Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23966 miejsce

"Projekt szczęście" według Gretchen Rubin

Co to jest szczęście? Kim jest człowiek szczęśliwy? Czy można wymyślić sobie szczęśliwe życie i po prostu je realizować? Odpowiedź na te i inne pytania próbuje znaleźć amerykańska pisarka i prawniczka, Gretchen Rubin.

Każdy miewa czasem gorsze dni. Dni, w których nieprzyjemne myśli i wątpliwości nie chcą wyjść nam z głowy, dręczą nas, wiercą bolesne korytarze, wysysają energię i chęci do życia. Kiedy Gretchen Rubin zmagała się z kolejnym takim dniem swojego życia, postanowiła, że położy temu kres. I wymyśliła "Projekt Szczęście".

Pomysł Rubin jest zupełnie oczywisty. Miliony ludzi na całym świecie wciąż poszukuje szczęścia, spełnienia i spokoju, zastanawia się, dlaczego wciąż czuje wewnętrzną pustkę lub niewytłumaczalny smutek. W tym przypadku nie wystarcza "brak zmartwień", nie chodzi tu też o wygodę. Szczęśliwe życie nie polega jedynie na spełnianiu zachcianek, realizacji bardziej lub mniej szlachetnych planów, zdobywaniu kolejnych szczebli naukowych czy zawodowych. Jaka jest więc, o ile w ogóle istnieje, recepta na szczęście?

Jeśli szukamy gotowych przepisów na osiągnięcie tego pożądanego przez człowieka od tysięcy lat stanu, to spotka nas nieprzyjemne rozczarowanie. Jak podkreśla autorka, szczęście jest uczuciem subiektywnym, dlatego kroki realizacji "Projektu Szczęście" powinny być różne dla każdego człowieka. Nie każdy odczuje satysfakcję z udziału w maratonie lub kursie rysunku, nie każdy zachwyci się jazzowym koncertem, nie każdy polubi zdrową kuchnię.

Jednak "Projekt Szczęście" dla każdego jest sposobem na zmianę życia, począwszy od prozaicznych, codziennych czynności, aż po zmiany w podejściu do życia.

Swój projekt Rubin zaplanowała na dwanaście miesięcy. Przez okrągły rok, skrupulatnie notując, walcząc z kolejnymi trudnościami i słabościami, autorka realizowała kolejne punkty projektu, by być szczęśliwa. Dla wielu taki cel wydaje się nieosiągalny, nieco bajkowy, hedonistyczny lub egoistyczny, ale też wielu ludziom zmienił życie.

W Polsce "Projekt Szczęście" ukazał się w kwietniu 2011 nakładem wydawnictwa "Nasza Księgarnia".

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.