Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5241 miejsce

Projekt domu: indywidualny czy z katalogu?

Przy wyborze projektu domu często nie zdajemy sobie spraw, jak ważna jest to decyzja.

Dom przez wielkie "D" zbudowany w pod Warszawą / Fot. arch. Franciszek W. SergielPrzeglądając liczne strony internetowe oraz skatalogowane wydawnictwa o budowaniu domów, muszę przyznać, że zainteresowanie budową w dzisiejszym trudnym i kryzysowym czasie jest ogromne. Pojawiają się rożne pytania: o rodzaj domu - mały czy duży, z cegły czy z betonu, prefabrykowany czy murowany, podpiwniczony albo piętrowy. Przy wyborze projektu powinniśmy kierować się względami praktycznymi. Dom jest także wizytówką jego mieszkańców:
Pokaż mi swój dom, a powiem Ci, kim jesteś.

Myślę, że kupując projekt wykonany "dla nikogo", tylko dla katalogu, który często wykonywany jest "na pokaz" zadowalamy się namiastką, ułudą, że będziemy mieli dom.
Argumentacja o oszczędnościach inwestycyjnych, gdy kupuje się kilka powielonych kartek z napisem projekt, jest przesłoną założoną społeczeństwu, jest przysłowiowym bielmem na oczach, że to, co otrzyma się za 2000zł jest projektem domu "dla mnie".

"Przecież sam go sobie wybrałem", ale tak, jak nie ma takich samych linii papilarnych u dwóch osób na całym świecie tak też nie powinno być dwóch takich samych domów dla dwóch rodzin, bo nie jest możliwe, aby istniały dwie takie same rodziny.

Warto zadać sobie pytanie: "Czym kierowałem się wybierając projekt? Czy wiem, jaki powinien być on dla mnie, dla moich najbliższych? Co wiem na ten temat?

W tym roku, w miesięczniku "Budujemy Dom" w ciekawy sposób opisano pewną historię. Dotyczyła ona dwojga ludzi, którzy zapragnęli mieć dom.


O tym pomyśle powiedzieli architektowi, a zarazem ich przyjacielowi. Poinformowali go rownież, że nie mają zbyt dużo funduszy na tę budowę, ale bardzo pragną mieszkać "u siebie".
Para wymarzyla sobie dom parterowy, z gliny i słomy, na konstrukcji z drewnianych bali, pod nadzorem
swojego przyjaciela.

Dom marzeń tego małżeństwa powstał, a w nim: ogrzewanie piecowe z włożonym do pieca paleniskiem kominkowym, na dobrze ubitej polepie glinianej podloga z desek sosnowych, bo jest najtańsza i najładniejsza. Mieszkają już w swoim domu, pełno w nim przyjaciół, którzy przyjeżdżają do nich, aby choć troszeczkę pobyć i poczuć atmosferę prawdziwego domu - miejsca z "duszą".

Mogę szczerze napisać o ich nowym miejscu zamieszkania, iż jest pawdziwym DOMEM, pisanym wielkimi literami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mitraska
  • Mitraska
  • 17.06.2011 15:12

ja myślę że gotowe projekty z katalogu to też dobry pomysł. W końcu są to domy powtarzalne, przy prostej bryle istnieje gwarancja że ktoś już ten projekt kupił i wybudował. Jeśli nie znajdziemy o nim opinii negatywnych to wiemy że to dobre źródło. ja wybrałam swój projekt po przeglądnięciu masy stron internetowych, do końca przekonała mnie ta strona http://www.kbprojekt.pl/galeria_realizacji.html znalazłam zdjęcia z realizacji, skontaktowałam się z inwestorami i juz wiedziałam że wszystko będzie ok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.