Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16575 miejsce

Programowanie od pierwszej klasy podstawówki

Pierwszaki ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 11 w Białymstoku uczą się programowania. Ale też gotują, grają w szachy i biorą udział w zajęciach interaktywnych w galeriach, teatrach i muzeach.

 / Fot. Masz-Media / Fot. Masz-MediaPodstawówka to najmłodsza placówka Zespołu Szkół Społecznych STO przy Fabrycznej, w którym działa już gimnazjum i liceum. Szkołą istnieje od roku, a 1 września do sześciu chłopców z drugiej klasy, dołączyło trzynaścioro maluchów – uczniów pierwszej klasy.
- Zdecydowanie rozpoczęcie roku 2014/2015 w szkole podstawowej było bardziej gwarne i kolorowe niż poprzednie, bardzo ucieszyliśmy się z obecności dziewcząt w szkole podstawowej – opowiada Ewa Drozdowska, dyrektorka ZSS SO. - Pierwszaki oczarowały nauczycieli odpowiedzialnym sposobem bycia - to prawdziwe damy i młodzi dżentelmeni. Uczniowie drugiej klasy wreszcie mają więcej kolegów, no i koleżanek.
Pierwszaki w nowej szkole na pewno nudzić się nie będą.
- Od początku stawiamy na alternatywne metody nauczania, wychodząc naprzeciw koncepcji „szkoły elastycznej”- tj. koncepcji nauczania dającego się rozciągnąć na inne miejsca, programy, metody i formy edukacji – mówi nauczycielka, Katarzyna Nadachewicz.
Na początek dzieci wzięły udział w pokazie wystawy Centrum Nauki Kopernik „Umysł Przyłapany" w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. Wizyta wprawiła je w niekłamany zachwyt.
- Tam podobało mi się wszystko, a najbardziej labirynt, przez który trzeba było przejść w specjalnych okularach, tak jakby nie widząc – opowiada Ania Sadowska.
- A ja słuchałam jak dźwięki przechodzą przez mój łokieć – dodaje zaaferowana Monika Niewińska
Szkoła wykorzystuje niezwykle bogatą ofertę edukacyjną miasta, czyli warsztaty w galeriach i muzeach, zajęcia interaktywne w operze, teatrach, kinach, księgarniach oraz lekcje na łonie przyrody.
- Dzieci uczestnicząc w zajęciach poza szkołą pełniej identyfikują się ze środowiskiem lokalnym – dodaje nauczycielka. - Skupiamy się przede wszystkim na wszechstronnym rozwoju uczniów, łącząc wiedzę zdobytą na lekcji z praktycznym wykorzystaniem jej w otaczającym świecie.
W murach szkoły też można uczyć się praktycznie - np. podczas warsztatów kulinarnych.
Ale maluchy czeka również niezła gimnastyka umysłu. Tegoroczną nowością w SSP nr 11 są zajęcia, uczące programowania.
- To zajęcia, które w naszym systemie edukacyjnym widziane są jako narzędzie kształtowania zdolności algorytmicznego myślenia i rozwoju wyobraźni – przekonuje Iwona Górska prowadząca zajęcia komputerowe. - Ludzie, którzy myślą algorytmicznie, skonfrontowani z jakimś problemem nie uciekają od niego, nie panikują i nie narzekają, tylko zabierają się do jego rozwiązania. Analizują możliwe warianty, sprawdzają warunki, pod jakimi te warianty mogą się zrealizować i wybierają najlepszy. Osoby, które tak myślą i tak działają, są w społeczeństwie bardzo cenieni.
Z kolei logicznego myślenia, dyscypliny i organizacji uczą lekcje szachów, które już od roku robią furorę wśród maluchów. Do tego stopnia, że dyrekcja – prócz zajęć obowiązkowych – wprowadziła w tym roku dodatkowe w ramach kółka szachowego.
- Takie umiejętności przydadzą się z pewnością podczas nauki przedmiotów ścisłych, ale nie tylko - mówi trenerka szachów, Paulina Jarmołowicz. - Dzieci zapamiętując różne kombinacje ćwiczą pamięć, dzięki czemu np. nauka słówek nie powinna stanowić większego problemu.
Ze względów lokalowych, na ten rok SSP nr 11 przeprowadziła się do, sąsiadującej z ZSS STO, Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania przy ul. Ciepłej, gdzie ma do dyspozycji cały korytarz na parterze, przestronne sale i oddzielną szatnię
- Ale staramy się, by kameralna i przyjazna atmosfera, panująca w naszym liceum i gimnazjum, przeniknęła również do podstawówki - mówi dyrektor Drozdowska. – Dlatego część zajęć – komputerowych i z angielskiego - odbywać się będzie w budynku przy Fabrycznej. Poza tym - podczas kilkuminutowych spacerów na przerwie dzieci poznają pracę sekretariatu, biblioteki, będą wiedzieli gdzie urzęduje dyrektor szkoły, poznają rozkład sal w szkole i zaprzyjaźnią się ze starszymi uczniami. Wiele szkolnych przedsięwzięć będzie planowanych wspólnie i już cieszymy się na dzień języków obcych oraz szkolne jasełka w wykonaniu uczniów SP i SG i SLO.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.