Facebook Google+ Twitter

Projekt Anny Grodzkiej wycofany z obrad Sejmu. Dzieci nie zdecydują o swojej płci?

Sejm odstąpił we wtorek od pierwszego czytania projektu ustawy autorstwa Anny Grodzkiej w sprawie korekty płci u osób transseksualnych i interseksualnych. Marszałek Ewa Kopacz usunęła ten punkt z porządku obrad.

 / Fot. Boston9/CC BY-SA 3.0W Sejmie miało się odbyć pierwsze czytanie projektu ustawy autorstwa Anny Grodzkiej, dotyczącego osób transseksualnych, które mogłyby uzgodnić swoją płeć po ukończeniu 16 lat i interseksualnych, które decydowałyby o swojej płci po ukończeniu 13 lat. Rząd zapowiadał już w kwietniu, że zamierza ułatwić korektę płci w przypadku osób, które mają cechy anatomiczne męskie i żeńskie. Projekty rządowe mogły być rozpatrywane łącznie z propozycjami posłanki Ruchu Palikota, Anny Grodzkiej.

Problem związany z ustaleniem płci człowieka w spornych przypadkach pod obrady Sejmu poddała w 2011 roku rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz. W trosce o zainteresowanych zmianą płci, którzy są skazani na długą batalię sądową poprzez pozwanie rodziców o nieprawidłowe ustalenie płci, napisała do ówczesnego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego z PO, że wymóg pozywania rodziców "generuje zbędne koszty emocjonalne".

Następnie minister Kwiatkowski podzielił jej opinię i opowiedział się za powołaniem rządowego zespołu, który przygotowałby zmiany w przepisach. Jego następca Jarosław Gowin początkowo podzielał zdanie poprzednika, lecz nie podjął kroków dotyczących ułatwień w procedurze zmiany płci. Udało się jednak, jak ustaliła "Rzeczpospolita", w połowie ubiegłego roku powołać zespół do nowelizacji ustawy.

Temat miał trafić pod obrady Sejmu podczas dzisiejszego posiedzenia. Planowano pierwsze czytanie projektu Anny Grodzkiej, która proponuje, by zmiana płci była możliwa od 16. roku życia. Należałoby złożyć wniosek z opiniami od dwóch specjalistów, a rolą sądu byłoby zaakceptowanie wniosku. Wnioskodawca nie musiałby wcześniej poddawać się żadnym zabiegom chirurgicznym, co często ma miejsce w okresie niemowlęcym.

Rząd był skłonny na razie tylko zastąpić obecną procedurę pozywania rodziców trybem pozaprocesowym, co upodobniłoby ustalenie płci do procedury stwierdzenia nabycia spadku. Dziś Ewa Kopacz zdecydowała po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów o skreśleniu z porządku dziennego bieżącego posiedzenia sejmu punkt, dotyczący projektu Anny Grodzkiej. Marszałek nie uzasadniła decyzji. Centrum Prawne Ordo Iuris wskazuje, że przyczyny mogły być proceduralne. W związku z tym, nie wiadomo, kiedy odbędzie się pierwsze czytanie projektu posłanki Ruchu Palikota.

W serwisie Twitter.com poseł PiS Andrzej Duda napisał: "Udało się wyrzucić z harmonogramu posiedzenia projekt ustawy Ruchu Palikota o uzgadnianiu płci. Jeden z tematów zastępczych znikł".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (49):

Sortuj komentarze:

Co do komplementu no cóż, w sumie dla pana to może i komplement. A co do mojej ulubienicy to kogokolwiek ma pan na myśli to napewno jest to sprawdzona informacja (pewnie burmistrza Polski pan dopytywał).

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.07.2013 19:04

"Ewidentnie pański poziom wiedzy jest zbliżony do wiedzy autora przytoczonego przez pana tekstu."

Dziękuję za komplement. Nie odwzajemnię.

"nijakiego Janka Boskiego ewentualnie Brzezickiego ewentualnie Łukasza, amatora wiedzy o łóżkowych poczynaniach innych autorów."

Zaakceptował pan regulamin, który daje takie prawo. Na marginesie - imię i nazwisko pana ulubienicy to tylko awatar, istnieje tu jeszcze pod innym. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Łukaszu, aż żal patrzeć jak pisze pan o "burmistrzu" miasta Radomia. Ewidentnie pański poziom wiedzy jest zbliżony do wiedzy autora przytoczonego przez pana tekstu. Zagłębiał w szczegóły się nie będę, ale autorzyna tamtego tekstu dziwnym trafem nie zauważył budowy lotniska. Nie widzi też wielu innych rzeczy związanych z miastem. Co do zadłużenia Radomia to już kiedyś o tym pisałem. Wzrost zadłużenia to nie to samo co stopa zadłużenia, bo ta w Radomiu jest ciągle niższa niż w stolicy.
Co do trollowania, hejtowania etc. to jedynie próbuję dogonić mój niedościgniony do tej pory wzór w tej dziedzinie, nijakiego Janka Boskiego ewentualnie Brzezickiego ewentualnie Łukasza, amatora wiedzy o łóżkowych poczynaniach innych autorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To przysłowie jest zawsze i wszędzie aktualne, Pani Elżbieto!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuje Panie Łukaszu
Jak to się mówi ...? Belki w swoim oku się nie widzi a źdźbło u sąsiada oj tak tak :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.07.2013 17:36

Pani Elu, burmistrz z PiS-u od lat "robi porządek" :)
http://natemat.pl/66537,radom-pis-owska-polska-w-pigulce-nie-chce-by-ktokolwiek-rzadzil-polska-tak-jak-pis-radomiem

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.07.2013 17:34

"Tomku, jeśli nie masz nic do dodania w temacie to może chociaż nie ośmieszaj rozmówców?"

Dlaczego jest więc tak, że jak pan nie ma nic do powiedzenia to hejtuje pan, trolluje, pisze bzdury? To hobby czy taka potrzeba prosto z serca?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czerwiec to już raczej nie jest przełom a jest gorzej niż rok temu ;) A te 0,9 nie powstało w tym roku, w zeszłym też ludzie pracowali na czarno. Trend jest spadkowy. Radom i cały region rzeczywiście jest dotknięty wysoką stopą bezrobocia i to jest spory problem, a żeby je zmniejszyć są ponoszone wydatki na infrastrukturę i tak prawdopodobnie w tym roku zostanie oddane do użytku lotnisko co zwiększy atrakcyjność regionu. A może i Zachodniopomorskie coś zadziała bo również jest ponad średnią krajową, a niemiecki rynek zbytu tuż za miedzą :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy ja mało precyzyjnie napisałam ,że NAJGORSZE , PRZEŁOM 2012 / 2013 ...?
0,9 to czarny rynek :)
Podobno Radom walnie się dokłada do wysokości bezrobocia . Zróbcie coś .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Argumenty do czego ? Do bicia piany, bez większego sensu i jakiegokolwiek znaczenia na portalu prawie towarzyskim ? :)

Nie chce nikogo ośmieszać, naprawdę podziwiam wiedzę, a o bezrobociu i eksporcie wyraziłem zdanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.