Facebook Google+ Twitter

Projekt nowej ustawy dotyczącej GMO

Unia Europejska stwarza możliwość wyboru państwom członkowskim: czy chcą mieć na swoim terytorium uprawy żywności modyfikowanej. Jak zapewnia jedna z deputowanych, Corinne Lepage: "Projekt jest wyważony i uwzględnia obawy i prośby wszystkich stron".

Parlament Europejski poinformował, że rządy krajów Unii Europejskiej będą mogły dokonać wyboru odnośnie produkcji żywności modyfikowanej (GMO) na terenie swoich państw. Kraje muszą rozważyć czy ta uprawa nie zagraża regionalnemu rolnictwu lub środowisku naturalnemu. Jednak nie będą mogły się powoływać na aspekty zdrowotne. Tą kwestią zajmować się będzie niezmiennie Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) - czytamy w serwisie Agronews.

Jak twierdzi francuska deputowana Corinne Lepage: "Te przepisy dają większą wolność krajom Unii". Europosłowie chcą zrównoważyć odpowiedzialność decyzji między państwami a rządem europejskim. Jak wynika z badań Eurobarometru aż 53 proc. Europejczyków uważa, że żywność modyfikowana jest niebezpieczna, a tylko 21 proc. twierdzi, że jednak bezpieczna jest. Obecnie GMO najczęściej wykorzystywane jest w USA, gdzie modyfikuje się aż 86 proc. kukurydzy i 93 proc. soi. Głosowanie w sprawie projektu planowane jest na sesji plenarnej w czerwcu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.