Bez ruchów obywatelskich w Polsce, w Czechach, na Węgrzech upadek muru nie byłby możliwy" - mówił Wowereit.

Z drugiej strony, na Placu Poczdamskim pierwszy blok domina też przewróci Polak. Jerzy Buzek jako przewodniczący Parlamentu Europejskiego uczyni to wspólnie z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

Pod Bramą Brandenburską zaplanowano natomiast wystąpienia najważniejszych gości uroczystości: kanclerz Angeli Merkel oraz dzisiejszych przywódców krajów, tworzących w 1990 r. tzw. Wielką Czwórkę: prezydentów Sarkozy'ego i Miedwiediewa i premiera Browna. Stany Zjednoczone będzie reprezentować szefowa dyplomacji Hillary Clinton.

Obchody organizowane pod hasłem „Święto wolności" będą miały też bogatą oprawę muzyczną. Pod Bramą Brandenburską zagra jedna z najlepszych berlińskich orkiestr Staatskapelle, zaśpiewa Jon Bon Jovi, a gwiazda muzyki techno Paul Van Dyk przedstawi specjalnie skomponowany hymn uroczystości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.