Facebook Google+ Twitter

Projekt pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej - 96 słupów światła

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-04-11 13:10

"Pomnik Światła" to kolejny pomysł na upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej. Profesor Paweł Szychalski, wykładowca architektury na Uniwersytecie w Lund w Szwecji, zaproponował, aby pomnik składał się z 96 minilamp, nieregularnie rozmieszczonych w chodniku przed Pałacem Prezydenckim.

Zdjęcie z Facebooka. Marta Kaczyńska stwierdziła, że bardzo podoba się jej pomysł konsultowaniu na Facebooku projektu pomnika. Miał tam zyskać pozytywne opinie użytkowników serwisu. / Fot. Paweł SzychalskiDzisiaj o godzinie 11 rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem m.in. Marty Kaczyńskiej. Konferencja poświęcona jest planom budowy pomnika, upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej. Jak pisze na swojej stronie na Facebooku autor projektu prof. Paweł Szychalski: "Pomnik to 96 upamiętniających każdą ofiarę z osobna, nieregularnie rozmieszczonych minilamp zainstalowanych w chodniku". Koncepcja tzw. "Pomnika Światła" nawiązuje do spontanicznie rozlewającego się morza świec zapalanych przez Polaków w hołdzie ofiarom tragedii właśnie przed Pałacem Prezydenckim.

Podczas konferencji prasowej w Warszawie prof. Szychalski pokazywał wizualizacje pomnika. Światła mają zmieniać swą barwę i wygląd zależnie od warunków otoczenia. W chodniku reflektory obudowane zostaną czymś na kształt ryngrafów.

Autor projektu, architekt Paweł Szychalski, 11 bm. podczas konferencji prasowej poświęconej budowie Pomnika Światła przy Pałacu Prezydenckim. / Fot. PAP/Jacek TurczykPomysłodawca pomnika obala często stawianą tezę jakoby "przed Pałacem Prezydenckim nie mógł powstać pomnik upamiętniający tragedię smoleńską i wydarzenia, które miały tam miejsce w tygodniach po niej następujących". Jego zdaniem "nie narusza on w żaden sposób przestrzeni zabytkowej części miasta".

Autor wizualizacji, prof. Paweł Szychalski, jest m.in. wykładowcą architektury i teorii architektury, a także projektowania graficznego i teorii koloru na Uniwersytecie w Lund w Szwecji. Wykładał też w Królewskiej Akademii Sztuki w Kopenhadze w Danii.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

Zbigniew
  • Zbigniew
  • 17.04.2011 18:51

Jaśko czas zakończyć naszą dyskusję!!! Spójrz na liczbę głosów za i przeciw przy naszch komentarzach! Ludziom wisi to jak kilo kitu u sufitu jaki będzie Pomnik!

Każdy jest zajęty samym sobą i nic go poza tym nie interesuje!!!

Ciebie natomiast zapraszam na moją stronę www.zgluszczyk.pl

Jeśli Cię obraziłem to teraz publicznie przepraszm! To nie było moim zamiarem!!!Pozdrawiam wszystkich
zainteresowanych komentarzami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew
  • Zbigniew
  • 17.04.2011 18:42

Do Jaśko!
Przyjacielu dla sprostowania: mówiąc - idiotami - akurat nie Ciebie miałem na myśli!!! Bo Ty akurat mądrze powiedziałeś, więc bez obrazy!
Mówiąc - idiotami -miałem na myśli tych co forsują na siłe i próbują przekonać innych jaki to będzie wspaniały pomnik!Bzdura!
Rydzyk może i był przeciw, ale głupi by był gdy pewne rzeczy już się dokonały gdyby się obraził i nieskorzystał z możliwości!
Jaśko chyba sam przyznasz, że porównując Go do tego co zawojował pół Europy to nie sprawiedliwa ocena!
Na Stocznię zbierał i ja sam wysyłałem pieniądze - zamiast dać dzieciom na lody- i sam potem zrzekłem się na rzecz Radia Maryja a nie jak go oczerniają że je zagarnął!!!

Że krytykuję tych od przemian- a czy o taką Polskę chodziło???Jak o taką to niech szlak trafi tych co ją promują!!!
Wychodzi Premier kraju i publicznie mówi że pierwszego miliona trzeba ukraść? To kim trzeba być by tak powiedzieć!? Złodziejem!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jaśko
  • Jaśko
  • 16.04.2011 22:07

Zbigniew nie wiem czy pamiętasz ale to Rydzyk pierwszy był przeciw tym zmianom, przeciw UE i z jednej strony krytykujesz tych od przemian a z drugiej chwalisz tych co przemiany wykorzystali jak nikt inny. Gdyby nie praca jednych nie było by możliwości działania na pewnych polach innych. Ojciec Rydzyk wykorzystał i przemiany i rzeszę ludzi również budując imperium. Tylko idiota może nazywać innych idiotami bo najlepszą obroną jest atak, z geniuszem Rydzyka się zgodzę bo i na stocznię zbierał i po pieniądze unii sięgnął ale to nie znaczy że go popieram. 70 lat temu żył człowiek, który swoim geniuszem omamił rzeszę ludzi i podbił pół Europy ale czy to powód do tego aby go popierać.
Ciągu myślowego i spójności w logicznych wypowiedziach brakuje właśnie w Twoich postach.
I nie obrażaj innych świeżo upieczony internauto.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew
  • Zbigniew
  • 15.04.2011 09:26

Do Jaśko!

Kochani albo Wy czytacie po jednym komentarzu i trudno Wam uchwycić sens tego co piszę albo macie problem ze zrozumieniem tego co czytacie!!!

To teraz na łopacie!!!

Ojciec Rydzyk można rzec jest moim idolem! Mało jest w Polsce takich ludzi którzy tak jak On potrafili wykorzystać przemiany w Polsce! Gdyby wszyscy podeszli do spraw w naszym kraju tak jak On to mielibyśy Kuwejt! Jaśko! Jeśli jeszcze Cię nie przekonałem to powiem tyle: swoje świadectwa udziałowe nie sprzedałem tym złodziejom od przemian tylko ofiarowałem je właśnie Ojcu Rydzykowi!!! Tyle łopatologi!
Jak nie pojmiesz to trudno! Czytając trzeba łapać cały ciąg myślowy a nie po łebkach! Bez urazy!

Myślę że to nie moje komentarze zniechęciły czytelników do dyskusji!

Łopatologia!!!!Pomnik powinien być z brązu lub stali, z kamienia lub granitu, a nie wirtualny gdzieś zawieszony w przestworzch!!! Rzucają takie hasła i sprawdzają jak głeboko siega otumanienie Narodu!!
Czytając komentarze z trwogą trzeba powiedzieć że już są zatrute nawet korzenie tego Narodu!!!

Ci co trzeźwo myślą nawet niebardzo wdają się w dyskusje! Bo o czym tu z idiotami dyskutować! Ci co chcą przeforsować ten pomnik mają prosty sposób! Przez tydzień będą mówić że KACZYŃSKI jest przeciw pomnikowi!!!! Po tygodniu będą mieli 60% poparcie!!!!
Jaśko rozumiemy się!!!

Teraz ogólnie! -Dopiero siedząc na internecie widzę ilu idiotów chodzi po tym świecie! Albo co też jest możliwe zdecydowana większość siedzi przy komputerach!!! Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jaśko
  • Jaśko
  • 14.04.2011 23:46

Zbigniew się rozkręcił, i robi wrażenie nawiedzonego lekko, i takiego co właśnie ma problem z Rydzykiem. Jego komentarze zniechęciły wszystkich do dyskusji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew
  • Zbigniew
  • 14.04.2011 18:10

Do Ciekawy!!!
Ty przyjacielu łapiesz to co czytasz??? Piszesz :,, Ten pomnik to dla takich jak ty z zamulonym mózgiem".
Czy możesz mi pokazać chociaż jedno zdanie w którym jestem za pomnikim?

Czy Ty aby siebie nie miałeś na myśli mówiąć o zamulonym mózgu?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ciekawy
  • Ciekawy
  • 14.04.2011 16:34

Do Zbigniew
Ten pomnik to dla takich jak ty z zamulonym mózgiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew
  • Zbigniew
  • 14.04.2011 13:39

Słowo do tych co lubią kolor czerwony!!!

Nie dajcie się Państwo zwariować!!! Ten pomnik światła będzie miał taki sam wydzięk artystyczny jak te genitalia zawieszone na Krzyżu!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew
  • Zbigniew
  • 14.04.2011 07:52

Do zachwyconych pomnikiem!!!

Kochani zapomniałem wczoraj Wam powiedzieć że jak będziecie szli na Krakowskie Przedmieście przyjmować filozoficzną postawę to nie zapomnijcie zabrać ze sobą latarki!!!
Bez latarki trudno Wam będzie uchwycić nastuj!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew
  • Zbigniew
  • 13.04.2011 22:47

BAZYLISZEK

,,Być albo nie być
Oto jest pytanie"
Będzie i nie będzie
Taki pomnik powstanie

Coś z Szekspira
Coś filozoficznego
Coś z pięknego wampira
Coś z wydzrzenia Smoleńskiego

Taki pomnik w nocy
Za dnia nie widoczy wcale
Dla drugich parę godzin w nocy
Zbudują go Wandale

Żeby nie psuł widoku
Postawimy go w chodniku
Nie gdzieś tam z boku
By nie naruszał zabytkowego grafiku

Toż to będzie chluba
Dla turysty wielki szok
Jak na wierzbie huba
Gdy zajarzy taki świetlisty smok