Facebook Google+ Twitter

Programy przenośne - darmowa wygoda

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-02 19:01

Faktem jest, że im więcej programów instalujemy pod Windows, tym wolniejszy i bardziej ociężały staje się system. Istnieje na to doskonały sposób – korzystanie gdzie to możliwe z przenośnych wersji programów (ang. portable application).

Wersje przenośne nie wymagają instalacji, mogą być nawet umieszczone i uruchamiane z pendrive’a. W ten sposób zawsze można mieć swoje ulubione programy przy sobie i kontynuować pracę na dowolnym komputerze.

Oto lista darmowych i najlepszych moim zdaniem aplikacji w wersji przenośnej, z których korzystam na co dzień:

OpenOffice.Org
Pakiet biurowy, darmowy odpowiednik Microsoft Office i kilku innych komercyjnych pakietów. Składa się z edytora tekstu Write, arkusza kalkulacyjnego Calc, edytora grafiki wektorowej Draw, programu do tworzenia prezentacji Impress oraz moduł baz danych Base. Jest w pełni kompatybilny z pakietem Office Microsoftu.

VLC Media Player
Odtwarzacz multimedialny z wbudowaną większością kodeków audio i wideo, odtwarza praktycznie wszystko, łącznie z płytami DVD. Obsługuje też napisy w wielu formatach.

7-Zip
Archiwizer, darmowy odpowiednik komercyjnych programów takich jak WinZip, WinRAR. Obsługuje wszystkie popularne formaty (ZIP, CAB, RAR, ARJ, gzip, Bzip2, tar, cpio, RPM i Deb).

FastStone Image Viewer
Przeglądarka, konwerter i edytor fotografii, posiada wbudowany kreator pokazu slajdów, pozwala też dokonywać operacji na wielu plikach jednocześnie (np. zmiana rozmiaru czy nazwy plików).

FoxIt Reader
Czytnik plików PDF, znakomita alternatywa dla ociężałego i pamięciożernego Adobe Readera. Pozwala nanosić notatki na czytany dokument.

InfraRecorder
Nagrywarka płyt CD/DVD, obsługuje płyty Dual-Layer DVD, pozwala czyścić dyski re-write czterema metodami, umożliwia nagrywanie obrazów ISO/BIN i kopiowanie płyt.

Przeglądarka Firefox Portable
Przenośna wersja jednej z najlepszych przeglądarek alternatywnych dla Internet Explorera.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Nyarlathotep
  • Nyarlathotep
  • 17.05.2011 00:03

Proponuję jeszcze spiąć to darmowym programem pStart. Wyświetli ładne, drzewiaste menu z aplikacjami i folderami do uruchomienia. Szeroko konfigurowalny, no i jest darmowy.

Firefox, jakby portable nie był, polecam wyłączyć mu historię, zapis zamkniętych kart itp. Z pendrive wiele szybciej tedy chodzi.

OpenOffice - tutaj czepiam się zgodności z MS Office. Proszę otworzyć dokument Worda z obrazkami, tabelami, albo spróbować otworzyć bazę Accessa, to okaże się jak jest zgodny.

Wiem, bo sam używam zestawu programów z krzemowego dysku na USB.

A teraz coś odnośnie wyboru pendrive - Warto znaleźć taki, który ma sprzętową blokadę zapisu. Pomoże to, gdy z nośnika mamy tylko coś odczytać, np. wydrukować dokument w punkcie ksero. Nie złapiemy wirusa.
Sporo wirusów unieszkodliwimy tworząc foldery o nazwach autorun.inf i start.exe i umieszczając w nich pliki niekasowalne konwencjonalnymi metodami - o nazwach np. com3 czy lpt2. Tworzymy je przez konsolę, niektórymi antywirusami lub darmowym programem SFCU (do znalezienia w Google, zapytanie sfcu pendrive).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo przydatne informacje. Duży plus dla Autora przedstawionego zbioru!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobra lista programów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.