Facebook Google+ Twitter

Program "Szkoła bez przemocy" modelem dla państw Europy

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-09-24 13:29

Sala Kolumnowa Pałacu Prymasowskiego w Warszawie pękała wczoraj w szwach. Europejski Kongres Przeciwdziałania Przemocy Szkolnej zorganizowany przez nasze wydawnictwo Polskapresse wspólnie z Grupą Wydawniczą "Media Regionalne", Fundacją Orange i Wydawnictwem Pedagogicznym "Operon" odbył się w ramach otwarcia jubileuszowej, bo V edycji programu społecznego "Szkoła bez przemocy".

Honorowym gościem konferencji była pierwsza dama RP Anna Komorowska. A prezydent Bronisław Komorowski objął nasz program swoim patronatem.

- Doceniam wagę problemu i chylę głowę przed państwem, że już przez pięć lat się nim zajmujecie - powiedziała w krótkim wystąpieniu Anna Komorowska. Pierwsza dama zapewniła też, że zarówno ona, jak i Kancelaria Prezydenta wesprą naszą akcję. Program "Szkoła bez przemocy", zainicjowany i prowadzony od 2006 r. przez nasze wydawnictwo, stał się wydarzeniem o charakterze międzynarodowym. Wczorajszy kongres zgromadził światowej sławy ekspertów zajmujących się problemem przemocy szkolnej, twórców najważniejszych projektów eliminujących mobbing w szkole i poza nią. W konferencji udział wzięli też psychologowie, nauczyciele, zwycięzcy poprzednich edycji, przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządów.

Wydarzenie to było świetną okazją do podzielenia się wiedzą na temat dobrych praktyk i metod radzenia sobie z przemocą w szkole. Ale również mogliśmy się dowiedzieć, jak to się robi na świecie. Profesor Dan Olweus, psycholog z norweskiego uniwersytetu w Bergen, przedstawił najbardziej znany i najczęściej stosowany w świecie program prewencyjny swojego autorstwa - jedyny, który zatwierdził Kongres Stanów Zjednoczonych.

Z kolei prof. Eric Debarbieux, dyrektor Międzynarodowego Obserwatorium Przemocy Szkolnej we Francji, zaprezentował wyniki badań przemocy szkolnej w krajach Unii Europejskiej. Nasz program zrobił na nim duże wrażenie. - Fakt, że w ramach polskiego programu rok w rok aż 4000 szkół decyduje się dobrowolnie przestrzegać zasad kodeksu "Szkoły bez przemocy", jest godny podziwu i rzadko spotykany - powiedział prof. Eric Debarbieux. Ocenił też, że nasza "Szkoła bez przemocy" to wręcz modelowy program możliwy do wykorzystania w innych krajach w Europie.

- Kiedy zaczynaliśmy "Szkołę bez przemocy", wiedziałam, że to nie jest przedsięwzięcie tylko na rok. Nie ukrywam, że problem przemocy szkolnej leżał mi na sercu, bo sama jestem matką, mam syna. Uważam też, że media mają misję i ich udział w programie pokazuje, że warto było się w to zaangażować - powiedziała w rozmowie z "Polską The Times" Dorota Stanek, prezes wydawnictwa Polskapresse. Bez fałszywej skromności przyznać należy, że nasze wydawnictwo przy wsparciu medialnym regionalnych dzienników zapoczątkowało wiele takich działań i inicjatyw, które jako jedyne w Polsce zapewniają profesjonalne doradztwo, pokazując, jak skutecznie i efektywnie przeciwdziałać przemocy w szkole. Program w ciągu kilku lat nie tylko pokazał wagę problemu, ale wyszedł również poza system edukacji, docierając prócz uczniów i nauczycieli również do rodziców, i zaangażował społeczności lokalne.

Każda kolejna edycja ma swój motyw przewodni. W tegorocznej pod hasłem "Rodzice są z nami" chcemy zachęcić rodziców do bliższej współpracy ze szkołą, ale też im te wzajemne kontakty ułatwić. W połowie października ruszy specjalnie przygotowany dla rodziców internetowy serwis Icotamwszkole.pl, który pozwoli im kontaktować się z nauczycielami, a nawet uczestniczyć w wirtualnych wywiadówkach. Zapraszamy szkoły do udziału w tegorocznej edycji programu "Szkoła bez przemocy". Zgłoszenia przyjmujemy do 21 listopada.

Program prowadzą dziennik "Polska" i Fundacja Orange we współpracy z Wydawnictwem Pedagogicznym "Operon". Patronem honorowym programu jest prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski
.
Anita Czupryn
Polskapresse

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.