Facebook Google+ Twitter

Program Oskariady w Kinotece

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-04-15 13:50

Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych Oskariady (odbywające się od 16 do 20 kwietnia w warszawskiej Kinotece) nie jest wyłącznie festiwalem kina offowego, lecz wydarzeniem traktującym niezależną twórczość filmową na wielu płaszczyznach i prezentującym ją w różnorodnych formach. Konkurs skupia najciekawsze produkcje wywodzące się z nurtu niezależnego. Patronem medialnym imprezy jest m.in. serwis dziennikarstwa obywatelskiego Wiadomości24.pl. Poniżej program tegorocznych projekcji.

Program konkursu głównego MNFFF Oskariada oraz opisy filmów konkursowych:

I Projekcja Konkursowa


Piątek (18 kwietnia), godzina: 16:10 - 18:15
 / Fot. Osakriada
The Making Of
reż.: Ruben Sebban
czas: 64
kategoria: studencki
kraj: Holandia
Luke, 24-letni młody człowiek, żyje sobie prostym życiem na przedmieściach Amsterdamu. Ma też dziewczynę, z którą zna się od dziecka. Ze swoimi znajomymi codziennie chodzą na bilard. Ich mottem jest: żyj dziś a nie jutro . Ale Luke ma też marzenie chce zostać reżyserem. Bierze udział w drogim kursie reżyserskim, na którym poznaje Marlene, dziewczynę pochodzącą z innej warstwy społecznej i o bardziej złożonym życiu. Decydują się na wzięcie udziału w projekcie, w którym Marlene będzie producentką filmu Luke'a o jego własnym życiu.

Falstart / False start
reż.: Igor Devold
producent: PWSFTViT w Łodzi
czas: 28
kategoria: studencki
kraj: Polska
Film opowiada o Witku, który po wyjściu z więzienia jedzie do Norwegii, żeby odnaleźć swoją byłą dziewczynę i ich wspólne dziecko. Jest to film o próbie naprawy relacji rodzinnych, o próbie stworzenia rodziny od nowa.

Dunkelrot / Dark Red
reż.: Frauke Thielecke
producent: Hamburg Media School
czas: 12
kategoria: studencki
kraj: Niemcy
Hannah i Erich, para sześćdziesięciolatków, mogłaby wieść szczęśliwe i wygodne życie - gdyby u Hannah nie wykryto choroby Alzheimera. Erykowi jako udało się pogodzić z tą sytuacją... aż do pewnego dnia, gdy niespodziewane odkrycie wystawia jego miłość na próbę.

Mazal
reż.: Roy Sher
czas: 19
kategoria: studencki
kraj: Izrael
Mała marynarska knajpa w Hajfie. Klientów nie ma tu wielu. W pustym barze siedzi Mazal - barmanka i kelnerka oraz Klod - właścicielka. Kiedy Mazal dowiaduje się, że Klod planuje sprzedać bar, uświadamia sobie, że jej życie wkrótce się zmieni. Pakowanie przed przeprowadzką przerywa im Henry, młody amerykański marynarz na urlopie. Chce tylko rozmienić pieniądze i iść dalej świętować 4 lipca, Dzień Niepodległości. Wbrew woli Klod, Mazal przekonuje Henry'ego, żeby został i kupił jej drinki. Po raz ostatni wchodzi w rolę, którą odgrywała przez ostatnie 26 lat. Wieczór mija, alkohol coraz bardziej uderza do głów, a Mazal uznaje, że musi mieć młodego marynarza bez względu na koszty - nieważne, jak. Hana Laszlo (najlepsza aktorka festiwalu w Cannes w 2005 roku) w poruszającej, tragikomicznej roli.

II Projekcja Konkursowa


Piątek (18 kwietnia), godzina: 18:45 - 20:20

Medelijden/Compassion
reż.: Tom Geens
producent:
czas: 20
kategoria: profesjonalny
kraj: Wielka Brytania
Ile z naszego współczucia jest prawdziwym współczuciem?

Wszystko, co najlepsze / All that's best
reż.: Mathias Mezler
czas: 35
kategoria: amatorski
kraj: Polska
Historia dziewczyny, która przyjeżdża na studia do dużego miasta. Za wszelka cenę pragnie odnaleźć się w nowym otoczeniu, kreując swój nowy wizerunek. Za sprawą matki i przyjaciela z dawnych lat bohaterka szybko zdaje sobie sprawę ze swego rozerwania między dwoma światami.

Ay Caramba!
reż.: Melanie Lukhaup
producent: Georg-Simon-Ohm University of Applied Sciences
czas: 4
kategoria: studencki
kraj: Niemcy
Animowany film Ay Caramba! nawiązuje do klasycznej bohaterskiej epiki, ale w szczególny sposób. Bohaterowie historii gąbka, sałata, samochód, balon i para skarpetek biorą udział w pełnej przygód rywalizacji o pierwsze miejsce. Mogliby dotrzeć do mety bez przeszkód, gdyby nie wszechmocne, niemalże boskie jury, które rządzi przeznaczeniem i nie tylko nieustannie czuwa, ale też lubi kontrolować i manipulować wydarzeniami. Ciężko i ryzykowną podróż uczestnicy konkursu mogą odbyć sami lub jako sojusznicy ale tylko najlepsi z nich dotrą do mety i wezmąudział w
długo oczekiwanej ceremonii rozdania nagród.

Jana was here
reż.: Oliver Kienle
czas: 33
kategoria: studencki
kraj: Niemcy
Marcel jest zakochany w pięknej Janie z kwiaciarni. Poznali się przez internet, i mimo, że przegadali ze sobą długie godziny, ona wciąż nie chce spotkać się osobiście. Zamiast tego stawia mu wciąż nowe i nowe zadania. Wkrótce Marcel zauważy, że Jana ma jakiś sekret.

III Projekcja Konkursowa


Piątek (18 kwietnia), godzina: 20:50 - 22:25

Żeby niczego nie było / So that there's nothing
reż.: Rafał Skalski
producent: PWSFTViT w Łodzi
czas: 14
kategoria: studencki
kraj: Polska
Krótki film o manipulacji. Witek to młody działacz partii nacjonalistycznej. Postanawia wykreować poczciwego i troszkę niepełnosprawnego umysłowo mężczyznę na prezydenta Łodzi. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach związanych z Krzysztofem Kononowiczem.

Narzissen
reż.: Katrin Gebbe
producent: Hamburg Media School
czas: 13
kategoria: studencki
kraj: Niemcy
Przez całe swoje życie, pełne pogardy ze strony matki, chłopak walczył o miłość. Katharina, sąsiadka, budzi w nim nowe nadzieje. Dla niej zaczyna uprawiać ogródek.

Atencion Al. Cliente / Uwaga, klienci!
reż.: Marcos Vain, David Alonso
producent: ecam
czas: 8
kategoria: studencki
kraj: Hiszpania
W zimnej i nieprzyjaznej przyszło ci, drobna starsza pani zmuszona jest to złamania prawa w celu zdobycia jedzenia dla swojego brudnego pieska. Na drodze staruszki do jej chuligańskiego wyczynu stają między innymi metaliczni strażnicy, przeklinający i kompulsywni zakupoholicy oraz paranoiczne zabezpieczenia.

Aria Diva
reż.: Agnieszka Smoczyńska
producent: Mistrzowska szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy
czas: 30
kategoria: profesjonalny
kraj: Polska
Czasami szczęśliwe życie to za mało. Wydaje się, że Basi niczego nie brakuje: ma kochającego męża, dwójkę wspaniałych dzieci, pomimo ukończonych studiów czuje się spełniona prowadząc dom. Pewnego dnia piętro wyżej wprowadza się diwa operowa (Katarzyna Figura), która uwodzi Basię swoim głosem. Między kobietami zawiązuje się przyjaźń, która przeradza się w zaskakujące dla obu kobiet uczucie.

Tramwaj / The Tram
reż.: Monika Kuczyniecka
czas: 9
kategoria: studencki
kraj: Polska
Krótka opowieść o Panu Motorniczym, świni i innych istotach, które jechały tramwajem...

Ważki / Dragonflies
reż.: Justyna Nowak
producent: PWSFTViT w Łodzi
czas: 15
kategoria: studencki
kraj: Polska
Tola ma kota na punkcie pewnego chłopaka. Historia miłosna z nadmorską scenerią w tle.

IV Projekcja Konkursowa


Sobota (19 kwietnia), godzina: 10:00 - 11:30
Galerianki / Mall stars
reż.: Katarzyna Rosłaniec
producent: Warszawska Szkoła Filmowa
czas: 30
kategoria: studencki
kraj: Polska
Porządna dziewczyna wpada w złe towarzystwo galerianek - nastolatek, które całe dnie spędzają w centrum handlowym. Źle rozumiana popularność, fajny ciuch, jaki facet, byle z kasą - to najważniejsze. Niestereotypowa historia o utracie niewinności.

Forest Fairy tale
reż.: Viktozas Gundajevas
czas: 2
kategoria: amatorski
kraj: Litwa

Krótka opowieść o wilku i owcach.
Hourglass / Klepsydra
reż.: Rory O'Donell
czas: 7
kategoria: profesjonalny
kraj: Wielka Brytania
Zegarmistrz Harold Blake otrzymuje specjalne zlecenie od tajemniczego klienta.

15 minuten Wahrheit / 15 minutes of Truth
reż.: Nico Zingelmann
producent: Filmakademie Baden-Wuerttemberg
czas: 18
kategoria: studencki
kraj: Niemcy
Pięćdziesięcioletni Georg Komann i jego koledzy zostają znienacka wyrzuceni z pracy, nie otrzymują nawet uczciwej odprawy. Wiedząc, że nikt ich w tym wieku nie zatrudni, szukają dobrego planu, żeby powstrzymać swoją finansową i osobistą ruinę. Komann ryzykuje wszystko, zapraszając swojego szefa na rozmowę, która może zmienić jego życie.

Nes / Miracle
reż.: Evgeny Ruman
czas: 32
kategoria: studencki
kraj: Izrael
Valera samotnie wychowuje swojego syna Maxa od czasu, gdy 8 lat temu w wypadku samochodowym zginęła jego żona. Valera chce zabrać Maxa do swojej ojczystej Rosji, ale podczas zbierania pieniędzy na podróż dowiaduje się, że być może nie jest on jego biologicznym dzieckiem. Ten fakt może zmienić wszystko, w co do tej pory wierzył.

V Projekcja Konkursowa


Sobota (19 kwietnia), godzina: 12:05 - 13:45
Saving mom and dad
reż.: Kartik Singh
czas: 14
kategoria: studencki
kraj: Francja
Siedmioletni Ravi Malhotra pragnie, by jego rodzice dostali się do Nieba. Według jego nauczyciela, problemem jest, że Sikhowie, aby byli zbawieni, powinni się nawrócić. Czy Ravi poradzi sobie w takiej sytuacji?

Myjnia / The Carwash
reż.: Jan Matuszyński
producent: WRiTV U
czas: 20
kategoria: studencki
kraj: Polska

Andrzej musi zostać w myjni samochodowej na nocną zmianę. Z początku wydaje się, że to będzie kolejna, spokojna noc. Do momentu, gdy do myjni wjeżdża żółty wartburg...

Voor een paar knikkers meer
reż.: Jelmar Hufen
czas: 11
kategoria: profesjonalny
kraj: Holandia
Dwóch agresywnych pijaków wyrzuca chłopców z ulubionego placu zabaw. Kiedy okazuje się, że rodzice nie mają zamiaru im pomóc, pozostaje tylko jedno wyj cie z sytuacji - muszą znaleźć sposób, żeby najtwardszy chłopak w okolicy zechciał im pomóc odzyskać ich miejsce.

Nicht nah genug / Not Close Enough
reż.: Michael Venus
producent: Hamburg Media School
czas: 13
kategoria: studencki
kraj: Niemcy
Tom wraca do domu z misji fotografa wojennego. Przeżycia go zmieniły, powrót do zachodniego świata kończy się fiaskiem, jego związek prawie się rozpada. Jak zatrzymać kogoś kto nie jest ani tu ani tam?

Warszawianka
reż.: Marcin Maziarzewski
producent: WRiTV U
czas: 11
kategoria: studencki
kraj: Polska
Warszawianka to historia młodej dziewczyny, Basi, osadzona na tle wydarzeń Powstania Warszawskiego w 1944 r. Film nie ma na celu rachunku historycznego. Jest próbą opowiedzenia losów bohaterki, która musi stawić czoła bólowi psychicznemu, a jako swoją metodę wybiera konfrontację z prawdą.

T.Rickster
reż.: Justyna Łuczaj Salej
producent: PWSFTViT w Łodzi
czas: 27
kategoria: studencki
kraj: Polska
Ewa jest rozbita i chciałaby się przytulić do jakiegoś mężczyzny, ale okazuje się, że nie jest to łatwe. Nocne poszukiwania miłości zupełnie zmieniają jej życie, nieoczekiwanie przechodzi na drugą stronę.

VI Projekcja Konkursowa


Sobota (19 kwietnia), godzina: 15:45 - 17:40

Manfred Tryb
reż.: Tomasz Karpowicz
czas: 25
kategoria: profesjonalny
kraj: Polska
Manfred pracuje w korporacji. Nie pasuje do tego miejsca i chciałby zmienić miejsce swojej pracy na przykład na inny dział, w którym nie byłoby tylu nieprzychylnych mu osób. Postanawia napisać podanie do Dyrektora. Film jest o strachu przed spotkaniem z nim.

Dernier Voyage / Last Trip
reż.: Pierre Duculot
producent: Monkey Production
czas: 15
kategoria: profesjonalny
kraj: Francja
W szpitalu starsza pani zapada w głęboką śpiączkę. Dopóki Babcia nie umrze, nie możemy jechać na wakacje na południe, mówi do siebie rodzina. Co mamy robić? Przełożyć, odwołać, wyjechać i wrócić... Nie możemy podjąć decyzji, dopóki nie ma pewności! Pogrążona w głębokim
śnie, Babcia niezbyt się przejmuje nieistotnymi problemami...

Raz / Once
reż.: Agnieszka Woszczyńska
czas: 11
kategoria: amatorski
kraj: Polska
Historia chęci ucieczki, wyzwolenia się spod niszczącego wpływu drugiego człowieka, ale jednocześnie niemożności uczynienia tego ze względu na potrzebę akceptacji i szacunku ze strony ojca.

Kouzelny most / The Magic Bridge
reż.: Jan Chramosta
czas: 12
kategoria: studencki
kraj: Czechy
Pięć osób, jeden most, wielka miłość!!!
Padam...

reż.: Jose Manuel Carrasco
producent: ecam
czas: 12
kategoria: studencki
kraj: Hiszpania
Pilar nie chce być sama, więc decyduje się pójść do agencji matrymonialnej, gdzie umawia się na randkę w ciemno. Nie wie, że jej partner ma inne plany, które nie mają nic wspólnego z jej planami.

Kongola
reż.: Sylwester Jakimow
producent: PWSFTViT w Łodzi
czas: 35
kategoria: studencki
kraj: Polska
Waldek przyjeżdża do dziadka, który symuluje śmiertelną chorobę. Dziadek chce mu przekazać swoją tajemnicę skreślania totolotka. Dziadek ciągle wypytuje Waldka, czy ma jaką dziewczynę. Na dworcu autobusowym Waldek poznaje innych bohaterów historii, między innymi Ahmeda, któremu tego dnia cały świat wali się na głowę. Wszystkich bohaterów łączy to, że oglądają w telewizji wielką aferę przemytu narkotyków przez bociany.

VII Projekcja Konkursowa


Sobota (19 kwietnia), godzina: 18:10 - 19:45

Pan Much / Mr. Fly
reż.: Marcin Władyniak
producent: PWSFTViT w Łodzi
czas: 11
kategoria: studencki
kraj: Polska
W niewyjaśnionych okolicznościach ginie jego dziewczyna. Cień podejrzenia pada na zaborczą matkę. A do tego jeszcze muchy. Setki much!

Equipajes / Baggage Claim
reż.: Toni Berstard
producent: Madrid En Corto
czas: 10
kategoria: profesjonalny
kraj: Hiszpania
Odbiór bagażu na lotnisku. Dwoje pasażerów czeka na swoje walizki. Nie znają się, ale robią zakład - czyja walizka pojawi się pierwsza?

Lost Lovers
reż.: Hannes Treiber
producent: Hamburg Media School
czas: 10
kategoria: studencki
kraj: Niemcy
Koniec świata to jednak nie dość daleko. Marc uciekł z Niemiec do Nowej Zelandii żeby zapomnieć o swoich zrujnowanych planach ślubnych. Ze wszystkich miejsc na świecie tam właśnie musiała trafić jego była narzeczona.

Za horyzont / Beyond the Horison
reż.: Kuba Czekaj
producent: WRiTV U
czas: 32
kategoria: studencki
kraj: Polska
Malina z Żurkiem opisują swoją rzeczywistość kamerą w telefonie komórkowym. W knajpce, gdzie pracuje Żurek , dochodzi do napadu, który zmienia pogląd chłopaka na życie. Malina jest świadkiem zdarzenia. Mały chłopiec, Szczeniak, nie może pogodzić się ze stratą matki, z tym, że jego ojciec próbuje sobie ułożyć wszystko od nowa. Pewnej nocy los połączy całą trójkę, wyruszą w podróż za horyzont...

Shame
reż.: Tom Geens
czas: 4
kategoria: profesjonalny
kraj: Wielka Brytania
Są rzeczy, które wszyscy wolelibyśmy zatrzymać dla siebie.

Nie ma o czym milczeć / There is nothing to be silent about
reż.: Maciej Buchwald
czas: 23
kategoria: amatorski
kraj: Polska
Kiedy dzieje się coś ważnego słowa nie są potrzebne. Częściej jednak nie ma o czym milczeć. Film o niechcianych znajomościach, złudzeniach i śpiewających żabach.

Strona festiwalu www.oskariada.filmforum.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.