Facebook Google+ Twitter

Projekt "Nobel 25"

Pod taką nazwą odbędą się obchody upamiętniające przyznanie Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla w 1983 roku. Z okazaji 25. rocznicy tego wydarzenia planowane są dwie wielkie uroczystości w Warszawie i Gdańsku.

Tegoroczna uroczystość jest przygotowywana z wielkim rozmachem. Obchody zostaną przeprowadzone w dwóch etapach.

Pierwsza część przedsięwzięcia została zaplanowana na 29 września w Zamku Królewskim. W uroczystości wezmą udział znakomite osobistości. Między innymi pojawią się: Lech Wałęsa, arcybiskup Tadeusz Gocłowski czy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wieczorem natomiast odbędzie się koncert w Teatrze Wielkim pod nazwą "Nobel '83 Pro Memoria". Na koncercie zostanie pokazana droga jaką przeszedł lider Solidarności.

W drugim etapie organizatorzy postanowili uczynić obchody międzynarodowym wydarzeniem. Główna część odbędzie się w Gdańsku, 5 i 6 grudnia. W pierwszy dniu uroczystości zaplanowane są Światowe Dni Młodzieży z udziałem laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. W drugim odbędzie się konferencja prasowa "Solidarność dla Przyszłości". Na odbywającą się 6 grudnia konferencję przyjadą politycy, historycy, nobliści i młodzi ludzie z całego świata. Wśród zaproszonych są m.in.: Michaił Gorbaczow i Szymon Peres. Goście będą rozmawiać na temat: "Czy globalny pokój jest możliwy", oraz "Kierunki rozwoju świata - szanse i zagrożenia".

W poprzedzającym grudniowe obchody tygodniu odbędą się warsztaty - "Express Solidarności". Na owych warsztatach młodzi ludzie z całego świata (około 230 z zagranicy i 650 z Polski) przejadą specjalnym pociągiem z Krakowa, przez Warszawę do Gdańska, aby odwiedzić miejsca walki z totalitaryzmem. Na trasie śladami historii, oprócz interesujących debat będzie można zobaczyć takie miejsca jak: obóz w Auschwitz, Muzeum Powstania Warszawskiego i Westerplatte.

Jak zaznaczają organizatorzy, obchody mają być poświęcone przede wszystkim propagowaniu idei jakie niósł ze sobą ruch solidarność. - Projekt "Nobel 25" nie pełni jedynie roli obchodów zorganizowanych tylko dla Lecha Wałęsy. Pełni funkcję promocji Polski oraz funkcję edukacyjną - mówi Henryk Sikora, dyrektor wykonawczy projektu, Instytutu Lecha Wałęsy.

Przedsięwzięcie ma pokazać także młodemu pokoleniu czym była i jaką rolę odegrała Solidarność. W tym celu została wydana publikacja "Droga do wolności" w nakładzie 40 tys. egzemplarzy. - Książkę pisaliśmy zarówno dla młodych Polaków, jak i obcokrajowców - mówi prof. dr hab. Jerzy Eisler, jeden z głównych autorów książki. Publikacja zostanie rozesłana do tegorocznych maturzystów z kilku największych miast.

Instytut Lecha Wałęsa, który organizuje całe przedsięwzięcie postarał się, aby o obchodach dowiedział się cały świat: - Na przełomie listopada i grudnia ukaże się w sześciu największych dziennikach europejskich manifest Lecha Wałęsy, w którym będzie dziękował za wspólne działania w Europie, ale także przypominał, żebyśmy nie zapomnieli o innych państwach, w których są łamane prawa człowieka - mówi Henryk Sikora.

Instytut postanowił także ufundować Nagrodę Lecha Wałęsy. Nagroda zostanie po raz pierwszy przyznana 6 grudnia. - Mamy przeznaczoną nagrodę w wysokości 100 tys. euro dla osób, lub instytucji, które walczą o prawa człowieka w swoich krajach drogą pokojową - mówi Henryk Sikora.

Lech Wałęsa jest jedynym Polakiem wyróżnionym Pokojową Nagrodą Nobla.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

juz nic ;)jest ok , nie ze wszystkimi , ale jest;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znowu ktoś mój komentarz usunął? ;-) co za ludzie... lol

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Obchody te były przewidziane od dawna, dopiero w tej perspektywie widać jak małostkowy jest prezydent chcący zrobić konkurencje ze swoim balem. Usiąść i płakać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Walesa, kurcze....

Komentarz został ukrytyrozwiń

...a tymczasem "Solidarność" w moim mieście oraganizuje konferencję z Walentynowiczi Kurtyką+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.