Facebook Google+ Twitter

Projekt Natalia - tarcza dla obrońców praw człowieka

Projekt Natalia – nazwany ku pamięci Natalii Estemirovy, uprowadzonej i zamordowanej w 2009 roku – to osobisty alarm dla obrońców praw człowieka, którzy znaleźli się sytuacji zagrożenia.

15 lipca 2009 roku Natalia Estemirova została porwana w okolicy swojego mieszkania w stolicy Czeczenii, Groznym. Estemirova została wywieziona do Inguszetii przez nieznanych sprawców. Jeszcze tego samego popołudnia odnaleziono jej ciało. Niespełna 24 godziny od uprowadzenia. Natalia Estemirova była jednym z czołowych obrońców praw obywatelskich na Północnym Kaukazie. Pracowała dla partnera organizacji Civil Rights Defenders – Human Rights Centre Memorial – gdzie rozpatrywała poważne naruszenia praw człowieka w Czeczenii.

Podobnie jak Natalia, obrońcy praw obywatelskich z całego świata narażają swoje życie broniąc podstawowych praw, jak prawo wyborcze, prawo do wyznawania wybranej religii oraz wolności słowa i przekonań – praw, które większość z nas uznaje za oczywiste. Każdego dnia ludzie na całym świecie narażają swoje życie stając w obronie praw, które większość z nas traktuje za oczywiste. Projekt Natalia narodził się z potrzeby ochrony tych osób.

W ramach Projektu osoby potrzebujące ochrony noszą specjalną bransoletę wyposażoną w osobisty alarm. W razie ataku, alarm zostanie aktywowany przez pociągnięcie bransolety. Po aktywacji, sygnał GPS z dokładną lokalizacją jest wysyłany za pośrednictwem sieci komórkowej do siedziby Civil Rights Defenders w Sztokholmie oraz do osób znajdujących się w pobliżu, które mogą bezzwłocznie udzielić pomocy. Możliwość szybkiej reakcji w sytuacjach zagrożenia często bywa kluczowa dla uratowania życia.

Tym, co wyróżnia Projekt Natalia jest to, że sygnał alarmowy dociera również do osób śledzących projekt na Facebooku i Twitterze. Oznacza to, że potencjalnie setki tysięcy ludzi może zostać poinformowanych o ataku w ciągu zaledwie kilku minut od zdarzenia i będzie mogło wywrzeć presję na reżim. Sama świadomość, że cały świat natychmiast będzie wiedział o ataku stanowi wirtualną tarczę wokół obrońców praw obywatelskich, znajdujących się w sytuacji zagrożenia. Reżimom szczególnie zależy na uniknięciu zainteresowania ze strony międzynarodowej społeczności i krytyki pod ich adresem.- Projekt Natalia uzupełnia dotychczasowe działania organizacji Civil Rights Defenders, wzmacniając bezpieczeństwo obrońców praw obywatelskich będących w sytuacji zagrożenia. Daje nam to szansę szybszego reagowania oraz ochrony osób, które każdego dnia narażają swoje życie broniąc podstawowych praw obywatelskich i politycznych – powiedział Robert Hårdh, Dyrektor Wykonawczy Civil Rights Defenders.

Pierwsze osobiste alarmy zostały rozdane na konferencji Civil Rights Defenders – Defenders’ Days – w Sztokholmie 2-5 kwietnia 2013. Twórcy projektu za pierwszy cel stawiają sobie wyposażenie w alarmy 55 obrońców praw obywatelskich w ciągu 18 miesięcy.
Powodzenie tej inicjatywy zależy od tego, czy organizacja otrzyma wystarczające wsparcie finansowe od sponsorów i społeczeństwa.

- Uważam, że większość z nas chciałaby być w stanie pomóc, mając na uwadze pracę wykonywaną przez obrońców praw obywatelskich i ryzyko, na jakie są oni narażeni. Jednak na przeszkodzie stają duże odległości oraz napięty harmonogram naszych codziennych zadań. Projekt Natalia ułatwia każdemu z nas udzielenie pomocy obrońcom praw człowieka, którzy znajdą się w sytuacji zagBransoleta, która ma być tarczą dla obrońców praw człowieka / Fot. Materiały CRDrożenia – podsumowuje Robert Hårdh.

Jak działa system?Obserwuj: System alarmowy działa w oparciu o bransoletę wyposażoną w nadajnik GPS/GSM. Dzięki niemu możliwe jest zlokalizowanie obrońcy praw człowieka noszącego bransoletę.

Reaguj: Po aktywowaniu bransolety, emitowany jest sygnał alarmowy, który dociera do Civil Rights Defenders, partnerów organizacji i ogółu społeczeństwa. Sygnał informuje CRD, że osoba nosząca bransoletę znajduje się w sytuacji zagrożenia życia.

Zaangażuj się:
Projekt Natalia jest zintegrowany z mediami społecznościowymi, takimi jak Twitter czy Facebook. Połączenie umożliwia śledzenie osób zaangażowanych w obronę praw człowieka, którzy znajdują się w niebezpiecznej sytuacji oraz pozwala na stworzenie wirtualnej tarczy wokół aktywistów.


Więcej informacji o Projekcie Natalia można znaleźć pod adresem www.nataliaproject.org.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.