Facebook Google+ Twitter

Program "Rodzina 500+" - szansą czy zagrożeniem

Wiele mówi się dzisiaj o wprowadzanym przez PiS programie "Rodzina 500+". Czy program poddany przez opozycję parlamentarną tak wielkiej krytyce jest szansą czy zagrożeniem dla polskich rodzin?

 / Fot. Czesław Postawa Rodzina jest postrzegana jako podstawowa komórka społeczna. Od jej funkcjonowania w dużym stopniu zależy rozwój społeczeństwa i państwa. Nieocenioną rolę w tym procesie odgrywa akcent wychowawczy. Trzeba jednak zauważyć, że na klimat rodzinny wpływa wiele czynników: relacje międzyosobowe, sytuacja ekonomiczna, itp. Zachwianie pewnych czynników wewnątrzrodzinnych nie tylko negatywnie wpływa na jej funkcjonowanie, ale nadto dotyka w dramatyczny sposób właściwego rozwoju duchowo-fizycznego dzieci. Dlatego też, ważnym akcentem z punktu psychologiczno-pedagogicznego jest wspieranie rodzin przez różne instytucje. Do nich zalicza się m. in. szkołę, kościół, poradnie rodzinne, ale szczególnie państwo.

Wielu dostrzega w programie "Rodzina 500+" szansę wsparcia polskich rodzin. Podkreśla się przy tym nie tylko aspekt ekonomiczny, ale także pomoc w zakresie wychowawczym, gdyż rodzina będzie mogła zainwestować w różnorakie potrzeby dzieci. Istnieją jednak grupy, które notorycznie krytykują tenże program, wytykając, że jest on przede wszystkim degradacją budżetu państwa. W tych ocenach ujawnia się szczególnie postrzeganie rodziny w kategoriach ekonomicznych, a używane argumenty nie mają nic wspólnego z kwestią pomocy wychowawczej. Czy polskie rodziny nie zasługują na pomoc ze strony państwa?

W polskim społeczeństwie istnieje zjawisko, o którym prawie w ogóle nic się nie mówi w mediach. Chodzi bowiem o istniejące świetlice środowiskowe dla dzieci na terenie całej Polski. Przeznaczone są zwłaszcza dla dzieci z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych. Nie chodzi w tym wypadku o panujący w rodzinach dysfunkcyjnych alkoholizm. Można tu wspomnieć o rodzinach niepełnych, bezrobotnych rodzicach, itd. Znaczy to, że w znaczącym stopniu świetlice środowiskowe istnieją ze względu na panujące ubóstwo społeczne polskich rodzin. Niektórzy tego problemu w ogóle nie dostrzegają. Faktem jednak jest, że takie świetlice istnieją, a dzieci, które do nich uczęszczają, wspierane są poprzez dożywianie, ubranie czy pomoce szkolne tzw. wyprawki. To również jest kierowane i wspierane ekonomicznie przez samorządy.

Wobec tego, zasadne jest pytanie o to, czy program "Rodzina 500+" jest szansą czy zagrożeniem? Wydaje się, że jest ważnym punktem rozpoczynającym działania ze strony państwa na rzecz rodziny, a szczególnie dzieci z polskich rodzin. Zawsze można przeprowadzać korekty, ale od czegoś należy zacząć. I to jest właśnie ten punkt początkowy. Być może nie jest doskonały, ale z pewnością pomocny i może na tyle, że nie będzie trzeba w przyszłości tworzyć świetlic środowiskowych, jako miejsc doraźnego wsparcia, z których korzysta przecież bardzo wiele dzieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.