Facebook Google+ Twitter

Projekt Anny Grodzkiej wycofany z obrad Sejmu. Dzieci nie zdecydują o swojej płci?

Sejm odstąpił we wtorek od pierwszego czytania projektu ustawy autorstwa Anny Grodzkiej w sprawie korekty płci u osób transseksualnych i interseksualnych. Marszałek Ewa Kopacz usunęła ten punkt z porządku obrad.

 / Fot. Boston9/CC BY-SA 3.0W Sejmie miało się odbyć pierwsze czytanie projektu ustawy autorstwa Anny Grodzkiej, dotyczącego osób transseksualnych, które mogłyby uzgodnić swoją płeć po ukończeniu 16 lat i interseksualnych, które decydowałyby o swojej płci po ukończeniu 13 lat. Rząd zapowiadał już w kwietniu, że zamierza ułatwić korektę płci w przypadku osób, które mają cechy anatomiczne męskie i żeńskie. Projekty rządowe mogły być rozpatrywane łącznie z propozycjami posłanki Ruchu Palikota, Anny Grodzkiej.

Problem związany z ustaleniem płci człowieka w spornych przypadkach pod obrady Sejmu poddała w 2011 roku rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz. W trosce o zainteresowanych zmianą płci, którzy są skazani na długą batalię sądową poprzez pozwanie rodziców o nieprawidłowe ustalenie płci, napisała do ówczesnego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego z PO, że wymóg pozywania rodziców "generuje zbędne koszty emocjonalne".

Następnie minister Kwiatkowski podzielił jej opinię i opowiedział się za powołaniem rządowego zespołu, który przygotowałby zmiany w przepisach. Jego następca Jarosław Gowin początkowo podzielał zdanie poprzednika, lecz nie podjął kroków dotyczących ułatwień w procedurze zmiany płci. Udało się jednak, jak ustaliła "Rzeczpospolita", w połowie ubiegłego roku powołać zespół do nowelizacji ustawy.

Temat miał trafić pod obrady Sejmu podczas dzisiejszego posiedzenia. Planowano pierwsze czytanie projektu Anny Grodzkiej, która proponuje, by zmiana płci była możliwa od 16. roku życia. Należałoby złożyć wniosek z opiniami od dwóch specjalistów, a rolą sądu byłoby zaakceptowanie wniosku. Wnioskodawca nie musiałby wcześniej poddawać się żadnym zabiegom chirurgicznym, co często ma miejsce w okresie niemowlęcym.

Rząd był skłonny na razie tylko zastąpić obecną procedurę pozywania rodziców trybem pozaprocesowym, co upodobniłoby ustalenie płci do procedury stwierdzenia nabycia spadku. Dziś Ewa Kopacz zdecydowała po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów o skreśleniu z porządku dziennego bieżącego posiedzenia sejmu punkt, dotyczący projektu Anny Grodzkiej. Marszałek nie uzasadniła decyzji. Centrum Prawne Ordo Iuris wskazuje, że przyczyny mogły być proceduralne. W związku z tym, nie wiadomo, kiedy odbędzie się pierwsze czytanie projektu posłanki Ruchu Palikota.

W serwisie Twitter.com poseł PiS Andrzej Duda napisał: "Udało się wyrzucić z harmonogramu posiedzenia projekt ustawy Ruchu Palikota o uzgadnianiu płci. Jeden z tematów zastępczych znikł".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (49):

Sortuj komentarze:

Czerwiec 2012 - 12,3% I gdzie tu poprawa? Ja widzę 0,9 pproc. wzrostu bezrobocia rok do roku. To tylko sezonowy spadek bezrobocia. Mogłaby pani powiedzieć co to był za program? Chętnie bym obejrzał.

Tomku, jeśli nie masz nic do dodania w temacie to może chociaż nie ośmieszaj rozmówców? Bezrobocie a eksport to pomysł pani Elżbiety, nie mój i chodziło raczej o skrótowe ujęcie, że w firmach eksportujących znalazły się nowe miejsca pracy. Dane makro są łatwo dostępne i niczego nie trzeba mocno szukać. A co do szperania to przy czymś takim można się wielu rzeczy nauczyć i poszerzyć wiedzę. Naprawdę polecam skoro nigdy czegoś takiego nie uskuteczniałeś. Warto mieć rzeczowe argumenty:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniał pan ,że po maju był czerwiec ...13,2 % bezrobocia . Polska z wynikiem majowym znalazła się poniżej średniej Unii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartłomieju przeprowadziłeś się z Radomia do Warszawy aby zagłosować w referendum ? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartłomiej Bąk na premiera! Marnuje się nam talent. Jedno pytanie, co ma bezrobocie do eksportu? Znaczy, że eksportowaliśmy ludzi ? :)
Szczerze podziwiam zaciętość i determinacje w szukaniu. Ja komentuje co zasłyszę, lub co przeczytam, nigdy by mi nie przyszło do głowy szperać całymi dniami aby obronić tezę, która i tak nic nie znaczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A można wiedziec gdzie rozmawiali i kto konkretnie tam był? Co do samego bezrobocia - maj 2012 - 12,6%, maj 2013 - 13,5% I to jest ten wzrost eksportu o którym pani mówi niezwiązany z sezonowością?
Z zielonej wyspy nie można się śmiać, dzięki temu PO nabierało tysiące ludzi na swoją skuteczność. Efektem jest budżet przestrzelony na kilkadziesiąt miliardów złotych i rosnące bardziej niż za Gierka zadłużenie. I niech mi pani powie - co z tego że mamy dodatni PKB skoro w strefie Euro PKB mają PKB ujemne za to stopa bezrobocia jest niższa? Co ludzi powinno bardziej interesować? Zapis statystyczny odzwierciedlający produkcję w kraju czy ilość miejsc pracy które mogą zająć? Państwo Polskie obywatelom dywidendy nie wypłaca, więc chyba ważniejsze jest bezrobocie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wzrost zatrudnienia o 5 tys ludzi w przetwórstwie to nie sezonowość , to wzrost eksportu .
Zielona wyspa nie powinna być obiektem kpin , bo jest w istocie . Nadal mamy dodatni PKB .
Rozmawiali analitycy , przedsiębiorcy , ekonomiści ,naukowcy ....[żaden polityk ]ruszyła polska gospodarka bo ruszyły rynki zbytu na zachodzie .
Konkluzja była taka ....najgorsze mamy za sobą [ czyli przełom 2012/ 2013 ] i liczymy na dalsze zamówienia z Niemiec i innych krajów Unii.
Uważa Pan ,że właściciele firm kłamią ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elu, jeśli chce się o czymś pisać to dobrze jest to rozumieć. Te wczorajsze podsumowania to gdzie były? Kto podsumowywał? Jak można opisać stan gospodarki bez porównania do analogicznego okresu z przeszłości? Bez jakiegokolwiek porównania? Pisze pani że bezrobocie spadło. No to super, bo w porównaniu z zimą zawsze spada. Warto jednak czerwiec porównać do czerwca a nie stycznia.
"Pan wraca do sytuacji sprzed roku ? Napisał pan 8 punktów ,które nijak się mają do tu i teraz." No właśnie te punkty jak najbardziej mają się do tu i teraz.
"Ja wiem ,że sianie postrachu leży w interesie PiS i nic tego nie zmieni . Obracanie kota ogonem macie opanowane do perfekcji. Taka rola opozycji." Jak widać dla niektórych twarde argumenty to sianie strachu. Lepiej żyć na swojej własnej wyimaginowanej zielonej wyspie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Bartłomieju
nie będę się licytowała kto pisze większe bzdury .Mój komentarz dotyczył wczorajszych podsumowań pierwszego półrocza 2013 r.
Pan wraca do sytuacji sprzed roku ? Napisał pan 8 punktów ,które nijak się mają do tu i teraz .
Ja wiem ,że sianie postrachu leży w interesie PiS i nic tego nie zmieni . Obracanie kota ogonem macie opanowane do perfekcji . Taka rola opozycji .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Media powinny przekazywać taki obraz świata, jaki jest w rzeczywistości. A w kilku aspektach życia w Polsce jest on tragiczny. Zamiatać tego pod dywan nie można.

Widzisz Tomaszu, sprawa Waśniewskiej do radosnych nie należy, z zobacz co z nią media zrobiły. Politykę zagraniczną niektóre stacje sprowadzają do lawin błotnych i trzęsień ziemi w Azji... to też bardzo optymistyczne.

W dodatku mamy zafałszowany obraz rzeczywistości we wszystkich serialach. Wszyscy mają pracę, a nawet jeśli ktoś jej szuka, to i tak świetnie mu się powodzi. 100 proc. żyje w pięknych domach. I tak dalej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukaszu, dlaczego media mają nas ciągle karmić pejoratywnym odbiorem świata?
Zobacz co się dzieje na wyspach, myślisz, że oni się maja genialnie, że ich nie dotyczy kryzys?
Dotyczy, tylko potrafią, ponad podziałami cieszyć się z mz błahostek. U nas nawet akcja ''Orzeł może'', która nie ma żadnego wydźwięku politycznego, została zaatakowana, bo.... orzeł jest z czekolady! :)

No taki mamy kraj, dziki jak widać, skoro poseł Pawłowska chce nas repolonizować :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.