Facebook Google+ Twitter

Projekt Anny Grodzkiej wycofany z obrad Sejmu. Dzieci nie zdecydują o swojej płci?

Sejm odstąpił we wtorek od pierwszego czytania projektu ustawy autorstwa Anny Grodzkiej w sprawie korekty płci u osób transseksualnych i interseksualnych. Marszałek Ewa Kopacz usunęła ten punkt z porządku obrad.

 / Fot. Boston9/CC BY-SA 3.0W Sejmie miało się odbyć pierwsze czytanie projektu ustawy autorstwa Anny Grodzkiej, dotyczącego osób transseksualnych, które mogłyby uzgodnić swoją płeć po ukończeniu 16 lat i interseksualnych, które decydowałyby o swojej płci po ukończeniu 13 lat. Rząd zapowiadał już w kwietniu, że zamierza ułatwić korektę płci w przypadku osób, które mają cechy anatomiczne męskie i żeńskie. Projekty rządowe mogły być rozpatrywane łącznie z propozycjami posłanki Ruchu Palikota, Anny Grodzkiej.

Problem związany z ustaleniem płci człowieka w spornych przypadkach pod obrady Sejmu poddała w 2011 roku rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz. W trosce o zainteresowanych zmianą płci, którzy są skazani na długą batalię sądową poprzez pozwanie rodziców o nieprawidłowe ustalenie płci, napisała do ówczesnego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego z PO, że wymóg pozywania rodziców "generuje zbędne koszty emocjonalne".

Następnie minister Kwiatkowski podzielił jej opinię i opowiedział się za powołaniem rządowego zespołu, który przygotowałby zmiany w przepisach. Jego następca Jarosław Gowin początkowo podzielał zdanie poprzednika, lecz nie podjął kroków dotyczących ułatwień w procedurze zmiany płci. Udało się jednak, jak ustaliła "Rzeczpospolita", w połowie ubiegłego roku powołać zespół do nowelizacji ustawy.

Temat miał trafić pod obrady Sejmu podczas dzisiejszego posiedzenia. Planowano pierwsze czytanie projektu Anny Grodzkiej, która proponuje, by zmiana płci była możliwa od 16. roku życia. Należałoby złożyć wniosek z opiniami od dwóch specjalistów, a rolą sądu byłoby zaakceptowanie wniosku. Wnioskodawca nie musiałby wcześniej poddawać się żadnym zabiegom chirurgicznym, co często ma miejsce w okresie niemowlęcym.

Rząd był skłonny na razie tylko zastąpić obecną procedurę pozywania rodziców trybem pozaprocesowym, co upodobniłoby ustalenie płci do procedury stwierdzenia nabycia spadku. Dziś Ewa Kopacz zdecydowała po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów o skreśleniu z porządku dziennego bieżącego posiedzenia sejmu punkt, dotyczący projektu Anny Grodzkiej. Marszałek nie uzasadniła decyzji. Centrum Prawne Ordo Iuris wskazuje, że przyczyny mogły być proceduralne. W związku z tym, nie wiadomo, kiedy odbędzie się pierwsze czytanie projektu posłanki Ruchu Palikota.

W serwisie Twitter.com poseł PiS Andrzej Duda napisał: "Udało się wyrzucić z harmonogramu posiedzenia projekt ustawy Ruchu Palikota o uzgadnianiu płci. Jeden z tematów zastępczych znikł".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (49):

Sortuj komentarze:

Panie Łukaszu, reuters to to nie jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.07.2013 23:37

A W24 są "niepoważne"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja mówię o poważnych mediach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.07.2013 23:26

link
link

Obydwa były na migaczu. Proszę, niech się pan zainteresuje, co dalej z pomysłami Rostowskiego, czy są realizowane. Na pewno art znajdzie się wysoko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Np. słaba sytuacja gospodarcza Polski pod wodzą Tuska? Żałosny budżet przykryło się waśniewską, inne problemy przykryło się związkami partnerskimi. Teraz media trąbią o brytyjskim dziecku zamiast zająć się problemami w Polsce. Urodziło się? Zdrowe? To super. Wrzucić na 7 stronę krótką notkę z gratulacjami, a zamiast tego napisać na pierwszej jak skarbówka wykańcza polskich przedsiębiorców. Ale nie, u nas bzdety idą na główną a poważne sprawy gdzieś tam sobie egzystują, o ile w ogóle są prezentowane.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.07.2013 22:01

Jakie to tematy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tematy główne (z racji ich wagi) są skrupulatnie zamiatane pod dywan.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wygląda na to, że wszystko jest tematem zastępczym, np. ubój rytualny podrzucony przez PiS.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sam już nie wiem co w tej chwili jest tematem zastępczym a co głównym, skoro skala zadłużenia nie robi już na nikim wrażenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.