Facebook Google+ Twitter

Projekcja filmu "Kamienie pamięci" w Słubicach

5 lipca 2010 r. o godz. 18 w Małej Auli Collegium Polonicum w Słubicach odbyła się projekcja filmu "Kamienie pamięci" (Stolperstein) w reżyserii Dörte Franke oraz dyskusja o działalności niemieckiego artysty Guntera Demniga.

Od prawej: Gunter Demnig, prof. Heinz Vater i Sophie Zimmer. / Fot. Roland Semik Na spotkanie, symultanicznie tłumaczone z języka niemieckiego na język polski, przybyło wiele osób zarówno z samych Słubic, jak i zza Odry.

Film dokumentalny Dörte Franke został nakręcony w 2008 r. i trwa 72 minuty. Ukazuje okoliczności pracy urodzonego w Berlinie niemieckiego artysty Guntera Demniga. Od 1992 r. układa on na chodnikach miast całej Europy tzw. "kamienie pamięci" - małe, pamiątkowe tabliczki zabetonowane na poziomie chodników upamiętniające miejsca ostatniego, dobrowolnego pobytu ofiar nazistowskiego reżimu. Na mosiężnych tabliczkach wytłoczone są nazwiska oraz miejsca i daty deportacji lub śmierci Żydów, Cyganów i innych osób prześladowanych w okresie narodowego socjalizmu.

Artysta, mieszkający na stałe w Kolonii, nie narzeka na nadmiar wolnego czasu, wiele godzin spędza w podróży. Ludzie z całej Europy proszą go o przybycie do swoich miejscowości i upamiętnienie konkretnych, zasługujących na to osób. Koszt wykonania jednego "kamienia pamięci" wynosi 95 euro. Wydatek taki pokrywa zazwyczaj osoba zapraszająca Demniga do swojego miasta.

Najwięcej takich tabliczek znajduje się o dziwo w Meklemburgii - Pomorzu Przednim, gdzie od wielu lat silną pozycję mają neonazistowscy ekstremiści spod znaku NPD. Stosunkowo mało "kamieni pamięci" jest natomiast na terenie Bawarii. Wynika to po części ze sprzeciwów niektórych polityków samorządowych, np. nadburmistrza Monachium Christiana Ude (CDU), jak i części środowisk żydowskich, m.in. samej prezydent Centralnej Rady Żydów w Niemczech Charlotte Knobloch. Podnoszą oni zarzut, iż nie powinno się umieszczać takich tabliczek wśród płyt chodnikowych, gdyż narażone są tam na deptanie przez przechodniów i brak szacunku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.