Facebook Google+ Twitter

Projekt odprowadzenia wody z kościoła św. Anny trafił do konserwatora zabytków

Wczoraj, 14 lutego do stołecznego konserwatora zabytków trafił projekt odprowadzenia wody ze skarpy, na której stoi kościół św. Anny.

Kościół św. Anny / Fot. Katarzyna Zielińska Woda ze skarpy musi zostać odprowadzona jak najszybciej. Eksperci ostrzegają, że bez tego świątynia może się osunąć. Cały czas trwa szacowanie kosztów tego przedsięwzięcia. Prawdopodobnie będzie trzeba na ten cel przeznaczyć około 1 mln zł. Kościół liczy także na pomoc miasta.

Jak mówi "Kurierowi Warszawskiemu" dr inż. Zenon Duda, zabytkowy kościół stoi cały czas na miejscu dzięki projektom inż. Wacława Żenczykowskiego, profesora Politechniki Warszawskiej, który w latach 50 zapobiegł osunięciu się skarpy przy budowie trasy W-Z.

Bez odprowadzenia wody kościół św. Anny może runąć

Kościół św. Anny ponownie zaczął pękać w 2009 r. przy remoncie torów tramwajowych na trasie W-Z. Eksperci uważają, że po odwodnieniu będzie trzeba wykonać także inwentaryzację budowlano-architektoniczną - podaje Kurier Warszawski.

Jak podał ks. Jacek Siekierski (rektor kościoła św. Anny) pęknięć w kościele cały czas przybywa - sklepienie wygląda jak pajęczyna. Ponadto stojąc w środku świątyni wyraźnie widać, że kościół przechyla się w stronę skarpy, a podłoga się przesuwa.

Spękania w kościele św. Anny / Fot. Katarzyna Zielińska Spękania w kościele św. Anny / Fot. Katarzyna Zielińska Spękania w kościele św. Anny / Fot. Katarzyna ZielińskaSpękania w kościele św. Anny / Fot. Katarzyna Zielińska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

P. S.
  • P. S.
  • 19.02.2011 23:15

Przeczytałem artykuł, a także pamiętam operacje osuszania. Wiem też, o zbudowanej opasce.
Ponieważ widzę, że problem powrócił, ciekaw jestem jak wygląda monitoring skarpy. Czy były robione odwierty rewizyjne? Zapewne tak, bo z tekstu wynika, że musi istnieć projekt, skoro pojawiła się wymieniona kwota 1 mln zł. Tylko jawi się następne pytanie: czy projekt uwzględnia odprowadzanie wody na bieżąco i co z zabezpieczeniem fundamentów? Jeśli ściany wyglądają jak na zdjęciach, zapewne "podmyte" są w poważnej swej części, a to jż może kosztować o wiele więcej.
Pozdrawiam PS

Komentarz został ukrytyrozwiń
LS
  • LS
  • 16.02.2011 12:41

Prof. Żenczykowski zaprojektował opaskę betonowa wspierającą skarpę, ale bezsprzecznie należałoby tu wspomnieć o prof. Romualdzie Cebertowiczu - twórcy metody elektroosmozy użytej do osuszenia i zestalenia materiału samej skarpy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.