Facebook Google+ Twitter

Projekt artystyczny "Transfer sztuki" w Galerii Szyb Wilson

30 października 2014 r. w Galerii Szyb Wilson w Katowicach odbył się wernisaż wystawy projektu artystycznego „Transfer sztuki”.

Galeria Szyb Wilson, wernisaż Projekt jest wspólną inicjatywą Fundacji Galeria Hyperion w Katowicach, Galerii Freies Kunst Territorium w Bochum oraz Galerii Ars Nova w Łodzi. W ramach tej inicjatywy postanowiono zestawić ze sobą ośmiu przedstawicieli sztuki współczesnej, prezentujących odmienne założenia i stylistyki artystyczne. Dobór uczestników odzwierciedla poniekąd aktualną sytuację świata sztuki, jego rozproszoną energię i zróżnicowanie, a także równoległy rozwój i równą wartość wszystkich dyscyplin twórczych. Ma też na celu wymianę idei i doświadczeń twórców oraz nawiązanie współpracy pomiędzy artystami tworzącymi w Polsce i Niemczech.
Jeden z uczestników projektu – Albert Oszek zaprezentował cykl obrazów i obiektów pt. „Otchłań - Głosy Zapomnianych”, których temat nawiązuje do kantaty Luca Boltanskiego pt. „Les Limbes“. W tytułowej otchłani przebywają ludzie oczekujący na selekcję. Większość z nich wierzy, że pozytywny wynik wyboru będzie wybawieniem i utoruje im drogę do szczęśliwego życia oraz lepszego statusu społecznego. Każdy mieszkaniec otchłani odnajduje dla siebie małą niszę, niewielkie miejsce na czas oczekiwania, np. gazetę ułożoną na podłodze, wiatę przystankową, kilka opon, stary, wciśnięty w kąt materac czy też duży domek dla lalek. Do tych wszystkich miejsc wprowadza odbiorcę postać wędrowca, który na obcym terenie napotyka inne bliskie mu osoby. Pieśń wędrowca miesza się z głosami zapomnianych, którzy śpiewają między innymi o przymusowym wywłaszczeniu, dyskwalifikacji, egzaminie oraz niekończącym się oczekiwaniu.
Albert Oszek wizualizuje poszczególne sekwencje poezji Boltanskiego. Na monochromatycznych tłach obrazujących wskazane powyżej nisze, przedstawia samotne postaci. Ich mitologiczne imiona w tytułach dzieł jak np. Lara, Persefona, Alekto, Ereb celowo nawiązują do podziemnego świata zmarłych. Otchłań na obrazach artysty wypełniona jest aurą smutku, przygnębienia i melancholii, a te stany można zrównać z charakterystycznymi zaburzeniami współczesnej cywilizacji, takimi jak fobia społeczna, depresja i frustracja. Autor w swych pracach porusza problem rozwarstwienia społecznego oraz krytykuje postępującą globalizację, w której jedynym zwycięzcą są duże korporacje.

Krakowski Chór Rewolucyjny, Galeria Szyb Wilson / Fot. Urszula KwiecieńWcześniejsze odsłony projektu miały miejsce w Łodzi i Bochum. Katowicka wystawa zamyka ten interesujący projekt. Wernisaż uświetniony został występem Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego, który wykonał m.in. pieśni buntownicze oraz fragmenty kantaty Luca Boltanskiego pt. „Otchłań” (Les Limbes). Wystawa potrwa do 11.01.2015 r.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: sztuka


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.