Facebook Google+ Twitter

Programy przenośne - darmowa wygoda

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-02 19:01

Faktem jest, że im więcej programów instalujemy pod Windows, tym wolniejszy i bardziej ociężały staje się system. Istnieje na to doskonały sposób – korzystanie gdzie to możliwe z przenośnych wersji programów (ang. portable application).

Wersje przenośne nie wymagają instalacji, mogą być nawet umieszczone i uruchamiane z pendrive’a. W ten sposób zawsze można mieć swoje ulubione programy przy sobie i kontynuować pracę na dowolnym komputerze.

Oto lista darmowych i najlepszych moim zdaniem aplikacji w wersji przenośnej, z których korzystam na co dzień:

OpenOffice.Org
Pakiet biurowy, darmowy odpowiednik Microsoft Office i kilku innych komercyjnych pakietów. Składa się z edytora tekstu Write, arkusza kalkulacyjnego Calc, edytora grafiki wektorowej Draw, programu do tworzenia prezentacji Impress oraz moduł baz danych Base. Jest w pełni kompatybilny z pakietem Office Microsoftu.

VLC Media Player
Odtwarzacz multimedialny z wbudowaną większością kodeków audio i wideo, odtwarza praktycznie wszystko, łącznie z płytami DVD. Obsługuje też napisy w wielu formatach.

7-Zip
Archiwizer, darmowy odpowiednik komercyjnych programów takich jak WinZip, WinRAR. Obsługuje wszystkie popularne formaty (ZIP, CAB, RAR, ARJ, gzip, Bzip2, tar, cpio, RPM i Deb).

FastStone Image Viewer
Przeglądarka, konwerter i edytor fotografii, posiada wbudowany kreator pokazu slajdów, pozwala też dokonywać operacji na wielu plikach jednocześnie (np. zmiana rozmiaru czy nazwy plików).

FoxIt Reader
Czytnik plików PDF, znakomita alternatywa dla ociężałego i pamięciożernego Adobe Readera. Pozwala nanosić notatki na czytany dokument.

InfraRecorder
Nagrywarka płyt CD/DVD, obsługuje płyty Dual-Layer DVD, pozwala czyścić dyski re-write czterema metodami, umożliwia nagrywanie obrazów ISO/BIN i kopiowanie płyt.

Przeglądarka Firefox Portable
Przenośna wersja jednej z najlepszych przeglądarek alternatywnych dla Internet Explorera.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Nyarlathotep
  • Nyarlathotep
  • 17.05.2011 00:03

Proponuję jeszcze spiąć to darmowym programem pStart. Wyświetli ładne, drzewiaste menu z aplikacjami i folderami do uruchomienia. Szeroko konfigurowalny, no i jest darmowy.

Firefox, jakby portable nie był, polecam wyłączyć mu historię, zapis zamkniętych kart itp. Z pendrive wiele szybciej tedy chodzi.

OpenOffice - tutaj czepiam się zgodności z MS Office. Proszę otworzyć dokument Worda z obrazkami, tabelami, albo spróbować otworzyć bazę Accessa, to okaże się jak jest zgodny.

Wiem, bo sam używam zestawu programów z krzemowego dysku na USB.

A teraz coś odnośnie wyboru pendrive - Warto znaleźć taki, który ma sprzętową blokadę zapisu. Pomoże to, gdy z nośnika mamy tylko coś odczytać, np. wydrukować dokument w punkcie ksero. Nie złapiemy wirusa.
Sporo wirusów unieszkodliwimy tworząc foldery o nazwach autorun.inf i start.exe i umieszczając w nich pliki niekasowalne konwencjonalnymi metodami - o nazwach np. com3 czy lpt2. Tworzymy je przez konsolę, niektórymi antywirusami lub darmowym programem SFCU (do znalezienia w Google, zapytanie sfcu pendrive).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo przydatne informacje. Duży plus dla Autora przedstawionego zbioru!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobra lista programów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.